10 gadi kopš Lembergs uz četriem mēnešiem iepazina dzīvi cietumā
Foto: LETA

2007. gada 14. martā tiesa lēma apmierināt prokuratūras lūgumu un apcietināt patlaban no amata pildīšanas atstādināto Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu, kurš jau astoņus gadus sēž uz apsūdzēto sola krimināllietā par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola atrodas arī viņa dēls Anrijs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Ansis Sormulis.

Lembergs apcietinājumā atradās no 2007. gada 14. marta līdz 10. jūlijam, kad tiesa viņam kā drošības līdzekli noteica mājas arestu. Lūdzot Lembergu apcietināt, prokuratūra skaidroja, ka pamats uzskatīt, ka viņš brīvībā varētu traucēt izmeklēšanai, piemēram, ietekmējot lieciniekus vai viltojot dokumentus. Savukārt Rīgas apgabaltiesa par vienu no galvenajiem iemesliem aizdomās turētā atbrīvošanai uzskatīja veselības problēmas. Līdz ar mājas arestu tika paredzēti vairāki papildu nosacījumi – ierobežotas iespējas tikties ar cilvēkiem, kontrolētas viņa sarunas un korespondence, aizliegts pildīt Ventspils mēra un Ventspils Brīvostas padomes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Seši mēģinājumi tikt brīvībā

Pirms mājas aresta noteikšanas apsūdzētā puse sešas reizes pārsūdzēja apcietinājuma piemērošanu, bet līdz pat 10. jūlijam tiesa lēma to negrozīt. Pēc tiesas sēdes, kurā Lembergam tika piemērots apcietinājums, Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors Krišjānis Rudzītis žurnālistiem teica, ka Lembergam piemērots beztermiņa apcietinājums. Pēc lēmuma nolasīšanas Lembergs tika nogādāts Valsts policijas izolatorā Stabu ielā. No tiesas zāles Lembergu, saslēgtu rokudzelžos, izveda Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki.

Lai arī prokurors Lemberga advokātiem pēc tiesas sēdes teica, ka viņu klients vēlāk varētu nonākt Rīgas Centrālcietumā drošības līdzekļa izpildei, aizstāvības puse solīja, ka Ieslodzījumu vietu pārvaldē (IeVP) iesniegs lūgumu Lembergu ievietot īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, kurā viņš neatrastos kopā ar nopietniem kriminālnoziedzniekiem. Advokāti toreiz pauda apņēmību panākt to, ka Lembergs nonāk Matīsa cietumā. 2007. gada 16. martā Lembergs no īslaicīgās aizturēšanas izolatora tika pārvests uz Matīsa cietumu, kur ievietots Izmeklēšanas nodaļā jau iepriekš sagatavotā divvietīgā kamerā. Lembergs tur uzturējās viens pats.

10 gadi kopš Lembergs uz četriem mēnešiem iepazina dzīvi cietumā
Foto: LETA

2007. gada 14. marta lēmumu pārsūdzēja gan Lembergs, gan viņa advokāts Jānis Grīnbergs. 27. martā tiesa skatīja iesniegtās sūdzības, bet sēdē advokāts Grīnbergs pauda bažas par Lemberga veselību. Aizstāvis norādīja, ka Lembergam holesterīna līmenis asinīs trīs reizes esot pārsniedzis pieļaujamo normu, un advokātam esot bail, ka cietumā Lemberga veselība varētu būtiski pasliktināties. Advokāts lūdza tiesu Lembergam noteikt ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli, piemēram, drošības naudu, norādot, ka Lembergs gatavs maksāt pat 100 000 līdz 200 000 latus.

Tiesa paturēja Lembergu apcietinājumā, un arī šo lēmumu apsūdzības puse pārsūdzēja. Līdz ar to drošības līdzekļa lietu tiesa atkārtoti skatīja 2007. gada 23. aprīlī. Arī tad Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa Lembergu neatbrīvoja no apcietinājuma. Tiesa savu lēmumu motivējusi ar to, ka ir izdarīts sevišķi smags noziegums un laiks kopš Ventspils mēra aizturēšanas nav tik ilgs, lai viņu atbrīvotu. Lēmumā norādīts, ka prokuratūrai vēl nepieciešams veikt virkni procesuālo darbību, tai skaitā, nopratināt vairākus lieciniekus, un, atrodoties brīvībā, Lembergs varētu mēģināt ietekmēt šīs liecības, toreiz komentēja Grīnbergs. Arī šis lēmums tika pārsūdzēts.

