Prokuratūra strādāja virzienā, lai noteiktu, vai satiksmes ministrs Ainars Šlesers (LPP/LC) un Andris Šķēle bijuši iesaistīti Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļošanā, ceturtdien Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļošanas krimināllietas tiesas sēdē sacīja lietā apsūdzētā bijušā BMW tirgotāja Germana Miluša aizstāvis Osvalds Svilāns.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Viņš norādīja, ka Milušs zvanījis Šķēlem un Šleseram tikai tādēļ, ka viņi lūdza informēt par vēlēšanu gaitu. Svilāns uzskata, ka tiesai pilnā apmērā nav iesniegtas noklausītās telefona sarunas. Lietā nav iegūti tieši, neapgāžami pierādījumi, ka Milušs veicis darbības, lai veicinātu kukuļa nodošanu Ilmāram Ančānam ("Mūsu mājas"), pauda Svilāns. Viņš uzskata, ka Miluša vaina nav pierādīta.

Arī lietā apsūdzētā bijušā Jūrmalas mēra Jura Hlevicka aizstāvis Jānis Grīnbergs uzskata, ka viņa aizstāvamais nav vainīgs un lūdza viņu attaisnot. Arī viņš norādīja, ka lietā nav parādījušies visi noklausīto sarunu ieraksti. Viņš arī piebilda, ka Hlevickim mēra vēlēšanās bijis svarīgi saglabāt savus amatus pašvaldības uzņēmumos, nevis tas, kurš būs domes priekšsēdētājs.

Grīnbergs arī sacīja, ka lietas materiālos nav norādīts laiks, ka operatīvais eksperiments būtu veikts arī dienu pirms mēra vēlēšanām, kad veikts ieraksts ar Ančāna palīdzību. Grīnbergs vērsa tiesas uzmanību uz to, ka vairāki Jūrmalas domes deputāti iepriekš liecināja, ka koalīcijas mērķis ir arī amatu sadalīšana. Tādēļ amata piedāvājumu Ančānam nevarot uzskatīt par noziegumu. Arī viņš lūdza attaisnot savu aizstāvamo.

Trešā lietā apsūdzētā - partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidāta Gvido Harija Volbruga aizstāvis Egons Rusanovs tiesai sacīja, ka neesot pamata apstrīdēt apsūdzību. Viņaprāt, Volbrugs bija kļūdījies, taču izdarīja pareizu izvēli, palīdzot lietas izmeklēšanā. Rusanovs arī sacīja, ka, iespējams, noziegumu nevar uzskatīt par kukuļošanu, jo tas līdz galam neesot pastrādāts, un balstīties tikai uz Ančāna atzinumu, ka viņa mērķis nav bijis piesavināties naudu. Rusanovs aicināja tiesu atteikties no mantas konfiskācijas Volbrugam, kā arī aicināja tiesu mīkstināt viņa sodu.

Jau ziņots, ka prokurore Velta Zaļūksne 19.martā krimināllietā apsūdzētajiem bijušajam BMW tirgotājam Germanam Milušam un bijušajam Jūrmalas mēram Jurim Hlevickim lūdza piemērot piecu gadu cietumsodu, kā arī konfiscēt abu tiesājamo mantu.

Viņa norādīja, ka Miluša un Hlevicka darbībās neesot konstatējami vainu mīkstinoši apstākļi. Hlevickis pastrādājis noziegumu, būdams pašvaldības amatpersona.

Zaļūksne lūdza tiesu ņemt vērā, ka Hlevickis un Milušs jau pēc nodarījuma noslēguši laulību līgumus par mantas šķirtību un īpašumus norakstījuši dzīvesbiedrēm.

Trešajam lietā apsūdzētajam - partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidātam Gvido Harijam Volbrugam - prokurore lūdza piemērot trīs gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju. Ņemot vērā viņa veselību, attieksmi pret nodarīto, kā arī to, ka vaļsirdīgi atzinies un veicinājis lietas izskatīšanu, Zaļūksne rosināja Volbrugam cietumsodu aizstāt ar nosacītu sodu un piemērot trīs gadu pārbaudes laiku.

Jau ziņots, ka kriminālvajāšana lietā sākta pret četrām personām - partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidātiem Leonīdu Lasmani un Volbrugu, Milušu un Hlevicki. Viņiem uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 323.panta 2.daļas par kukuļa došanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Saskaņā ar apsūdzību kukulis dots Ančānam, lai viņš mēra vēlēšanās nobalsotu par Hlevicki. Ģenerālprokuratūra 2005.gada 18.martā atļāvusi veikt operatīvo eksperimentu, šādu atzinumu tiesai sniegusi Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvaroto prokuroru nodaļas virsprokurore Māra Usāne. Tā kā operatīvais eksperiments tika atļauts, Ančāns drīkstēja pieņemt kukuli.

Krimināllieta pēc prokurores lūguma sadalīta vairākās tiesvedībās, atsevišķi izdalītas apsūdzētā Lasmaņa epizodes, jo viņš vairākkārt nav ieradies uz tiesas sēdēm un viņa atrašanās vieta patlaban nav zināma.

Savu vainu no visiem apsūdzētajiem tiesā atzinis tikai Volbrugs.

Tiesā ir atskaņotas Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļdošanas lietā iesaistīto uzņēmēju un politiķu telefonsarunas, kurās runāts par trūkstošās balss iegūšanu Hlevicka ievēlēšanai mēra amatā un par Ančāna piekukuļošanu.

Publiskotajās sarunās piedalījās ne tikai lietā apsūdzētie Milušs, Volbrugs, Lasmanis un Hlevickis, bet arī Tautas partijas bijušais vadītājs Andris Šķēle, Latvijas Pirmās partijas priekšsēdētājs Ainārs Šlesers, Eižens Cepurnieks (tobrīd - TB/LNNK), uzņēmējs Valērijs Barjers un vairākas citas personas.

Krimināllieta par kukuļdošanu ierosināta 2005.gada 18.martā. Maksimālais paredzētais sods par šādu noziegumu ir 12 gadu brīvības atņemšana ar mantas konfiskāciju.

Pēc krimināllietas ierosināšanas Milušs, Lasmanis un Hlevickis noslēguši laulību līgumus, kas paredz visas mantas šķirtību. Īpašumi galvenokārt reģistrēti uz sievu vārdiem. Milušs noliedzis, ka līguma slēgšana būtu saistīta ar krimināllietu.

Sākotnēji krimināllietu nodeva Rīgas apgabaltiesai, bet lieta pārsūtīta Zemgales apgabaltiesai, jo Rīgas tiesā strādā Hlevicka brālis. Lietu skata tiesnese Velta Silamiķele.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form