Foto: Publicitātes foto
Glaukoma ir "klusa redzes slepkava", kas pakāpeniski un bieži pat bez jūtamiem simptomiem bojā redzes nervu un acs tīkleni, liedzot cilvēkam labu redzi. Vienīgais veids, kā saglabāt redzi, – savlaicīgi vērsties pie pieredzējuša ārsta, lai nekavējoties diagnosticētu slimību un uzsāktu ārstēšanu. Kā nesāpīgi un efektīvi glaukomu ārstē pasaules labākajās klīnikās un tagad arī Latvijā, stāsta Dr. Solomatina Acu klīnikas acu ārsts Andrejs Solomatins.

Kas atrodas riska zonā?

Neviens nav pasargāts no glaukomas, bet lielākam riskam ir pakļauti cilvēki, kuri vecāki par 40 gadiem, ar augstu tālredzības vai tuvredzības pakāpi, acu traumām, iedzimtību un dažām hroniskām slimībām (hipertensija, diabēts u. c.). Sākotnējā slimības stadijā cilvēks nesaskaras ar sāpēm un diskomfortu, un arī redzes asums paliek nemainīgs. Tas palielina risku apmeklēt oftalmologu smagas glaukomas stadijā. Skaidras informācijas trūkums par glaukomu un mūsdienīgām glaukomas ārstēšanas metodēm arī traucē izvērtēt riskus un doties pie ārsta.

Kā visbiežāk ārstē glaukomu?

Konservatīvā slimības ārstēšana ne vienmēr dod gaidīto rezultātu, un pilieni acs iekšēja spiediena pazemināšanai var būtiski ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti. Savukārt ķirurģiska iejaukšanās var būt efektīva, bet gadījumā, ja nav kontrindikāciju un komplikāciju iespējamības.

Kāpēc jaunā SLT glaukomas ārstēšana ir efektīvākā?

Mūsdienās ārstēt glaukomu var saudzīgi un droši ar selektīvo lāzera trabekuloplastikas (SLT) palīdzību. SLT ir vismodernākā ārstēšanas metode, kura pazemina acs iekšējo spiedienu un uzlabo acs hidrodinamisko veiktspēju. SLT dod iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, saglabājot lielisku redzi.

SLT izmanto īpašu "auksto" lāzeru, kas nodrošina minimāli invazīvu procedūru, kā arī jaunākā "Optimis Fusion" lāzera platforma, kuru veiksmīgi izmanto Dr. Solomatina Acu centra ārsti, nodrošina pacientam visprecīzāko un uzticamāko rezultātu.

Kā mūsdienās notiek glaukomas ārstēšana?

Procedūra tiek veikta ambulatori, un tā aizņem tikai dažas minūtes. Pirms SLT uzsākšanas pacientam tiek iepilināti sāpju mazinoši acu pilieni un acī tiek ievietota īpaša kontaktlēca. Procedūras laikā pacients atrodas oftalmoloģiskā izmeklēšanas krēslā, un pats process, pateicoties īpaši izstrādātajam mikroskopam, ir līdzīgs ierastai acu pārbaudei.

Mikroskops ir aprīkots ar inovatīvu lāzeru, kas izstaro īsus, zemas enerģijas impulsus, kuri savukārt stimulē dabiskus dziedināšanas procesus, lai pazeminātu acs iekšējo spiedienu. Procedūras laikā oftalmologs veic acs drenāžas sistēmas ārstēšanu, kas ir atbildīga par acs iekšējo šķidruma aizplūšanu un noved pie acs iekšējā spiediena normalizēšanās.

Procedūra ir saudzīga acs struktūrām un nesāpīga. Komplikāciju un blakusparādību iespējamība pēc SLT, izmantojot "Optimis Fusion", praktiski nepastāv.

Kā pēc SLT notiek atveseļošanās?

Pēc SLT procedūras pacients atgriežas pie ierastajām ikdienas aktivitātēm, ieskaitot automašīnas vadīšanu. Rehabilitācijas periodā pacients iepilina acīs pretiekaisuma pilienus. Tiklīdz atveseļošanās periods beidzas, pilieni, kuri pazemina acu iekšējo spiedienu, parasti nav jālieto. Tomēr acu iekšējā spiediena kontrolpārbaudes nepieciešams iziet regulāri.

Cik bieži jāatkārto ārstēšana?

Pateicoties saudzīgajam efektam, SLT var izmantot vairākas reizes. Ievērojams acs iekšējā spiediena pazeminājums pakāpeniski notiek dažu dienu laikā pēc SLT, bet rezultāta nostabilizēšanās novērojama 1–3 mēnešu periodā. Procedūras efekts ilgst vairākus gadus, bet ir svarīgi regulāri veikt profilaktisko pārbaudi pie oftalmologa. Pēc kāda laika atkarībā no pacienta individuālajiem radītājiem un ārsta rekomendācijām procedūra var tikt atkārtota.

Kur Rīgā var izārstēt glaukomu ar SLT?

Rīgā selektīvo lāzera trabekuloplastiku, izmantojot jaunāko "Optimis Fusion" lāzera sistēmu, veic pieredzējuši un augsti kvalificēti oftalmologi Dr. Solomatina Acu centrā. Jūs varat pierakstīties uz iepriekšēju acu pārbaudi un uzzināt vairāk par glaukomas ārstēšanu, zvanot pa tālruni +371 67 217 317 vai aizpildot veidlapu tiešsaistē klīnikas mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!