Foto: LETA

Valsts policija (VP) ir izbeigusi kriminālprocesu saistībā ar vīrieša degšanu Tukumā, kas notika šī gada 23. aprīlī, portāls "Delfi" uzzināja VP. Lietā netika gūts apstiprinājums homofobiskam uzbrukumam, kā arī nav konstatēta novešana līdz pašnāvībai.

Policijā norādīja, ka, veicot apjomīgu un detalizētu izmeklēšanu saistībā ar šī gada pavasarī notikušo gadījumu Tukumā, kad ugunsgrēkā gāja bojā vīrietis, VP kopumā nopratinājusi 45 personas, analizējusi ievērojamu video un audio materiālu bāzi, veikusi aptaujas, apskates un ekspertīzes, un virkni citu izmeklēšanas, tajā skaitā speciālās izmeklēšanas darbību.

Šī gada 21. septembrī kriminālprocesā tika pieņemts gala lēmums un kriminālprocess ir izbeigts, jo nav konstatēts noziedzīgs nodarījums, kas būtu vērtējams kā homofobisks uzbrukums vai saistīts ar neiecietību vai novešanu līdz pašnāvībai.

Jau ziņots, ka šī gada 23. aprīlī ap pulksten 4.24 no rīta VP saņēma sākotnējo informāciju, ka Tukumā kādā no daudzdzīvokļu mājām izcēlies ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, likumsargi konstatēja, ka divi vīrieši ir guvuši apdegumus. Abas personas tika nogādātas medicīnas iestādē, kur viena persona no gūtajām traumām gāja bojā.

VP nekavējoties tika sākts kriminālprocess un izmeklēšana. Sākotnēji šis kriminālprocess bija kvalificēts pēc Krimināllikuma 13. nodaļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Kriminālprocesu izmeklēšanā pārņēma VP Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Sevišķi smagu un sērijveida noziegumu apkarošanas nodaļa.

2021. gada 28. aprīlī šis kriminālprocess tika pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 124. panta pirmās daļas – par personas novešanu līdz pašnāvībai vai tās mēģinājumam, cietsirdīgi apejoties ar cietušo vai sistemātiski pazemojot viņa personisko cieņu, ja šī persona nav atradusies materiālā vai citādā atkarībā no vainīgā. Izmeklēšana jau kopš paša sākuma notika ciešā prokuratūras uzraudzībā.

"Notikumu attīstība medijos un sociālajos tīklos uzņēma nekontrolējamu ātrumu, faktiem apaugot ar baumām, tādējādi izraisot nepamatotu un pārsteidzīgu rezonansi ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs. Publiski tika izteiktas dažādas notikušā versijas, dažādu jomu pārstāvji, tai skaitā politiķi, žurnālisti un citi publiskā vidē pauda subjektīvus viedokļus, pasniedzot kā faktu, ka ir noticis homofobisks uzbrukums, kā rezultātā ir gājis bojā cilvēks. Protams, arī policija saņēma lielu pārmetuma devu. Valsts policija skaidroja, ka notiek izmeklēšana, aicināja sabiedrību būt iecietīgai, neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus un ļaut policijai veikt savu darbu. Tomēr publiskās emocijas, nepārbaudītas baumas bija jau nodarījušas kaitējumu mūsu valsts sabiedrības tēlam starptautiskā līmenī," VP preses paziņojumā citēts VP priekšnieks Armands Ruks.

VP rīcībā esošā informācija jau līdz ar sākotnējiem izmeklēšanā iegūtajiem materiāliem liecināja, ka šajā gadījumā visticamāk nav noticis homofobisks vai cita veida noziedzīgs nodarījums, tomēr šī informācija, pirms tās skaidrošanas detaļās plašākai sabiedrībai, bija jānostiprina ar konkrētiem pierādījumiem.

"Valsts policijas izmeklētāji šajā kriminālprocesā ir izdarījuši visu, lai noskaidrotu šīs traģēdijas iemeslus. Tika pārbaudīta katra versija, apstākļi un fakti, kas varēja būt saistīti ar šo notikumu Tukumā," sacīja Ruks.

Rūpīgi un objektīvi veicot apjomīgu un detalizētu izmeklēšanu, kopumā tika nopratinātas 45 personas, veiktas trīs aptaujas, 14 apskates, tajā skaitā arī video un audio, sešas, tostarp kompleksās, ekspertīzes, eksperimenti, kā arī virkne citu izmeklēšanas, tajā skaitā speciālās izmeklēšanas darbību.

Veicot notikuma vietas apskati, notikuma vietā izņēma virkni priekšmetu, kas bija noderīgi izmeklēšanā. Tajā skaitā tika izņemta elektriskā cigarete, šķiltavas, degšķidruma pudele, kas atradās cietušā datora somā, un izdedži.

Vienlaikus tika pieprasīta informācija no dažādu iestāžu videonovērošanas kamerām, kuras ļāva izmeklēšanā gūt dažādus pierādījumus, tostarp apstiprināt faktu, ka persona pati ir vēlā nakts stundā iegādājusies degšķidrumu, pēc kā uzreiz devusies mājup. Policija izmeklēšanā kompleksi analizēja visus iegūtos materiālus un informāciju, tostarp gan personas pārvietošanās maršrutu un tajā pavadīto laiku, gan iegūto video un audio kameru ierakstus, gan iegūtās liecības u.c.

