13.janvāra grautiņu lieta: pieci apsūdzētie neierodas, tiesu atkal atliek
Foto: F64

Piecu apsūdzēto neierašanās dēļ Rīgas apgabaltiesa šodien kārtējo reizi nevarēja sākt skatīt pēc būtības otro no 13.janvāra grautiņu pamata kriminālprocesa izdalīto lietu pret 25 vīriešiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Otrdien uz tiesu nebija ieradušies Andris Grauss, Māris Grope, Zigmunds Lācis, Edgars Vaivods un Aigars Petkēvics. Grausa advokāts nodeva tiesai iesniegumu no sava klienta. Šajā iesniegumā Grauss bija paskaidrojis, ka dzīvo un strādā Anglijā un ka darba devējs viņam nav devis atvaļinājumu, lai varētu atbraukt uz Rīgu un piedalīties plānotajās tiesas sēdēs. Ja Grauss rīkotos pret darba devēja gribu, viņš šo darbu pazaudētu un ģimene paliktu bez iztikas līdzekļiem.

Grauss iesniegumā atvainojās tiesai par sagādātajām neērtībām un lūdza lietas izskatīšanu atlikt vai arī izdalīt procesu pret viņu atsevišķā tiesvedībā. Prokurors atbalstīja lietas izdalīšanu attiecībā pret Grausu.

Grope, Lācis un Vaivods šodien uz lietas izskatīšanu nebija ieradušies nezināmu iemeslu dēļ. Prokurors atzīmēja, ka iepriekš viņi tiesas sēdes ir apmeklējuši.

Savukārt Aigars Petkēvics, pēc valsts apsūdzības uzturētāja teiktā, līdz šim nav bijis uz nevienu tiesas sēdi saistībā ar 13.janvāra grautiņiem. Policija bija mēģinājusi viņu uz šodienas sēdi nogādāt piespiedu kārtā, taču, piezvanot pie durvīm apsūdzētā norādītajā adresē, neviens neesot tās atvēris.

Ņemot vērā minēto, prokurors pauda uzskatu, ka arī lieta daļā pret Petkēvicu ir izdalāma atsevišķā tiesvedībā, izdalīto kriminālprocesu apturot un izsludinot šo apsūdzēto meklēšanā.

Tiesa otrdien nekādus lēmumus par procesa sadalīšanu vēl nepieņēma, vien atzina, ka lietu attiecībā pret Grausu, visticamāk, ir pamats izdalīt. Pēc tam tiesas sēdē tika pasludināts pārtraukums līdz rītdienas, 30.maija, plkst.10, kad plānots pieņemt konkrētus lēmumus.

Pirmo reizi procesa dalībnieki uz šīs lietas izskatīšanu tiesas sēžu zālē pulcējās 16.aprīlī. Todien nebija ieradušies trīs apsūdzētie - Grauss, Petkēvics un Raimonds Krūze. Krūze šodien sacīja, ka iepriekš nebija atnācis tāpēc, ka nesaņēma pavēsti un nezināja par tiesas sēdes datumu.

Šā gada 5.janvārī Rīgas apgabaltiesa 13.janvāra grautiņu pamata krimināllietu pret 68 apsūdzētajiem sadalīja trīs daļās, izveidojot trīs jaunus kriminālprocesus. Vienā no tiem tagad apsūdzētas 23 personas, otrā - 25, bet trešajā - 20. Šodien tika skatīts otrais kriminālprocess.

Bez jau minētajiem Grausa, Gropes, Lāča, Vaivoda, Petkēvica un Krūzes, šajā lietā uz apsūdzēto sola sēdušies arī Silvestris Audris, Edgars Vendlands, Ronalds Podziņš, Sergejs Vasiļausks, Benedikts Valatkaitis, Vilnis Rozenbergs, Ivars Jumītis, Kaspars Ješkins, Teimurs Mansimovs, Pāvels Maksimenko, Jānis Zommers, Ingars Stepanovičs, Jevgēnijs Seja, Klāvs Korņejevs, Jānis Nabokins, Artūrs Stilve, Oļegs Smirnovs, Aleksejs Borisenkovs un Raimonds Spruģēvics.

Visos trīs minētajos kriminālprocesos visas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma (KL) 225.panta 2.daļas, proti, par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu, vardarbību pret personu vai pretošanos varas pārstāvjiem.

2009.gada 13.janvārī, kad Vecrīgā notika minētās nekārtības, vēl bija spēkā KL redakcija, kura par šādu nodarījumu kā sodu paredzēja brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, bet vēlāk no KL 225.panta 2.daļa tika izslēgta.

Patlaban KL 225.pants "Masu nekārtības" paredz: "Par tādu masu nekārtību organizēšanu, kuras saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem, vai par aktīvu piedalīšanos tajās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem."

2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas Balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. janvāra grautiņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form