Kas ir 'Latvija 2020'? Kāpēc mēs to darām?

"Tīģeri var kāpt tikai augšup. Lejup viņi nevar, jo tad aste maisās pa kājām, un Tīģeris no sākuma bija to aizmirsis, viņš tikai tagad atcerējās. Un tāpēc mums te jāpaliek uz mūžīgiem laikiem, ja tikai mēs neuzkāpjam vēl augstāk." No grāmatas “Vinnijs Pūks un viņa draugi”

Saskaņā ar vairāku starptautisku organizāciju vērtējumu Latvija ir aptuveni 50. turīgākā valsts no aptuveni 180 pasaules valstīm. Kā zināms, arī viena no trūcīgākajām Eiropas Savienībā, jūtami atpaliekot no abiem Baltijas kaimiņiem. Tas ir pretrunā gan ar mērķiem, kurus Latvijas tauta izvirzīja, atdaloties no PSRS, gan ar nacionālo pašnovērtējumu, ka esam čakla un spītīga tauta.

Latvijas tautai jākļūst daudz turīgākai un jāpakāpjas pasaules nāciju labklājības sarakstā – tas būtu labs ilgtermiņa mērķis, kas vienotu Latvijas iedzīvotājus un stiprinātu mīlestību pret savu zemi. Taču acīmredzot pēdējos 25 gados izskanējušās politiskās apņemšanās par tīģerlēcieniem, ekonomikas izrāvieniem, vidējā Eiropas Savienības labklājības līmeņa sasniegšanu u.tml. nestrādā. Visticamāk, tāpēc, ka pie varas esošajiem pietrūkst vieduma un konsekvences, savukārt sabiedrība, to redzot, nolaiž rokas un padodas – piemēram, dodoties emigrācijā vai darbojoties ēnu ekonomikā.

Tikko esam aizvadījuši pāris ekonomikas cikla stagnācijas gadus ar iekšzemes kopprodukta pieaugumu ap 2% robežās, ko pamatā skaidro ar starpposmu starp diviem Eiropas Savienības fondu apgūšanas periodiem, kuri Latvijai pienācās kā jaunajai nabaga Austrumeiropas dalībvalstij. Ja nākamais un beidzamais periods noslēdzas 2020. gadā, tad ko pēc tam? Stagnācija un 50. vieta pasaulē uz mūžiem…?

"Delfi" misija ir ieinteresēta sabiedrība, kuru esam izteikuši sauklī "Lai spriestu, jāzina". Tāpēc mēs radām 15 multimediālu analītisku pētījumu sēriju "Latvija 2020", kas iecerēta kā aizraujoša rokasgrāmata postsociālisma valsts attīstīšanā. Paredzam, ka tā noderēs gan politiķiem, veidojot savas programmas nākamajās vēlēšanās, gan ekonomistiem, konsultējot valsts un privātā sektora plānotājus, gan visplašākajam lasītāju lokam, kuru interesē domāt par valstiskiem jautājumiem. Kas īsti valstij būtu jādara, lai mūsu valsts tautsaimniecība tiktu attīstīta cienījamos tempos, nenotiktu stagnācija un mēs izķepurotos no mūžīgā Eiropas Savienības lejasdaļas valsts statusa?

"Latvija 2020" meklēs atbildes uz to, kādi bija līdzšinējie attīstības plāni, salīdzinās tos ar pozitīvu vai negatīvu pieredzi citās valstīs, it īpaši Austrumeiropā, kur starta pozīcijas bija līdzīgas, apskatīs dažādas nozares kontekstā ar valsts rīcībpolitikām. Piemēram, ko vajadzētu darīt nodokļu jomā, valsts protekcijā vietējiem uzņēmējiem, noieta tirgu apgūšanā, lobēšanā Eiropas Savienības institūcijās, reģionālās attīstības pasākumiem u.tml.

Katrs raksts beigsies ar rekomendācijām, kā turpmāk būtu jārīkojas, lai pēc iespējas efektīvāk attīstītu valsts ekonomiku. Nevairīsimies no secinājumiem, kas, iespējams, būs politnekorekti. Mums jāapskata arī scenāriji, kuros Latvija atrod viltīgus veidus, kā savās nacionālajās interesēs apspēlēt citus globālā tirgus dalībniekus.

Pie "Latvija 2020" strādā "Delfi" žurnālistu komanda vairāku cilvēku sastāvā. Darbs top sadarbībā ar ekonomistu domnīcu "Certus". Rakstu sēriju finansē Valsts kultūrkapitāla fonds.