Kārtējo Vecrīgas grautiņu dalībnieku soda ar piespiedu darbu
Foto: F64

Rīgas apgabaltiesa otrdien pasludināja spriedumu kārtējā 13.janvāra grautiņu krimināllietā, kurā šoreiz bija tikai viens apsūdzētais - Gunārs Klīmanis. Viņš tika sodīts ar 120 stundām piespiedu darba, aģentūra LETA uzzināja tiesā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apsūdzētais savu vainu atzina un lieta tika izskatīta bez pierādījumu pārbaudes. Šodien tika pasludināts vien saīsinātais spriedums, bet pilns tā teksts būs pieejams 30.oktobrī. Pēc tam šo nolēmumu desmit dienu laikā varēs pārsūdzēt.

Kā ziņots, iepriekš Klīmanis bija apsūdzēts vienā kriminālprocesā ar vēl četriem iespējamajiem Vecrīgas grautiņu dalībniekiem - Andri Maziku, Edgaru Markotu, Ansi Ataolu Bērziņu un Jāni Vanagu, taču pērn 15.novembrī apgabaltiesa Klīmaņa lietu izdalīja atsevišķā tiesvedībā.

Pagājušā gada 5.janvārī apgabaltiesa apjomīgo 13.janvāra grautiņu pamata krimināllietu pret 68 apsūdzētajiem sadalīja trīs daļās, izveidojot trīs jaunus kriminālprocesus. Viens no kriminālprocesiem tika izdalīts pret 23 apsūdzētajiem, otrs - pret 25, bet trešais - pret 20. Vēlāk tiesa šos kriminālprocesus sadalīja vēl sīkāk.

Lielākā daļa apsūdzēto pirmās instances tiesas spriedumu jau sagaidījusi. Vairums no viņiem atzīti par vainīgiem un sodīti ar piespiedu darbu, daži saņēmuši nosacītu brīvības atņemšanu, bet reālu cietumsodu izpelnījušies vien tie, kuri jau iepriekš izdarījuši noziegumus. Tomēr liela daļa pasludināto spriedumu vēl nav stājusies likumīgā spēkā.

Savukārt maija vidū Rīgas apgabaltiesa trīs par piedalīšanos Vecrīgas grautiņos apsūdzētos vīriešus atzina par nevainīgiem un attaisnoja. Arī šis spriedums gan vēl nav stājies likumīgā spēkā.

Kriminālprocesos, kas tika sākti saistībā ar 2009.gada 13.janvāra grautiņiem, visas personas apsūdzētas par aktīvu piedalīšanos masu nekārtībās, ja tās saistītas ar grautiņiem, postījumiem, dedzināšanu, mantas iznīcināšanu, vardarbību pret personu vai pretošanos varas pārstāvjiem.

2009.gada 13.janvārī, kad Vecrīgā notika minētās nekārtības, vēl bija spēkā Krimināllikuma redakcija, kura par šādu nodarījumu kā sodu paredzēja brīvības atņemšanu uz laiku no astoņiem līdz 15 gadiem, bet vēlāk šī norma tika izslēgta.

Šobrīd likums par dalību grautiņos paredz brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.

2009.gada 13.janvārī aptuveni 10 000 cilvēku pulcējās uz protesta akciju Doma laukumā, lai nevardarbīgā veidā pieprasītu Saeimas atlaišanu.

Pēc protesta akcijas Vecrīgā sākās grautiņi - tika izsisti logi vairākām ēkām, tostarp stipri cieta Saeimas nams, tika aplaupīts veikals, kurā tirgoja AS "Latvijas balzams" produkciju, kā arī cieta muzikālais restorāns "Fīlings". Grautiņos piedalījās vairāki simti jauniešu, no kuriem daudzi bija alkohola reibumā. Šie cilvēki vairākas stundas demolēja Vecrīgu.

Grautiņu laikā tika aizturētas 126 personas, un sadursmēs pie Saeimas ēkas mediķi palīdzību sniedza vairāk nekā 30 cilvēkiem, savukārt slimnīcās ar dažādām traumām tika ievietoti 28 cietušie, bet četri cilvēki no hospitalizācijas atteicās. Tāpat mediķi sniedza palīdzību aizturētajiem sadursmju dalībniekiem, kuri jau bija nogādāti policijas iecirkņos. Nekārtībās cieta arī paši policisti.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. janvāra grautiņi Vecrīgas grautiņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form