BSA: par nelegālu datorprogrammu izmantošanu sākti 58 kriminālprocesi pret vadītājiem
Foto: stock.xchng

Pagājušajā gadā ierosināti 58 kriminālprocesi pret uzņēmumu un organizāciju vadītājiem, kuru vadītie uzņēmumi lieto prettiesiski iegūtas datorprogrammas, portālu “Delfi” informēja “Business Software Alliance” (BSA) Latvijas pārstāvniecībā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

BSA kopā ar Valsts policiju, kā arī Latvijas autortiesību aizsardzības biedrību "Datorprogrammu autortiesību apvienība" pērn ik nedēļu devās 10 līdz 15 pārbaudēs Latvijas uzņēmumos. Programmatūras pārbaužu laikā tika atklāti 237 pārkāpumi uzņēmumos Rīgā un reģionos, kā rezultātā tika ierosināti 58 kriminālprocesi un noformēti 98 administratīvā pārkāpuma protokoli.

"Ir paveikts liels darbs, kas tiks turpināts arī 2013. gadā. Mūsu darba mērķis ir vairot izpratni par autortiesību nozīmi, informēt par riskiem, kādus uzņemas kompānijas, izmantojot nelicenzētas datorprogrammas un mazināt nodarīto kaitējumu. Šī mērķa īstenošanai ir uzsākta plaša un ilgtermiņa sadarbība ne tikai ar valsts, bet arī ar pašvaldību institūcijām. Piemēram, šogad Valsts kontrole pievērsīs lielāku uzmanību datorprogrammu licencētai izmantošanai pašvaldībās un to iestādēs," norāda BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Latvija joprojām ir starp valstīm, kur nelicencētās programmatūras lietotāju skaits pārsniedz 50 %.

Saskaņā ar pēdējo BSA pētījumu 2011.gadā nelegāli izmantoto programmatūru rādītājs Latvijā bija 54%.

Vidēji Eiropas Savienībā nelicencētu programmatūru izmanto 33 % datoru lietotāju.

2012.gadā datorprogrammu ražotāji uzsākto kriminālprocesu ietvaros pieprasījuši kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem vairāk nekā 400 000 latu apmērā. Lielākā prasība veido 57 000 latu.

 Latvijā par autortiesību pārkāpumiem, tostarp datorprogrammu nelicencētu lietošanu, ir paredzēta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība. Administratīvā atbildība fiziskām personām ir naudas sods līdz 500 latiem, bet juridiskām personām - līdz 5000 latiem.

Ja nodarītais kaitējums ir lielāks par piecām minimālajām mēnešalgām (1000 latu), tad iestājas kriminālatbildība, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem vai naudas sodu līdz 30 000 latu.

Naudas sods par nelicencētu programmu lietošanu var sasniegt pat 40 000 latu, ja tas darīts personu grupā. Savukārt, ja kopējā datorprogrammu cena, kuras persona izmantojusi bez licences, sasniedz 10 000 latu, tas tiek uzskatīts par kaitējumu lielā apmērā, un tad ar naudas sodu vai piespiedu darbu vairs netiek cauri. Likums šādā gadījumā paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos.

BSA ir vadošā organizācija pasaulē programmatūras industrijas interešu pārstāvniecībai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts kontrole
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form