Foto: Publicitātes foto

Mājdzīvnieku sterilizācija ir kļuvusi par vienu no visbiežāk veicamajām ķirurģiskajām procedūrām veterinārārstu praksē. Kāpēc un kam tā ir nepieciešama, stāsta "Dino Zoo Klīnika" veterinārārste Linda Muldiņa Stepanova.

Sterilizācija ir ķirurģiska operācija, kuras laikā dzīvniekam pilnībā vai daļēji tiek izņemti reproduktīvie orgāni, tādā veidā pārtraucot spēju radīt pēcnācējus. Pamatā sterilizācija tiek veikta kaķiem, suņiem un trušiem – gan sieviešu, gan vīriešu kārtas pārstāvjiem.

Sabiedrībā mēdz klejot visai maldīgi stereotipi par mājdzīvnieku sterilizāciju. Visbiežāk pret šo ķirurģisko operāciju mājdzīvniekam iestājas tieši vīrieši, jo, viņuprāt, kastrācija dzīvniekam laupīs vīrišķību, bet tā nav tiesa, jo dzimumhormonus ražo arī smadzeņu hipotalāms un virsnieru garozas daļa. Pēc operācijas veikšanas dzimumhormoni saglabājās, bet tie ir mazākā daudzumā, līdz ar to mājdzīvnieks zaudē spēju radīt pēcnācējus un attiecīgi arī mazinās pazīmes, kas raksturīgas pie meklēšanās.

Kaķu sterilizācija

Neskatoties uz valsts atbalsta programmām kaķu sterilizācijām un kastrācijām, ar katru gadu bezsaimnieku kaķu populācija gan patversmēs, gan uz ielām ievērojami pieaug. Veicot sterilizāciju, ir iespējams ne tikai samazināt nekontrolētu kaķu populācijas savairošanos, bet arī profilaktēt slimību izplatīšanos kopējā kaķu populācijā.

Katram dzīvnieka īpašniekam, īpaši – ja kaķis dzīvo arī ārā, ir jāparūpējas par sava dzīvnieka sterilizāciju vai kastrāciju. Nekastrēts runcis var nostaigāt ievērojamus attālumus un spēcīgo dzimuminstinktu vadīts kļūt par tēvu neskaitāmiem kaķēnu metieniem tuvējā apkaimē. Savukārt nesterilizēta kaķenīte var atnest mājās nevēlamu kaķēnu metienu.

Ieteicamais vecums kaķa sterilizācijai

Par operācijai atbilstošu vecumu sabiedrībā viedokļi dalās. Ir cilvēki, kas iestājas par viedokli, ka sterilizēt kaķus vajadzētu pēc 6 mēnešu vecuma, kad organisms ir pilnībā sasniedzis dzimumbriedumu. Bet, ir arī tādi, kas uzskata, ka kaķi jāsterilizē/jākastrē iespējami agrā vecumā – uzreiz pēc vakcinācijas kursa beigām, jo dzimumpazīmes kaķiem var parādīties pat 4 mēnešu vecumā. Kaķenēm pirmā meklēšanās var būt arī bez īpašām pazīmēm, tāpēc grūsnība var iestāties ļoti agrā vecumā.

Taču katram kaķim ir savs atbilstošais attīstības un dzimumnobriešanas laiks, kas var korelēt atkarībā no dzīvnieka šķirnes, izmēriem, ķermeņa uzbūves. Par atbilstošāko operācijas vecumu vislabāk būtu konsultēties ar veterinārārstu.

Sterilizācijai piemīt labvēlīga ietekme uz kaķa veselību

  • Nesterilizētām kaķenēm paaugstinās risks dzīves laikā saskarties ar strutaina dzemdes iekaisuma attīstību;
  • Runčiem, kas tiek izmantoti pārošanai, kastrācija ieteicama uzreiz pēc pēdējās plānotās pārošanas. Dzimumhormoni ir spēcīgi hormoni, tāpēc, ja dzīvnieks netiek kastrēts, tas tiek pakļauts ilgstošam stresam;
  • Samazinās infekciju nodošanas risks nākamajai paaudzei;
  • Mazinās dzemdību riski;
  • Kastrētiem kaķiem samazinās kautiņu riski, kam var sekot tādu saslimšanu izplatīšanās kā kaķu imūndeficīts un kaķu leikēmija;
  • Dzīvniekam samazinās riski iegūt traumas, abscesus, kas nereti rodas cīņā par dominanci;

Kaķa kastrācijas pozitīvie aspekti no saimnieku viedokļa

  • Kaķim samazinās klaiņošanas nepieciešamība;
  • Samazinās vēlme iezīmēt teritoriju (arī iekštelpās);
  • Samazinās izmaksas kaķa uzturēšanai (retāk iet uz kastīti);
  • Mazinās specifiskais urīna aromāts;
  • Konsekventāka uzvedība, jo mazinās dzimumhormonu iedarbība (var mazināt agresijas pazīmes);
  • Izpaliek dzemdības, kaķēnu kopšanas periods un saimnieku meklēšana kaķēniem.

Suņu sterilizācija

Tāpat kā kaķus, arī suņus, kas nav paredzēti vaislas darbam, iesaka sterilizēt, jo pozitīvo aspektu šai procedūrai ir noteikti vairāk nekā negatīvo. Kuce var meklēties 1- 2 reizes gadā un meklēšanās ilgst aptuveni 3-4 nedēļas.

