'KPV LV' 'sliktās naudas' lietu KNAB šogad izmeklēt nepabeigs
Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), pretēji iepriekš plānotajam, līdz šā gada beigām nenodos kriminālvajāšanai kriminālprocesu, kas 2017. gada 5. jūnijā tika sākts par iespējamu politiskās partijas vai politisko organizāciju apvienības nelikumīgu finansēšanu, liecina paziņojums biroja mājas lapā.

Jau vēstīts, ka krimināllietā par partijas "KPV LV" iespējamu nelikumīgu finansēšanu šā gada 20. jūnijā Saeima atbalstīja KNAB lūgumu un deva atļauju veikt kriminālprocesuālās darbības attiecībā pret Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu.

KNAB vasarā aizturēja gan Kaimiņu, gan viņa partijas biedru, tagadējās 13. Saeimas deputātu Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu, kā arī veica kratīšanas viņu īpašumos. Pēc likumā noteiktā izturēšanas termiņa beigām personas no īslaicīgās aizturēšanas vietas tika atbrīvotas.

Kā paziņojumā prese, neminot personu vārdus un neidentificējot partiju, norāda KNAB, pirmstiesas izmeklēšanas laikā, veicot kriminālprocesuālās darbības, KNAB ieguva materiālus, kas satur ziņas par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu, kuru rezultātā politiskā organizācija saņēma nelikumīgu finansējumu.

Kriminālprocesa ietvaros trīs personām piemērots aizdomās turētā statuss. Divas personas atzītas par aizdomās turētām par Krimināllikuma 288.2 panta otrajā daļā par politiskās organizācijas (partijas) vai politisko organizāciju (partiju) apvienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, kas izdarīta personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās un 177.panta trešajā daļā par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), kas izdarīta personu grupā un lielā apmērā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.

Viena persona atzīta par aizdomās turēto par Krimināllikuma 288.4 panta pirmajā daļā par politiskās organizācijas (partijas) vai politisko organizāciju (partiju) apvienības nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un 219.panta otrajā daļā par nepatiesu ziņu norādīšanu likumā noteiktajā ienākumu, īpašuma, darījumu vai cita mantiska rakstura deklarācijā, ja nepatiesas ziņas norādītas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.

Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

KNAB norāda, ka, ņemot vērā, ka septembra beigās, atbildot uz plašsaziņas līdzekļu pārstāvju jautājumu par termiņu, kādā krimināllieta varētu tikt nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai, KNAB norādīja, ka plāno to izdarīt līdz 2018. gada beigām, 20. decembrī birojs informē par šīs krimināllietas pašreizējo virzību.

Kriminālprocesā joprojām tiek veiktas izmeklēšanas darbības. Krimināllietas materiāli tika nosūtīti pārbaudei uzraugošajam prokuroram. Šobrīd, izpildot uzraugošā prokurora norādījumus, lai kriminālprocess būtu izmeklēts vispusīgi un objektīvi, tiek veikta papildu faktu pārbaude.

KNAB vērš uzmanību, ka pirmstiesas izmeklēšanas termiņš kriminālprocesos var pagarināties dažādu objektīvu iemeslu dēļ, piemēram, no kriminālprocesā iesaistīto personu procesuālo pienākumu pildīšanas vai nepildīšanas, arī situācijā, kad persona izmeklētājam norāda uz tādiem faktiem vai alibi, kas prasa papildu pārbaudi.

Jebkura kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā ietekmē vairāki faktori: krimināllietas apjoms, juridiskā sarežģītība, veicamo procesuālo darbību daudzums, kriminālprocesā iesaistīto personu attieksme pret pienākumu pildīšanu un citi objektīvi apstākļi.

KNAB uzsver, ka kriminālprocesa uzraudzību no tā uzsākšanas brīža veic prokuratūra, kas nodrošina to, ka kriminālprocesa virzība netiek novilcināta.

"Mēs saprotam sabiedrības interesi un vēlmi, lai krimināllieta tiktu izmeklēta pēc iespējas īsākā laikā un vainīgās personas sauktas pie atbildības par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Līdzko KNAB izmeklētājs pabeigs pirmstiesas izmeklēšanu, birojs par to informēs sabiedrību," paziņojumā norāda KNAB.

KNAB arī akcentē, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

KNAB piebilst, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību un atgādinām, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos, t.i., sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Atis Zakatistovs Artuss Kaimiņš KNAB Korupcija Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form