2007. gada 14. maijā Rīgas apgabaltiesa lēma aizvien paturēt Lembergu apcietinājumā. Toreiz Lemberga advokāts Aivo Leimanis klāstīja, ka viņa aizstāvamais jau divus mēnešus atrodas apcietinājumā, tāpēc pēc likuma izmeklēšanas tiesnesim būtu jālemj par apcietinājuma lietderību, arī ja advokāti neiesniegs jaunu sūdzību. Savukārt valsts apsūdzības uzturētājs, prokurors Rudzītis norādīja – ja sūdzības jau ir skatītas divu mēnešu laikā, tad izmeklēšanas tiesnesis var arī atsevišķi nelemt par apcietinājuma lietderību.

Aptuveni mēnesi vēlāk, 12. jūnijā, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa saņēma Lemberga lūgumu apcietinājumu aizstāt ar drošības naudu. Arī šis mēģinājums tikt ārā no cietuma Lembergam bija neveiksmīgs, un 20. jūnijā Centra rajona tiesa paturēja viņu apcietinājumā, neļaujot to iemainīt pret drošības naudu. Jau toreiz prokurors Rudzītis norādīja uz Lemberga "subjektīvo tendenci" traucēt izmeklēšanu. Lietai nonākot pirmās instances tiesā, valsts apsūdzības uzturētājs vairākkārt ir publiski paudis viedokli, ka Lembergs kavē un traucē lietas izskatīšanu.

No cietuma uz mājas arestu

Visbeidzot 2007. gada 10. jūlijā Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Tamāra Broda atcēla Lembergam piemēroto apcietinājumu un kā drošības līdzekli piemēroja mājas arestu. Lembergs tika atbrīvots tiesas zālē. Rīgas apgabaltiesas lēmums nebija pārsūdzams. Pēc lēmuma nolasīšanas prokurors skaidroja, ka citi drošības līdzekļi, tajā skaitā mājas arests, nav efektīvi un var traucēt izmeklēšanu.

2007. gadā pēc atbrīvošanas no apcietinājuma Lembergs divas reizes "paviesojās" slimnīcā. Pirmo reizi viņš vairākas dienas 2007. gada jūlija vidū pavadīja Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, kur viņam veica sirds asinsvadu koronogrāfiju. Kā toreiz informēja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, Lembergu "skatījuši vairāki nozīmīgi konsīliji, un viņa veselības stāvoklis ir rūpīgi novērtēts. Otro reizi slimnīcā Lembergs nokļuva 2007. gada 18. septembrī, slimnīcas "Gaiļezers" Neiroloģijas nodaļā. Aizdomās turētajam medicīnas iestādē tika veiktas vairākas diagnosticējošas un ārstnieciskas manipulācijas. Arī šo Lemberga apmeklējumu komentēja Apinis, kurš, kā pats norādīja laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze", pacientam ir nevis ārstējošs ārsts, bet uzticības ārsts ar plašām zināšanām par medicīnas iespējām Latvijā. Tāpat Apinis stāstīja, ka ar Lembergu pazīstams jau gandrīz 20 gadus. Jau 2007. gada 20. septembrī Lembergs noslimnīcas nogādāts mājās.

2007. gada 9. augustā Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa Lembergam piemēroto mājas arestu atstāja negrozītu. Valsts apsūdzības uzturētājs gan lūdza viņam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu, jo uzskatīja, ka aizdomās turētais pārkāpis mājas aresta ierobežojumus. Pēc lēmuma uzklausīšanas Ģenerālprokuratūra pavēstīja, ka gatavojas to noprotestēt, nekomentējot, kādā veidā tieši pārkāpti nosacījumi. Izskatot lietu par drošības līdzekli, atstāt spēkā mājas arestu lēma arī Rīgas apgabaltiesa 2007. gada 29. augustā, taču noteica papildu ierobežojumus. Kā toreiz pastāstīja Lemberga aizstāvis, advokāts Aivo Leimanis, tiesa lēma paplašināt ierobežojumus tikties ar cilvēkiem.