Turpmākajās dienās pēc notikušā tika noteiktas vairākas kompleksās ekspertīzes. Ekspertu atzinumi un konstatētais ir konkrēts – uz notikuma vietā atrastajiem priekšmetiem ir konstatēti tikai paša bojā gājušā pirkstu nospiedumi un bioloģiskais materiāls. Personai, nokļūstot medicīnas iestādē, asinīs konstatēts 1,75 promiles alkohola.

Vienlaikus tika uzsākta arī dienesta pārbaude saistībā ar informāciju, ka policija it kā nav pienācīgi reaģējusi uz bojā gājušā iepriekšējiem iesniegumiem par draudiem veselībai un dzīvībai. Dienesta pārbaudē netika konstatēti fakti par Tukuma policijas darbinieku nolaidību. Tika gūti pierādījumi, ka notikušajam Tukumā nav arī absolūti nekādas saistība ar pērn policijā saņemto iesniegumu, kad cietušais vērsās policijā par draudu izteikšanu.

Izmeklēšanā iegūtais pierādījumu kopums liecina, ka šajā gadījumā nav noticis noziedzīgs nodarījums, tajā skaitā tāds, kas būtu vērtējams kā homofobisks uzbrukums vai saistīts ar neiecietību vai novešanu līdz pašnāvībai. Valsts policija ir guvusi pierādījumus, ka šis traģiskais negadījums ir bijis pašnāvība, kuras iemesls ir personīgi motīvi sadzīves attiecību kontekstā.

Līdz ar to pēc rūpīgas izmeklēšanas ciešā prokuratūras uzraudzībā, 2021.gada 21. septembrī kriminālprocesā pieņemts gala lēmums un kriminālprocess ir izbeigts. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz Kriminālprocesa likuma 377. panta pirmo punktu – nav noticis noziedzīgs nodarījums.

"Kad notiek gadījumi, kas satricina sabiedrību, visi gaida ātru un tūlītēju rezultātu. Vienlaikus daudziem šķiet nesaprotami, kādēļ netiek stāstītas policijai zināmas detaļas. Vēlos atgādināt, ka kriminālprocesu izmeklēšana ir precīzs un specifisks darbs, turklāt tas nevar būt publisks. Tikai tad, kad izmeklēšana ir pabeigta vai izmeklēšanā nav apstākļu, kas liegtu par to runāt publiski, policija ir gatava atklāt detaļas. Šis gadījums publiski parādīja arī daļas sabiedrības negatīvo pusi neiecietības veicināšanā, kas faktiski robežojās ar naida runu," skaidro Ruks.

Kārtības sargi atzīmēja, ka VP saprot sabiedrības, mediju un amatpersonu interesi par notikumiem, kas raisījuši rezonansi, izmeklēšanu. Tomēr policija aicina ikvienu būt saprotošiem, pacietīgiem un ļaut policijai veikt savu darbu, papildu neapgrūtinot to. Šis gadījums ir piemērs, kad pārsteidzīga reakcija, apstākļu nenoskaidrošana un nepacietība ir rezultējusies skaļos, nepatiesos apgalvojumos.

VP kategoriski neatbalsta jebkāda veida vēršanos pret cilvēku vai kādām cilvēku grupām. Ikvienam ir tiesības dzīvot drošā vidē un sabiedrībā, un ikvienam ir vienlīdzīgas tiesības saņemt palīdzību, ja tāda ir nepieciešama.

VP izsaka līdzjūtību piederīgajiem.

Jau vēstīts, ka 23. aprīļa rītā tika saņemta sākotnējā informācija, ka Tukumā kādā no daudzdzīvokļu mājām izcēlās ugunsgrēks. Ierodoties notikuma vietā, likumsargi konstatēja, ka divi vīrieši ir guvuši apdegumus.

Vieglāk cietušais vīrietis pēc ugunsgrēka "Neatkarīgajām Tukuma Ziņām" uzsvēris, ka patiesībā smagāk cietušais ticis aizdedzināts ar degšķidrumu.

Cietušais uzbrukumā vainojis kādu vīrieti, kurš abiem cietušajiem "uz savu iedomu pamata vai homofobisku motīvu vadīts" esot vairākkārt draudējis un pieprasījis vienā dzīvoklī dzīvojošajiem jauniešiem "aizvākties no pilsētas". Par draudiem ticis ziņots policijai, taču nekāda reakcija nesekoja.

Policija, reaģējot uz šādu informāciju, publiski paziņoja, ka tā vēl nav guvusi apstiprinājumu tam, ka Tukumā notikušais ugunsgrēks būtu saistīts ar iepriekš viena cietušā iesniegto iesniegumu par viņam izteiktajiem draudiem.

VP apliecināja, ka 2020. gadā tā saņēmusi iesniegumu par iespējamiem draudiem vienam no cietušajiem. Toreiz pieņemts lēmums nesākt kriminālprocesu.

27. aprīlī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma", atsaucoties lielākoties uz prokurores sniegto informāciju vēstīja, ka smagos ķermeņa apdegumus guvušais Normunds Kindzulis Rīgā tiek tiesāts krimināllietā par svešu īpašumu tīšu dedzināšanu, izmantojot degšķidrumu, turklāt šīs lietas izmeklēšanas gaitā viņam konstatēti psihiski traucējumi, kas lieguši saprast un vadīt savu rīcību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!