Jurčas draudi Jankovam: 'Delna' iesūdz tiesā KNAB
Foto: LETA

Tā kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav atbildējis uz sabiedrības par atklātību "Delna" pērnā gada novembra iesniegumu, kurāorganizācija lūdza atbildēt uz jautājumu saistībā ar KNAB vadītāja vietnieces Ilzes Jurčas draudiem "Delnas" direktoram Gundaram Jankovam, tāpēc nevalstiskā organizācija vērusies tiesā, portālu "Delfi" informēja organizācijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delna" atzīmē, ka jau 2015. gada 5. augustā vērsās ar iesniegumu KNAB, lūdzot izskatīt tā paša gada 22. aprīlī Ministru kabinetā radušos konfliktu starp "Delnas" direktoru un Jurču KNAB Ētikas komisijā. Uz šo iesniegumu "Delna" esot saņēmusi formālu atbildi, kurā nav bijis izskaidrots, kā KNAB nonācis pie secinājuma, ka Jurčas rīcībā nav saskatāma neētiska vai prettiesiska rīcība.

Lai noskaidrotu, vai pie šāda secinājuma nonāca KNAB vadītājs vienpersoniski vai arī Ētikas komisija, organizācija 2015. gada 3. novembrī vērsās atkārtoti ar iesniegumu KNAB. Uz šo iesniegumu līdz pat šim brīdim "Delna" atbildi neesot saņēmusi.

"KNAB rīcība, neatbildot uz iesniegumu un, iespējams, neizskatot lūgumu Ētikas komisijā, ir vērtējama kā prettiesiska. Vēl jo vairāk situācijā, kur KNAB ir atbildīgā iestāde, kura izglīto sabiedrību par ētikas jautājumiem. Šādi rīkojoties, KNAB demonstrē tiesisko nihilismu un nesodāmības sajūtu par jebkādu rīcību, kā arī parāda KNAB amatpersonu visatļautību un pārākumu," savu viedokli paudis Jankovs.

Žurnāls "Ir" savulaik rakstīja, ka konflikts izvērsies 22.aprīlī Ministru kabinetā, kur izskatīts KNAB likumprojekts. Pirms jautājuma izskatīšanas Jankovs nolēmis aprunāties ar KNAB priekšnieka vietnieci, taču Jurča metusies viņu lamāt.

"Viņa bruka virsū. Sākumā tas bija par organizāciju, ka esam pērkami, vienas partijas kabatas organizācija," stāstījis Jankovs. Nevienu partiju vārdā Jurča neesot nosaukusi, bet Jankovs pieļauj, ka domāta "Vienotība". "Tad pārmetās uz mani - ka es tāds pats pērkams, neturu savus solījumus, ka atbalstīju KNAB likumprojekta virzību, bet tagad bremzēju," turpinājis Jankovs, "tad viņa sāka personiski uzbrukt. Teica: es tevi iznīcināšu, es pret tevi savākšu vai vācu [informāciju], un es to izmantošu izdevīgā brīdī." Viņš atbildējis, ka nezina, ko par viņu varētu savākt, taču, ja Jurčas rīcībā ir kāda informācija par iespējamām nelikumībām, lai nekavējoties vēršas tiesībsargājošās iestādēs. Ar to neesot bijis gana - KNAB priekšnieka vietniece pavēstījusi, ka Jankova "karjerai ir pārvilkta strīpa" un "nebrīnies, ja tu par savām darbībām uz ielas dabūsi pa purnu, tu neapzinies, ar ko esi sapinies, kur iesaistījies".

Sākotnēji Jankovs šo uzbrukumu neesot uztvēris kā draudus, tomēr pēc pāris dienām atskārtis, ka nav normāla situācija, ja augsta KNAB amatpersona draud pretkorupcijas organizācijas vadītājam par to, ka biedrība paudusi tai nepieņemamu viedokli.

Līdz draudiem nonācis arī žurnāla mēģinājums uzzināt Jurčas versiju par valdības ēkā notikušo. KNAB priekšnieka vietniecei viedoklis taujāts pēc Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas apkarošanas komisijas sēdes, kurā tika skatīts minētais KNAB likumprojekts. "Es pilnīgi kategoriski atsakos komentēt. Man, tāpat kā jebkurai personai šajā valstī, ir tiesības uz savu viedokli, un es uzskatu - ja es paužu viedokli sarunā ar cilvēku, tad viņam ir korekti vismaz apspriesties par to, kā viņš tālāk to interpretē," izteikusies Jurča.

KNAB priekšnieka vietniece apstiprinājusi, ka runājusi ar Jankovu pirms valdības sēdes, taču tā bijusi "privāta saruna, un es tiešām biju ļoti aizskarta par viņa netaktisko rīcību, sākotnēji atbalstot likumprojektu, [taču pēc tam ne], un es viņam izteicu savu viedokli par to, ka šāda rīcība nav atbalstāma".

Jankovs par šo situāciju sūdzējās Drošības policijai, taču tā viņa iesniegumu pēc piekritības pārsūtīja izskatīšanai Valsts policijai.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Delna Valsts drošības dienests Ir (žurnāls) KNAB Korupcija Saeima Valsts policija Vienotība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form