Bijušo Talsu mēru Lācaru soda ar piespiedu darbu
Foto: LETA

Šofera fiktīvā nodarbināšanā vainotais bijušais Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus ("Talsu novada attīstībai") sodīts ar 300 stundu piespiedu darbu un aizliegumu trīs gadus ieņemt pašvaldības domes priekšsēdētāja amatu, informēja Kurzemes rajona tiesas pārstāve Ginta Ansberga.

Šādu sodu paredz starp prokurori un apsūdzētajiem panāktā vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, ko ceturtdien tiesa, skatot lietu rakstveida procesā, ir apstiprinājusi. Vienošanās arī paredz sodīt fiktīvi nodarbināto šoferi ar 150 stundu piespiedu darbu. Abiem piemērotais sods neparedz mantas konfiskāciju.

Jau ziņots, ka 2017.gada novembrī Talsu rajona prokuratūrā no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kriminālvajāšanas sākšanai tika saņemts kriminālprocess, kurā Talsu rajona prokuratūras prokurore pie kriminālatbildības saukusi divas personas - bijušo Talsu novada domes darbinieku un amatpersonu, informēja prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe.

Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Anna Ķīviča apstiprināja, ka ir ierosināts šāds kriminālprocess par, iespējams, fiktīvu šofera nodarbināšanu, kur pie kriminālatbildības sauktas divas personas - iepriekšējā domes sasaukuma Talsu mērs Lācarus un šoferis.

Fiktīvi nodarbinātais šoferis tika saukts pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma (KL) 177.panta 2.daļas par krāpšanas izdarīšanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Savukārt Lācarus bija apsūdzēts gan par krāpšanas izdarīšanu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, gan arī pēc KL 319.panta 2.daļas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu mantkārīgā nolūkā.

Prokuratūra uzskata, ka domes amatpersona, iepriekš vienojoties ar darbinieku par viņa neattaisnotu prombūtni, neinformēja par viņam zināmajiem apstākļiem - darbinieka prombūtni - citas pašvaldības atbildīgās amatpersonas. Tā rezultātā nepamatoti tika izmaksāta darba samaksa un darba devēja maksājumi par darbinieka maksājamajiem nodokļiem par laika periodu, kad darbinieks faktiski nestrādāja.

Apsūdzēto personu noziedzīgo darbību rezultātā pašvaldībai nodarīts mantisks kaitējums 3040 eiro apmērā, kas gan ir labprātīgi atlīdzināts.

KNAB galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Laura Dūša informēja, ka KNAB izmeklētāja gūtie pierādījumi sniedza pamatojumu uzskatīt, ka Talsu pašvaldībā tikusi nodarbināta persona, kura sistemātiski atradās ārpus darba vietas bez prombūtni apliecinošiem dokumentiem un faktiski nepildīja amata pienākumus, par ko saņēma atalgojumu.

Jau ziņots, ka Lācarus 27.februārī vērsās Talsu novada domē ar iesniegumu par deputāta pilnvaru nolikšanu. Pašvaldībā nekomentēja, vai Lācarus lēmums saistīts ar krimināllietu, ko plāno skatīt Kurzemes rajona tiesa. Iesniegumā norādīts, ka deputāta pilnvaras viņš vēlas nolikt personīgu iemeslu dēļ.

Tāpat ziņots, ka iepriekšējā domes sasaukuma Talsu novada domes priekšsēdētāja Lācarus pārstāvētā partija "Talsu novada attīstībai" 2017.gada jūnijā notikušajās Talsu domes vēlēšanās ieguva četrus deputātu mandātus un zaudēja varu, paliekot domes opozīcijā. Savukārt sešu citu Talsu novada domē ievēlēto partiju pārstāvji parakstīja vienošanās memorandu par sadarbību. Sadarbības memorandu parakstījuši partijas "Mēs Talsiem un novadam", Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas, "Vienotības", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un Jaunās Konservatīvās partijas pārstāvji, kuriem kopā Talsu novada domē ir 12 no 17 deputātu vietām. Par jauno domes priekšsēdētāju ar 12 balsīm "par" tika ievēlēts Edgars Zelderis ("Mēs Talsiem un novadam"). Ārpus sadarbības memoranda palika Lācarus pārstāvētā partija "Talsu novada attīstībai" ar četriem deputātiem un Latvijas Reģionu apvienība, kas ieguva vienu deputāta vietu.

Tags

KNAB Korupcija Latvijas Zaļā partija Latvijas Zemnieku savienība Talsu novada dome

Comment Form