Dzīvo bez prostatas adenomas
Foto: Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika. Urologs Oļegs Hublarovs

Vīriešiem pēc 45 gadiem ar vecumu saistīto slimību "reitingā" vienu no pirmajām vietām ieņem priekšdziedzera adenoma. Mūsdienu medicīnā šī problēma tiek klasificēta kā "labdabīga priekšdziedzera hiperplāzija (LPH)". Vīriešus vērsties pēc medicīniskās palīdzības liek problemātiska urinēšana un seksuālo funkciju traucējumi – nepatikšanas, kas ir raksturīgas šai slimībai. Kā ir iespējams tās pārvarēt, stāsta Oļegs Hublarovs – "Dr. med. E. Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnikas" ārsts-urologs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kad urinēšanas process, īpaši ar pilnu urīnpūsli, pārstāj būt pilnvērtīgs, vīrietim nekavējoties nepieciešams doties pie urologa.
Diemžēl, ne visi to apzinās.
O.H.: LPH ir slimība, kura progresē. Bez adekvātas medicīniskās palīdzības pastāv komplikāciju attīstības risks: urīnizvadceļu infekcijas; neiespējama urinēšana, jo urīnizvadkanāls ir pilnīgi noslēdzies un urīnpūslis nespēj normāli saraukties; akmeņu veidošanās urīnpūslī; hroniska nieru nepietiekamība u.c. Apgrūtinājums uroloģijas jomā vienmēr provocē seksuālo funkciju traucējumus - zūdošs libido, pavājināta erekcija, priekšlaicīga ejakulācija, sāpīgs dzimumakts. Fertilitātes pazemināšanās apdraud vīrieša reproduktīvo spēju. Problēmas var parādīties jau pēc 35 gadu vecuma, bet gadiem ejot stāvoklis var tikai pasliktināties.

Tradicionālie LPH ārstēšanas veidi ir konservatīva terapija un ķirurģiska iejaukšanās. Vai var izārstēt prostatas adenomu ar medikamentiem?
O.H.: Medikamentoza terapija ir iespējama agrīnā slimības stadijā un indicēta pacientiem bez pavadošām LPH komplikācijām. Pareiza medikamentu grupas izvēle ļauj panākt slimības remisiju, bet neatbrīvo vīrieti no prostatas hiperplāzijas. Neviens līdzeklis nebūs tik iedarbīgs, lai atgrieztu veselas prostatas izmēru, kāds tas bija jaunībā. Nav tāda jēdziena kā "zāļu lietošanas kurss". Vīrieti sagaida ikdienas atkarība no medikamentiem sava stāvokļa uzlabošanai visas dzīves laikā. Ja no tiem mēģinās atteikties, simptomi kļūs aizvien mokošāki.

Sanāk, ka pats galvenais cīņā pret slimību, t.i., atbrīvoties no LPH - operācija?
O.H.: Jā. Vairumā gadījumu operācija ir optimāla ārstēšanas izvēle. Pacientiem ar LPH un to pavadošām komplikācijām ķirurģiska ārstēšana bieži izrādās ne tikai vienīgais iespējamais veids kā atbrīvot no ciešanām, bet dažkārt pat neatliekams. Urologi, kuri strādā ambulatori un nedarbojas ķirurģiskajā praksē, ārstē LPH tikai ar medikamentozo terapiju. Ne visi informē pacientus par to, ka pat pie simptomātiskas (bez komplikācijām) LPH formas ir iespējama maztraumatiska operācija, kura atbrīvo vīrieti no prostatas adenomas, no medikamentu turpmākas lietošanas un no iespējamiem somatiskiem traucējumiem, kas saistīti ar to pastāvīgu lietošanu. Pieeja pacienta problēmai vienmēr ir bijusi atkarīga no ārsta kvalifikācijas un pieredzes, prasmēm ķirurģiskajā darbā, profesionālās informētības.

