Bērnu tiesību pārkāpumi Bruknā: policija sāk pārbaudi
Foto: DELFI

Saistībā ar notikušo Bauskas novada Dāviņu pagasta Bruknas muižā Valsts policijas Zemgales Reģiona pārvaldes Bauskas iecirkņa amatpersonas sākušas resorisko pārbaudi, portāls "Delfi" izzināja policijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Policijas preses pārstāve Dace Kalniņa portālu "Delfi" informēja, ka policija skaidro visus apstākļus par iespējamiem pārkāpumiem, kas saistīti ar jauniešu uzturēšanos Bruknas muižā.

Viņa norādīja, ka resoriskā pārbaude ilgst līdz vienam mēnesim. Nepieciešamības gadījumā to var pagarināt līdz četriem.

Pēc Kalniņas teiktā, pārbaude notiek Valsts policijas kompetences ietvaros. Šajā lietā esot arī jautājumi, kas attiecas uz Datu valsts inspekciju un Pārtikas un veterināro dienestu.

Jau vēstīts, ka Valsts bērnu tiesīu aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroju Bruknas "Kalna svētību kopienā" fiksējusi bērnu tiesību pārkāpumus, liecina VBTAI mājas lapā publiskotā informācija.

Portālam "Delfi" iepriekš neizdevās sazināties ar Bruknas kopienas vadītāju priesteri Andreju Mediņu – viņš uz portāla "Delfi" žurnālistu telefona zvaniem ceturtdienas pēcpusdienā neatbildēja.

Valsts policijas (VP) un VBTAI pārstāvji ceturtdien apmeklēja arī Kalna svētību kopienas izveidoto Bārbeles Zēnu pamatskolu "Saknes un spārni".

Iestādes direktore Ilona Blūma apstiprināja, ka abu iestāžu darbinieki bija ieradušies iestādē, taču plašākus komentārus aicināja jautāt policijai un VBTAI.

Aģentūrai LETA Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) iepriekš apliecināja, ka Bārbeles Zēnu pamatskola "Saknes un spārni" ir akreditēta izglītības iestāde, kura īsteno akreditētu pamatizglītības pirmā posma programmu. IKVD no 2018.-2020.gadam sūdzības par minētās izglītības iestādes darbību nav saņemtas.

Tāpat jau vēstīts, ka Bruknas kopienā sākotnējā pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 20. augustā VBTAI un Tiesībsarga birojs veica atkārtotu pārbaudi.

Sākotnējās pārbaudes laikā kopienas vadītājs nevarēja precīzi nosaukt kopienā esošo bērnu skaitu, kā arī izvairījās sniegt informāciju par bērnu likumiskajiem pārstāvjiem un uzrādīt dokumentus, kas pamatotu, kādēļ bērni nodoti viņa aprūpē.

Tika konstatēts, ka nepilngadīgie, kas uzturas Bruknas muižā, tiek nodarbināti lauku darbos nesamērīgi ilgi, bet gadījumā, ja bērns nav izpildījis noteikto dienas normu, darbs turpinās arī nakts stundās. Pārkāpumu gadījumā viens no soda veidiem ir pārtikas devu ierobežošana - bērni spiesti pārtikt no maizes un ūdens.

Ņemot vērā, ka nepilngadīgajiem nav iespēju saņemt medicīnisko palīdzību, ja tā ir nepieciešama, VBTAI arī saņemta informācija par gadījumiem, kad bērni, strādājot uz lauka karstumā, ilgo darba stundu un ūdens trūkuma dēļ ir jutušies fiziski slikti vai pat zaudējuši samaņu.

Saņemtas ziņas arī par vairākām fiziskas un emocionālas vardarbības epizodēm. Par papildu risku bērniem uzskatāms arī apstāklis, ka viņi kopienā ikdienā uzturas kopā ar pilngadīgām personām, kuras iepriekš sodītas par dažādiem noziegumiem, kā arī cilvēkiem ar dažādām atkarību problēmām.

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai VP, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai.

"Delfi" jau rakstīja, ka izskanējušie pārkāpumi ir satraucoši, taču Latvijas Romas Katoļu baznīcas Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, kura pārraudzībā ir Bruknas kopiena, kurā VBTAI kopā ar tiesībsarga biroju fiksējusi bērnu tiesību pārkāpumus, nevar iedomāties, ka priesteris Andrejs Mediņš "tagad bez maizes un ūdens turēja bērnu un lika viņam strādāt visu dienu 12 stundas – tie taču ir koncentrācijas nometnes apstākļi".

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bruknas lieta Bauska Jelgava Zemgale Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form