Vidēji ieteicamais vecums suņu kastrācijai/sterilizācijai ir no 6 līdz 10 mēnešu vecumam, taču tas var būt arī 1 gada vecumā vai pat vēlāk, atkarībā no šķirnes, svara un izmēra. Liela izmēra suņiem gan skeleta, gan dzimumnobriešana notiek krietni vēlāk nekā mazo šķirņu pārstāvjiem.

Mazāk bezsaimnieku suņu

Bezatbildīgu suņu saimnieku rīcība noved pie bezsaimnieku suņu populācijas skaita pieauguma – suņi nekontrolēti vairojas un nereti nevēlamu kucēnu metienus vienkārši izmet uz ielas. Katru gadu klaiņojošo suņu skaits pieaug, kas rada draudus arī sabiedrībai – tiek sakosti cilvēki.

Sterilizējot savu suni, mēs kaut nedaudz varam palīdzēt kādam sunim patversmē atrast jaunus saimniekus, kā arī samazināt klaiņojošo dzīvnieku skaitu un nekontrolētu dzīvnieku vairošanos. Mūsdienās, diemžēl, dzīvnieku patversmēs ir ļoti daudz suņu un, kā liecina statistika, samazināšanās tendences nav.

Līdzeklis pret nekontrolējamu uzvedību

Nekastrēti suņi, it sevišķi vīriešu kārtas pārstāvji, izrāda nevēlamu uzvedību, kas bieži vien ir saistīta ar hiperseksualitāti. Tie izrāda dominanci gan pret saimniekiem, gan citiem suņiem, un bieži nekastrētu suņu starpā var novērot savstarpēju "cīņu par varu". Šiem suņiem ir tieksme izrādīt seksuāla rakstura uzvedību, klaiņot prom no mājām, iezīmēt teritoriju, aplekt priekšmetus – mīkstās rotaļlietas, spilvenus u.tml.

Sterilizētiem dzīvniekiem nav vēlmes meklēties un tie daudz retāk aizklīst prom no mājām, tādejādi samazinās autotraumu iespējamība, risks sakauties ar citiem suņiem.

Kastrēti/ sterilizēti suņi ir mazāk agresīvi gan attiecībā pret saviem sugas brāļiem, gan pret cilvēkiem.

Jāatzīmē arī ka sterilizētiem/ kastrētiem suņiem novēro labāku koncentrēšanās spēju – gadījumā, ja suns tiek izmantots darbam, tos ir vieglāk apmācīt un trenēt.

Operācijas priekšrocības dzīvnieka veselībai

Vīriešu kārtas suņiem :

  • Samazina risku saslimt ar sēklinieku audzēju;
  • Samazināts risks iegūt prostatas slimības;
  • Samazināta iespējamība iegūt perianālās fistulas

Sieviešu kārtas suņiem:

  • Ja sterilizāciju veic pirms 2,5 gadu vecuma, būtiski samazinās iespējamība saslimt ar piena dziedzeru audzēju (visbiežāk sastopamie audzēji kucēm), kā arī citiem reproduktīvo orgānu audzējiem;
  • Nav iespējams saslimt ar piometru (strutains dzemdes iekaisums, kas rada vispārēju organisma intoksikāciju). Nekastrētām kucēm iespēja saslimt ar piometru ir 23% gadījumos un no šīs slimības iet bojā aptuveni 1% nekastrētu sieviešu kārtas suņu;
  • Samazināts risks iegūt perianālo fistulu;
  • Atkārtotas grūsnības atstāj negatīvu iespaidu uz kuces organismu, kas ilgtermiņā izpaužas kā vispārēji veselības traucējumi.

Komplikāciju iespējamība minimāla

Jāpatur arī prātā, ka, veicot jebkuru ķirurģisku operāciju, pastāv zināms risks, pat ja tā ir rutīnas operācija, piemēram, sterilizācija/kastrācija. Tā ir iejaukšanās dzīvnieka organismā un, ņemot vērā, ka katrs organisms ir unikāls, reakcija var būt dažāda, tādēļ mūsu speciālisti pirms operācijām saviem pacientiem iesaka veikt asins analīzes, lai pārliecinātos par to veselības stāvokli. Komplikāciju iespējamība veseliem dzīvniekiem ir minimāla.

Pēc sterilizācijas iesakām pievērst uzmanību dzīvnieku ēdināšanai un barot tos ar barību, kas paredzēta sterilizētiem dzīvniekiem. Ja dzīvnieks ēd mājās gatavotu barību, noteikti iesakām konsultēties ar speciālistu, kas jums palīdzēs izvēlēties barību un to sabalansēt. Nedrīkst aizmirst arī par fizisko slodzi – gan sterilizētiem, gan nesterilizētiem dzīvniekiem ir jānodrošina šķirnei atbilstošs pastaigu daudzums un ilgums.

Kontrolēsim savu mīluļu uzvedību, izvairīsimies no lieka stresa, kā arī pasargāsim savus mājdzīvniekus no nopietnām saslimšanām un, iespējams, arī pāragras nāves, ko var izraisīt audzēji un citas saslimšanas! Pēc sterilizācijas rūpēsimies par savu mīluļu veselīgu ēdināšanu un aktīvu dzīvesveidu!

Visu aprīli "Dino Zoo klīnikā" Rīgā, Krasta ielā 52, mājdzīvnieku sterilizācija ar 20% atlaidi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!