Foto: EPA/Scanpix/LETA
1. Atteikties – vai pirkums tiešām ir vajadzīgs? Cik ilgi tas kalpos? Kāda ir tā ietekme uz vidi?
2. Samazināt atkritumu apjomu – pirkt mazāk, neiegādāties produktus, kas ir iesaiņoti vienreizlietojamā iepakojumā.
3. Lietot atkārtoti – auduma maisiņi, sava ūdens pudele –, neizmantot vienreizlietojamos traukus, bet gan savus utt.
4. Labot – nemest ārā apģērbu, apavus, sadzīves tehniku u. c., bet gan salabot un turpināt lietot.
5. Šķirot – dalīt savus atkritumus un nodot tos pārstrādei.
Šķirošana
Tiesa, ne visa plastmasa ir šķirojama – Latvijā pārstrādāšanai pieņem plastmasas izstrādājumus, uz kuriem ir trijstūrveida simbols ar cipariem 1, 2 un 4. Pārējo veidu plastmasu aprok poligonos kopā ar citiem sadzīves atkritumiem. Svarīgi zināt – šķirotajam materiālam jābūt tīram! Nereti dzirdētas bažas par to, ka sašķiroto plastmasu, metālu un papīru apsaimniekotājs tāpat sagāž vienā atkritumu izvešanas mašīnā. Tikai mieru! Tas tiek darīts ar nolūku, jo pārstrādei paredzētie atkritumi poligonā tāpat tiek šķiroti pa attiecīgajām kategorijām.
Revīzija virtuvē
Tāpat jāizvērtē produktu izvēle, piemēram, neiegādāties plastmasas maisiņos iesaiņotus augļus un dārzeņus un samazināt gaļas produktu patēriņu (lauksaimniecība ir viens no lielākajiem vides piesārņotājiem, gandējot gan ūdeni un augsni, gan gaisu). Pēc līdzīga principa jāizvēlas arī virtuves piederumi un trauki – lietas, kas ir izmantojamas atkārtoti un ilgstoši (izskaust papīra salvetes un pārtikas plēvi, plastmasas salmiņus, vienreizlietojamos traukus, lētu elektrotehniku utt.).
Ķermeņa kopšana
Tāpat arī jāpārskata, kādus ķermeņa kopšanas līdzekļus iegādāties. Piemēram, beziepakojuma veikalos ir nopērkami izlejami šampūni, dušas želejas un matu balzami, kā arī cietā formā. Atsevišķa dabai ļoti nedraudzīga produktu kategorija ir zobu pastas, jo to iepakojumus nav iespējams pārstrādāt, taču tā vietā var izvēlēties, piemēram, zobu pulveri. Tas pats attiecas arī uz higiēnas piederumiem, piemēram, zobu birsti (alternatīva – bambusa zobu birste), skuvekļiem (alternatīva – metāla skuvekļi ar maināmām žiletēm) un sieviešu higiēnas produktiem (alternatīva tamponiem – silikona piltuve).
Mājokļa uzkopšana
Ķīmisko tīrīšanas līdzekļu vietā var itin viegli izmantot lētas un pieejamas alternatīvas. Piemēram, ar etiķi var notīrīt apkaļķotas virsmas vannasistabā, ar sodas šķīdumu nospodrināt spoguļus un stiklus, savukārt pasta, kas pagatavota no sodas, ūdens un pāris pilieniem ēteriskās eļļas, būs labs līdzeklis tualetes poda tīrīšanai. Nogulsnes vannasistabā var likvidēt arī ar citrona sulu, bet veļas pulvera vietā izvēlēties bioproduktu un beziepakojuma veikalos iegādājamos Indijas ziepju riekstus.
Revīzija drēbju skapī
Arī te pirms kārtējā pirkuma veikšanas (jo īpaši atlaižu sezonā) sev jāuzdod jau zināmais kontroljautājums: "Vai man to patiešām vajag?" Apģērbu var iegādāties lietotu, balles kleitas var izīrēt, ceļojumu koferi – aizņemties, savukārt to, kas pašam vairs neder vai nepatīk, – pārdot internetā vai atdot labdarībai. Latvijā pieejami arī tekstila šķirošanas konteineri, kuros savāktais materiāls tiek nodots atkārtotai izmantošanai. Ar tekstila šķirošanas konteineru atrašanās vietām var iepazīties šeit.
Jā, ieradumam nudien ir milzu spēks, un sākumā tas prasīs aktīvi piedomāt pie savām ikdienas izvēlēm un darbībām, taču ilgtermiņā tas noteikti atmaksāsies. Un nav taču grūti ierastā lielveikala vietā aiziet uz tirgu vai specializēto veikalu (sākumā kaut vai reizi nedēļā), uz parastajiem veikaliem doties ar savu auduma maisiņu un burciņām, iespēju robežās izvēlēties produktus, kas nav iepakoti plastmasā, un neņemt plastmasas maisiņus, kā arī pirms katra pirkuma sev kritiski pajautāt: "Vai man patiešām to vajag?"