Kā medicīna piedāvā risināt problēmu kardināli?
O.H.: Ir operācijas, kuras ir iespējamas un tiek veiktas pie LPH. Katrai no tām ir savi plusi un mīnusi. Mīnusi ir saistīti ar komplikācijām un rehabilitācijas ilgumu. Mūsdienu operatīvajā uroloģijā ir ienākušas lāzera un endoskopiskās tehnoloģijas, kas ļauj ķirurgam veikt augsto tehnoloģiju operācijas - saudzējošas, ar augstu precizitāti, nodrošinot augstu drošības profilu un paredzamu rezultātu. Par to vīriešiem ir jāzina! Par lielāko sasniegumu uroloģiskās ķirurģijas attīstībā uzskatu LPH likvidēšanas metodes izstrādi - HoLEP. No visām zināmajām šī ir vismazāk traumatiska un visefektīvākā metode. Šī tehnoloģija pati par sevi ļauj ātri un gandrīz bez asins zuduma likvidēt saaugušos prostatas audus. Operācija ar sarežģīto nosaukumu "Prostatas endoskopiska holmija lāzerenukleācija (HoLEP)" jau vairāk kā trīs gadus tiek veikta "Dr. med. E. Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnikā". Tās īstenošanai tiek izmantots īpašs aprīkojums: lāzera (pasaulē jaudīgākais holmija lāzers ar izcilu tehnisko raksturojumu), endoskopiskais, optiskais, kā arī specisfisku instrumentu sarežģīta sistēma. Mēs esam veikuši jau vairākus simtus veiksmīgu HoLEP operāciju.

Kas ir HoLEP metodes priekšrocība un kādas perspektīvas tā paver pacientiem ar LPH?
O.H.: HoLEP unikalitāte ir tajā, ka operācija tiek izdarīta bez griezieniem! Operatīvā pieeja notiek caur urīnizvadkanālu. Galvenā priekšrocība - augsta klīniskā efektivitāte. Citas lāzeru tehnoloģijas, no kurām lielākā daļa ir vaporizējošas (iztvaicē prostatas hiperplastiskos audus), bieži vien neļauj panākt tik radikālu LPH likvidēšanu, kāda ir iespējama pielietojot holmija lāzeru. Salīdzinajumā ar citām zināmām ķirurģijas metodēm, pēc HoLEP pacientam parasti nākotnē nav nepieciešama atkārtota LPH operācija. Rezultāts ir noturīgs un ilgstošs. Atšķirībā no transuretrālas prostatas rezekcijas (TUR) vai vaļējas adenomektomijas, HoLEP raksturīgs ir minimāls asins zudums, praktiski neeksistē priekšdziedzerim piegulošo veselo audu bojājuma risks.

HoLEP ekskluzivitāte arī ir, ka tā ir vienīgā metode pasaulē, ar kuru ir iespējams pilnībā likvidēt absolūti jebkura izmēra LPH - bez griezieniem! Vēl viena priekšrocība - iespēja izpētīt likvidētos adenomatozos audus ar mērķi atklāt malignizācijas pazīmes. Adenomas un vēža simptomi ir gandrīz līdzīgi, sākotnējā stadijā vēža pazīmes klīniski neizpaužas.
Savlaicīga diagnostika šajā gadījumā nav pārvērtējama.
HoLEP ir vienīgā tehnoloģija, kura neaizliedz veikt operāciju pacientam, kurš lieto asinis šķidrinošas zāles. Vīrieši atzīmē arī citas priekšrocības: atrašanās stacionārā tikai 1 diennakti, operācijas laba panesamība, normālas urodinamikas ātra atjaunošanās, paātrinās dzīves kvalitātes uzlabošanās temps. Pats īsākais rehabilitācijas periods prostatas adenomas ķirurģiskās ārstēšanas vēsturē ir tieši pēc HoLEP!

HoLEP ir viena no sarežģītākajām tehnoloģijām uroloģijas lāzera ķirurģijā. Ir ļoti svarīgi nonākt drošās rokās.
O.H.: HoLEP ir augstas precizitātes ķirurģija. Tas ir fundamentālas tehniskās bāzes, progresīvu ķirurģijas metožu un ķirurga virtuozu manipulāciju apvienojums. Ārkārtīgi svarīga ir ķirurga augsta kvalifikācija un pietiekama pieredze šādas operācijas veikšanā. Pirms izlemt par labu šai operācijai, pacientam vajadzētu pajautāt ārstam - cik HoLEP operācijas viņš jau ir veicis.

Dr. med. Eduarda Jurševiča Estētiskās medicīnas klīnika
Dzirnavu iela 23,

Rīga, LV-1010, Latvija
tālruņi:
(+371) 67333322
(+371) 67579208
klinika@lipex.lv
www.lipex.lv

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form