Izsludina meklēšanā divus 13.janvāra grautiņu lietā apsūdzētos
Foto: Edijs Pālens

Rīgas apgabaltiesa šodien izsludināja meklēšanā divus 13.janvāra grautiņu krimināllietā apsūdzētos - Aigaru Petkēvicu un Edgaru Vaivodu, kuri neierodas uz krimināllietas izskatīšanu tiesā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tiesa arī atsevišķā tiesvedībā izdalīja lietu pret abiem apsūdzētajiem, informēja tiesas preses sekretārs Aigars Bērziņš.

Citā atsevišķā tiesvedībā izdalīta lieta pret Andri Grausu, kurš dzīvo un strādā Anglijā. Grauss tiesai pats bija lūdzis apsūdzību daļā pret viņu izdalīt.

Divi atsevišķie kriminālprocesi izdalīti no 13.janvāra grautiņu lietas pret 25 apsūdzētajiem. Līdz ar to tagad šajā lietā ir palikuši 22 apsūdzētie.

Pēc procesa sadalīšanas tiesa šodien lietu, kurā ir 22 apsūdzētie, sāka izskatīt pēc būtības. Prokurors nolasīja apsūdzību, bet apsūdzētie pauda savu attieksmi pret to. Daļa no viņiem savu vainu atzina, daļa noliedza, bet citi vainu atzina daļēji.

Pēc tam procesa dalībniekiem tika dota iespēja izteikties par priekšlikumu atlikušo lietu pret 22 apsūdzētajiem sadalīt vēl divās daļās, vienā izdalot apsūdzības pret tiem, kuri savu vainu atzīst, otrā - pret pārējiem.

Pēc procesa dalībnieku viedokļu uzklausīšanas tiesa lietas izskatīšanā pasludināja pārtraukumu līdz rītdienas, 31.maija, plkst.10, kad plānots paziņot lēmumu par to, vai lietu pret 22 apsūdzētajiem sadalīt vēl divās daļās.

Kā ziņots, pamata kriminālprocesā, kad tas nonāca tiesā, pavisam bija 68 apsūdzētie. Šā gada 5.janvārī tiesa šo procesu sadalīja trijos - pret 23, 25 un 20 apsūdzētajiem. Šodien tiesas sēde notika tajā lietā, kurā apsūdzētas 25 personas.

Kā ziņots, iepriekšējā sēde šajā lietā notika otrdien, kad uz tiesu nebija ieradušies pieci apsūdzētie - Grauss, Māris Grope, Zigmunds Lācis, Vaivods un Petkēvics.

Grausa advokāts vakar nodeva tiesai iesniegumu no sava klienta. Šajā iesniegumā Grauss bija paskaidrojis, ka dzīvo un strādā Anglijā un ka darba devējs viņam nav piešķīris atvaļinājumu, lai varētu atbraukt uz Rīgu un piedalīties plānotajās tiesas sēdēs. Ja Grauss rīkotos pret darba devēja gribu, viņš šo darbu pazaudētu un ģimene paliktu bez iztikas līdzekļiem. Grauss iesniegumā atvainojās tiesai par sagādātajām neērtībām un lūdza lietas izskatīšanu atlikt vai arī izdalīt procesu pret viņu atsevišķā tiesvedībā. Prokurors atbalstīja lietas izdalīšanu attiecībā pret Grausu.

Grope, Lācis un Vaivods vakar uz lietas izskatīšanu nebija ieradušies nezināmu iemeslu dēļ. Prokurors atzīmēja, ka iepriekš viņi tiesas sēdes ir apmeklējuši. Šodien Grope un Lācis bija atnākuši uz tiesu, bet Vaivods nebija.

Savukārt Petkēvics, pēc valsts apsūdzības uzturētāja teiktā, līdz šim nav bijis uz nevienu tiesas sēdi saistībā ar 13.janvāra grautiņiem. Policija bija mēģinājusi viņu uz vakardienas sēdi nogādāt piespiedu kārtā, taču, piezvanot pie durvīm apsūdzētā norādītajā adresē, neviens neesot tās atvēris. Ņemot vērā minēto, prokurors pauda uzskatu, ka arī lieta daļā pret Petkēvicu ir izdalāma atsevišķā tiesvedībā, izdalīto kriminālprocesu apturot un izsludinot šo apsūdzēto meklēšanā.

Jau ziņots, ka visas 68 personas, pret kurām celtās apsūdzības sākotnēji uz tiesu tika nosūtītas kā viens kriminālprocess, prokuratūra apsūdz pēc Krimināllikuma (KL) 225.panta 2.daļas, proti, par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu, vardarbību pret personu vai pretošanos varas pārstāvjiem.

2009.gada 13.janvārī, kad Vecrīgā notika minētās nekārtības, vēl bija spēkā KL redakcija, kura par šādu nodarījumu kā sodu paredzēja brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, bet vēlāk no KL 225.panta 2.daļa tika izslēgta.

Patlaban KL 225.pants "Masu nekārtības" paredz: "Par tādu masu nekārtību organizēšanu, kuras saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu vai ar vardarbību pret personu, vai ar pretošanos varas pārstāvjiem, vai par aktīvu piedalīšanos tajās, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem."

Jau ziņots, ka 2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas Balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Kā novēroja aģentūra LETA, grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. janvāra grautiņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form