Foto: Publicitātes foto
Jau pēdējos 25 gadus elektroierīces Eiropā tiek marķētas ar ES energomarķējumu. Tas tika ieviests 1994. gadā ar mērķi motivēt pircējus izvēlēties pēc iespējas energoefektīvākas iekārtas, lai samazinātu enerģijas patēriņu mājsaimniecībās, savukārt ražotājus izstrādāt arvien efektīvākas iekārtas. Saskaņā ar Eirobarometru 492 "Eiropiešu attieksme pret ES enerģētikas politiku" šobrīd energomarķējumu atpazīst 93% pircēju un 79% pircēju izvērtē iekārtas efektivitāti, veicot pirkumu.

Tomēr esošā energoefektivitātes skala, kurā ir daudzas ar "+" zīmi atzīmētas klases, vairs nav pārskatāma. Turklāt mūsdienās lielākā daļa produktu jau ietilpst divās vai trīs augstākajās energoefektivitātes klasēs, un tas apgrūtina patērētājiem izvēlēties efektīvāko produktu. Tāpēc sešām produktu grupām ir pārskatīta marķējuma likumdošana, un no 1. marta stājas spēkā jauni energomarķējumi. Šīs izmaiņas veicinās gan jaunu vēl efektīvāku iekārtu ražošanu, gan atvieglos lēmumu pieņemšanu pircējiem.

Kuriem produktiem 2021. gadā būs jaunais marķējums?

Jaunais marķējums tiks ieviests pakāpeniski atkarībā no konkrētām ES regulām. 2021. gada 1. martā tiks ieviests jauns marķējums fiziskajos un tiešsaistes veikalos šādām produktu grupām:

  • Mājsaimniecības ledusskapjiem un saldētavām;
  • Veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām;
  • Trauku mazgāšanas mašīnām;
  • TV un elektroniskajiem displejiem;
  • Gaismas avotiem (no 2021. gada 1. septembra).

Citām marķētām produktu grupām, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļu sūcējiem, ūdens sildītājiem u.c. jauno marķējumu ieviesīs, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās ES regulas.

Kādas ir galvenās atšķirības starp pašreizējo un jauno marķējumu?

  • Svarīgākās izmaiņas ir jaunā energoefektivitātes skala, kas būs robežās no A līdz G līdzšinējās A+ + + līdz D vietā, neparedzot vairs klases ar "+". Piemēram, ierīci, kura pašlaik atbilst A + + + klasei, turpmāk, atbilstoši jaunajai energoefektivitātes skalai un klases noteikšanas metodikai, marķēs kā B vai C klases iekārtu. Tas nenozīmē, ka šī ierīce pēkšņi kļūs mazāk energoefektīva. Tas nozīmē tikai to, ka produkts tiek novērtēts, izmantojot jaunu aprēķinu un testēšanas metodiku un energoefektivitātes klašu skalu.
  • Marķējuma augšējā labajā stūrī ir ieviests QR kods, kas nodrošinās tiešu saikni ar Eiropas Komisijas marķējuma datubāzi (EPREL), veicinot pārredzamību un vienkāršojot tirgus uzraudzību valsts iestādēm. Šobrīd EPREL datubāze ir pieejama tikai tām iekārtām, kurām ir mainīts energomarķējums no 1. marta, taču pakāpeniski datubāzē būs pieejama informācija par visām preču grupām, uz kurām attiecas energomarķējuma prasības.
  • Produktu enerģijas patēriņš marķējuma vidējā daļā ir attēlots pamanāmākā veidā un visiem produktiem līdzīgi.
  • Marķējuma apakšējā daļā ir dažādas piktogrammas, kas informē par izvēlētā produkta īpašībām. Vairākas piktogrammas būs tādas pašas kā pašreizējā marķējumā, bet dažas ir uzlabotas un dažas – ieviestas no jauna.

Lai nodrošinātu ērtu informācijas pieejamību par jauno marķējumu, gan patērētājiem, gan komersantiem tiek īstenots projekts "Label 2020".

Projekts "Label2020" sniedz atbalstu tirgus dalībniekiem tirgus pārejas procesā, kā arī informē patērētājus par gaidāmajām izmaiņām. Komersantus, kuri vēlas uzzināt vairāk par jauno energomarķējumu un tā ieviešanas kārtību, aicinām apmeklēt "Label2020" tīmekļa vietni www.label2020.lv vai sazināties ar projekta pārstāvi Latvijā SIA "Ekodoma".

"Label2020" ir starptautiska iniciatīva, ko Eiropas Komisija finansē programmas "Apvārsnis 2020" ietvaros, saskaņā ar granta Līgumu Nr. 847062 un kuru koordinē Austrijas Enerģētikas aģentūra. Projekts tiek īstenots 16 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Tās mērķis ir sniegt patērētājiem, mazumtirgotājiem un ražotājiem efektīvu informāciju par jaunajiem ES energomarķējumiem un atbalstīt visas ieinteresētās personas, pārejot uz jaunā marķējuma sistēmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!