Trīs reizes tiesā tika pārsūdzēts arī Lembergam piemērotais mājas arests. 2007. gada 23. novembrī šo drošības līdzekli atstāja negrozītu Ventspils tiesa, kas saglabāja arī visus līdz tam Lembergam noteiktos ierobežojumus, kā arī nosakot papildu ierobežojumu – kontrolētu korespondenci un sakaru līdzekļus arī personai, kas dzīvo kopā ar Lembergu. Prokuratūra par tiesas lēmumu iesniedza protestu, bet arī Kurzemes apgabaltiesa 2007. gada 13. decembrī nemainīja Lembergam piemēroto drošības līdzekli.

No jauna jautājums par drošības līdzekli tiesā nonāca 2008. gada 25. janvārī, kad Ventspils tiesa to atstāja negrozītu. Tikai 2008. gada 22. februārī Kurzemes apgabaltiesa atcēla Ventspils tiesas lēmumu līdz ar to Lembergs tika atbrīvots no mājas aresta, bet ierobežojums tikties ar konkrētu personu loku un tuvoties noteiktiem objektiem netika mainīts. Tāpat Lembergam tiesa piemēroja drošības līdzekli – policijas uzraudzību, toreiz klāstīja advokāts Leimanis.

Lietai nonākot tiesā, apsūdzēto puse vairākkārt lūgusi tiesai pārskatīt Lembergam piemērotos drošības līdzekļus. Vēl šā gada janvārī tā dēvētās Lemberga krimināllietas iztiesāšanas laikā viņa advokāte Irina Kauke iesniedza tiesā pieteikumu par Lembergam piemērotā drošības līdzekļa maiņu, lūdzot atcelt policijas uzraudzību, nosakot atbilstošus ierobežojumus. Tāpat lūgts atcelt aizliegumu pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumus un Ventspils brīvostas priekšsēdētāja amata pienākumus.

Rīgas apgabaltiesa 30. janvārī apmierināja Lemberga lūgumu atcelt drošības līdzekli – nodošanu policijas uzraudzībā –, bet atstāja spēkā noteiktas nodarbošanās aizliegumu.

"Delfi" jau vēstīja, ka Lemberga krimināllieta Rīgas apgabaltiesā nonāca 2008. gada 10. septembrī. Pērnā gada oktobrī tiesa sāka uzklausīt apsūdzētā Lemberga liecības, kurās no amata pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils pašvaldības priekšsēdētājs solījis izteikties gana skrupulozi. Vienā no pirmajām sēdēm, kurās tiesa uzklausīja viņa liecības, Lembergs sacīja, ka "apsūdzībā ir minētās kādas 300 epizodes, gribot negribot man jāiet cauri visām epizodēm, jo izlaidīšu un man būs notiesājošs spriedums".

Kopš lietas saņemšanas tiesā līdz šā gada 10. martam reģistrēti 550 ieraksti par sēdēm, kuras notikušas, atliktas vai noņemtas no izskatīšanas.

Iepriekš lietas prokurors Juris Juriss portālam "Delfi" paudis, ka valsts apsūdzības uzturētāju ieskatā apsūdzētie dara visu iespējamo, lai novilcinātu procesu. Kā piemēru prokurors minēja Lemberga rakstveida liecību lasīšanu attiecībā uz viņam inkriminēto valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu. "Lai novilcinātu tiesas izmeklēšanu, viņš šobrīd gari un plaši stāsta, kā šie lēmumi vispār tiek pieņemti, cik tie ir vajadzīgi un lietderīgi, kā par tiem "priecājās" pārējie un tā tālāk. Protams, neviena vārda par to, bija vai nebija viņam interešu konflikts, pieņemot šos lēmumus," skaidroja Juriss.

Pēc liecību sniegšanas tiesa lems, vai var pāriet pie tiesas debatēm. Lai sagatavotos tām, lietas dalībnieki var prasīt laiku. Tiesas debatēs pirmie runās prokurori, bet pēc tam cietušie vai viņu pārstāvji, apsūdzētie vai viņa aizstāvji. Tad sekos tiesības uz repliku, un katram ir tiesības uz vienu repliku. Pēc replikas pienāks kārta visu trīs apsūdzēto pēdējam vārdam, un pēc šīs procedūras tiesa dosies taisīt spriedumu.

Optimistiskākās prognozes liecina – 2017. gada pavasaris ir ātrākais, kad varētu gaidīt saīsināto spriedumu šajā lietā.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Aivars Lembergs Ģenerālprokuratūra KNAB Lasāmgabali Latvijas Ārstu biedrība Rīgas apgabaltiesa Valsts policija Ventspils Brīvosta Ventspils dome
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form