Foto: DELFI

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu par iespējamu koruptīvu nodarījumu Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā (RAKUS).

KNAB apstiprina, ka ir uzsācis divus kriminālprocesus par "Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas" darbinieku iespējamu koruptīvu rīcību.

Portālu "Delfi" KNAB preses pārstāve Laura Dūša informēja, ka viens kriminālprocess uzsākts pēc Krimināllikuma 326.2 panta 2. daļas, tas ir – par prettiesisku labumu pieprasīšanu un pieņemšanu. Kriminālprocesa ietvaros viena persona ir atzīta par aizdomās turēto. Aizdomās turētajai personai piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Otrs kriminālprocess uzsākts par Krimināllikuma 320. panta 2. daļu caur 20. panta otro daļu un 323. panta pirmo daļu. Kriminālprocesa ietvaros divas personas ir atzītas par aizdomās turētām un vienai personai piemērots personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess statuss. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Kā informēja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders, ministrija pagaidām notikušo nekomentēs, jo nav saņēmusi oficiālu informāciju no KNAB.

Šī nav pirmā reize, kad KNAB pievērsis uzmanību šai slimnīcai. Šogad aprīlī prokuratūra nodeva Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai iepriekš KNAB izmeklētu krimināllietu, kurā saistībā ar prettiesiska labuma pieņemšanu no pacientiem apsūdzēti seši šīs slimnīcas medicīnas darbinieki. Prokuratūra uzskata, ka lietā figurē 20 epizodes, un slimnīcai nodarīti zaudējumi 12 000 eiro apmērā.

Prokurore tiesai nodevusi krimināllietu pret sešiem slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra stacionāra "Gaiļezers" diagnostisko radioloģijas nodaļu darbiniekiem un kādas citas stacionāra "Gaiļezers" nodaļas darbinieku.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai, laikā no 2013.gada oktobra līdz 2015.gada aprīlim vairāki medicīnas darbinieki, izmantojot savas pilnvaras, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās par magnētiskās rezonanses izmeklējumu nodrošināšanu sistemātiski pieprasīja materiālas vērtības un tās pieņēma no pacientiem par magnētiskās rezonanses izmeklējumu nodrošināšanu labuma devēja interesēs, apejot noteikto rindas kārtību. Galvenokārt magnētiskās rezonanses izmeklējumi tika veikti ārpus oficiālā darba laika.

Medicīnas darbiniekiem, apejot noteikto pacientu reģistrēšanas kārtību, veicot izmeklējumus ar magnētisko rezonansi 121 pacientam, slimnīcai nodarīts zaudējums ne mazāk kā 12 396,45 eiro apmērā.

Šo lietu tiesa skatīs nākamā gada 7.martā.

Tāpat pagājušajā gadā lielu sabiedrības ievērību izpelnījās kriminālprocess, kurā figurēja toreizējais veselības ministrs Guntis Belēvičs un pašreizējais Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) galvenais ārsts Viesturs Krūmiņš.

Lieta bija sākta par Belēviča iespējamo likumpārkāpumu, apejot pacientiem noteikto rindas kārtību LOC. Pēc šī skandāla Belēvičs pērn jūnija sākumā atkāpās no veselības ministra amata. KNAB gan šo kriminālprocesu pērn rudenī izbeidza.

Iepriekšējos gados KNAB sācis arī kriminālprocesus par koruptīviem noziegumiem Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Ģenerālprokuratūra šogad martā sāka kriminālvajāšanu pret slimnīcas darbiniekiem, kuri, saskaņā ar apsūdzību, par 5000 eiro nelikumīgi sagatavojuši Dānijas pilsonim attaisnojumu par neierašanos Augstākajā tiesā (AT) saistībā ar viņa izdošanu Vācijai.

Kopumā apsūdzības izvirzītas septiņām personām, tajā skaitā četriem Stradiņa slimnīcas darbiniekiem. Apsūdzības izvirzītas par neatļauta labuma nodošanu un pieņemšanu un par dalību un līdzdalību dokumenta, kas atbrīvo no pienākumiem, viltošanā.

Savukārt 2013.gada nogalē izskanēja ziņas, ka KNAB veicis kratīšanu toreizējās slimnīcas valdes priekšsēdētājas Rūtas Valteres darba kabinetā. Viņa pašlaik tiek tiesāta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā, un krāpšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!