Krauze aicinās vērtēt, vai valdības veidošanā nav saskatāma kukuļdošana
Foto: LETA

Reaģējot uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sākto izmeklēšanu par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķu sarunām par varas maiņu Dobeles domē, ZZS līdzpriekšsēdētājs Armands Krauze apņēmies aicināt KNAB izvērtēt, vai kukuļdošana nav bijusi saskatāma arī Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības veidošanā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

KNAB sācis kriminālprocesu par, kā ziņo "pietiek.com", "politisko tirgu", politiķiem vienojoties par konkrētu amatu, ko KNAB skatījumā varētu uzskatīt par kukuli. Izmeklēšana saistīta ar sarunām par varas maiņu Dobeles novada domē, kurās ZZS Saeimas frakcijas telpās piedalījies Dobeles novada domnieks Māris Feldmanis (KPV LV), ZZS pārstāvji Uldis Augulis, Viktors Valainis, kā arī Saeimas deputāts Ralfs Nemiro (ievēlēts no KPV LV) un kurās Feldmanim piesolīts domes priekšsēdētāja vietnieka amats. Kriminālprocess sākts pret Nemiro un, iespējams, arī Valaini.

Vaicāts, vai pret viņu ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma normas par kukuļdošanu, Valainis sacīja, ka nevar atbildēt uz šo vai citiem saistītajiem jautājumu, jo esot KNAB parakstījies, ka nedrīkst tos komentēt.

Vaicāts, vai ir veicis kādas koruptīvas darbības, politiķis atbildēja noraidoši, paužot, ka nav vainīgs. Valainis šo situāciju saista ar politiskām intrigām, uztverot ar smaidu un gaida, kad likums viņam ļaus visu izstāstīt.

Politiķis norādīja, ka sadarbojas ar KNAB un cer, ka ātrāk tiks gūta skaidrība šajā jautājumā. Valainis atzīmēja, ka publiskajā telpā tiek "apspēlēti" dažādi pieņēmumi, bet pats tos nevar komentēt, lai netraucētu izmeklēšanu. Deputāts arī cer, ka aizdomas saistībā ar konkrēto domi tiks pēc iespējas ātri kliedētas.

Krauze uzskata, ka sāktā izmeklēšana esot bezprecedenta gadījums un noved līdz absurdam to, kā tiek vērtēta politisko koalīciju veidošana. Politiķis ir pārliecināts, ka minētā saruna ar ZZS politiķu līdzdalību bijusi ierasta saruna par koalīcijas veidošanu un nav saistīta ar korupciju.

ZZS līdzpriekšsēdētājs uzsvēra, ka šādas politiskās koalīcijas sarunas, kādus amatus kurš ieņems, ir normāla prakse un notiek arī Zviedrijā un Vācijā, tāpat arī Latvijā ierasti tiek panāktas vienošanās, kurš un kādus amatus ieņems Saeimā, valdībā vai pašvaldības domē.

Krauze akcentēja, - ja KNAB kā kukuļdošanu traktē vienošanos par amatiem, tad politiķis pašlaik gatavo iesniegumu KNAB par Kariņa valdības veidotājiem, kuri sarunās Siguldā varētu būt panākuši vienošanās par amatiem.

Deputāts plāno rakstīt iesniegumu arī attiecībā par Valsts prezidenta Egila Levita sarunu ar Saeimas deputātēm Inesi Voiku (AP) un Vitu Andu Tēraudu (AP), kur, atbilstoši Latvijas Televīzijas rīcībā esošajai informācijai, uz deputātēm esot izdarīts spiediens atbalstīt Irēnas Kucinas kandidatūru uz Satversmes tiesas tiesneša amatu. Levits gan apgalvo, ka viņa teiktais ir pārprasts.

Krauze arī aicina visus, kuri ir novērojuši nesenās koalīciju veidošanas ap 40 pašvaldībās, rakstīt iesniegumus KNAB.

Kā ziņots, arī Nemiro noliedz, ka būtu vainīgs un uzsver, ka viņa darbībās neesot noziedzīga sastāva. Nemiro aģentūrai LETA pastāstīja, ka viņam bijusi saruna KNAB un ka viņam ir piemērots statuss kā personai, pret kuru sākts kriminālprocess. Tā kā viņš ir parakstījies par ziņu neizpaušanu, sīkāku informāciju par lietas apstākļiem viņš nevar sniegt.

Portāls "Pietiek.com" vēsta, ka KNAB kriminālprocesu pret Nemiro esot sācis pēc Krimināllikuma 323. panta "Kukuļdošana" otrās daļas, kas attiecināma uz "kukuļa, tas ir, materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, došanu vai piedāvāšanu vai par kukuļa apsolīšanu pēc tā pieprasīšanas personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību, neatkarīgi no tā, vai nodotais, piedāvātais vai apsolītais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja šādas darbības izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi valsts amatpersona, vai arī ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās".

Politiķis uzsvēra, ka politiskas vienošanās ir ierasta Latvijas politikas sastāvdaļa un tādā veidā savos amatos ir ievēlēti arī Latvijas pašreizējais Ministru prezidents un Valsts prezidents.

Nemiro apšauba, ka šī situācija atbilst kriminālprocesa būtībai, jo neesot kukuļa un neesot noziedzīga sastāva. Vaicāts par portālā minēto sarunu Saeimā, politiķis atzīmēja, ka politiskās tikšanās notiek "ar visiem visu laiku".

Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" ziņoja, ka KNAB sācis kriminālprocesu par kukuļošanu pret diviem Saeimas deputātiem saistībā ar "politisko tirgošanos" par amatu sadali Dobeles pašvaldībā, kur šonedēļ nomainījusies domes vadība.


Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

KPV LV Dobele KNAB Korupcija Latvijas Televīzija Ministru prezidents Saeima Satversmes tiesa Zaļo un zemnieku savienība Uldis Augulis Valsts prezidents
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form