Kriminālprocesā par PV pārtraukto vilcienu iepirkumu četri aizdomās turamie
Foto: LETA

Kriminālprocesā par pasažieru pārvadātāja pa dzelzceļu "Pasažieru vilciens" (PV) pārtraukto jaunu vilcienu iepirkumu ir četri aizdomās turamie, pastāstīja Valsts policijas sabiedrisko attiecību pārstāvis Toms Sadovskis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņš norādīja, ka process sākts pēc Krimināllikuma panta par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā. Par to soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Patlaban kriminālprocesā turpinās procesuālās darbības.

Aģentūras BNS rīcībā esošā informācija liecina, ka aizdomās turamo statuss kriminālprocesā piemērots PV valdei, kura 2011.gadā bija atbildīga par vilcienu iepirkumu. Toreiz uzņēmuma valdē bija tās priekšsēdētājs Nils Freivalds, kā ari valdes locekļi Edmunds Kancēvičs, Jānis Pētersons un Mārtiņš Jirgens.

Ģenerālprokuratūra 2013.gada martā sāka kriminālprocesu saistībā ar PV pārtraukto jaunu vilcienu iepirkumu un nodeva lietu izmeklēšanai Valsts policijai.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamentā iepriekš tika izskatīts Satiksmes ministrijas 2012.gada 21.decembra iesniegums par partraukto pasažieru vilcienu iepirkumu, izvērtēti iesniegumam pievienotie un pārbaudes gaitā saņemtie materiāli.

Pārbaudē konstatēts, ka PV valdes rīcībā, 2012.gada 3.oktobrī nosūtot Spānijas kompānijai "Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles , S.A." (CAF) paziņojumu par 2012.gada 2.aprīļa pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu pārtraukšanu (nestāšanos spēkā), ir saskatāmas Krimināllikuma nodaļā "Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā" paredzēto noziedzīgo nodarījumu grupas pazīmes, un 2013.gada 21.martā nolemts sākt kriminālprocesu, kurš pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai nodots Valsts policijai.

Tāpat ziņots, ka PV akcionāru sapulce 2012.gada 15.oktobrī nolēma vērsties tiesībsargājošajās iestādēs. Sapulcē tā brīža PV valde norādīja uz iepriekšējās valdes atbildību, 2.aprīlī parakstot līgumu par vilcienu piegādi ar CAF, lai gan tas neatbilda konkursa nolikuma prasībām, tādējādi apdraudot 100 miljonu latu (142,288 miljonu eiro) Kohēzijas fonda finansējuma saņemšanu vilcienu iegādei.

PV bija iecerējis iegādāties 34 elektrovilcienus un septiņus dīzeļvilcienus. Iepirkuma iegādes kopējās izmaksas tika plānotas 144 miljoni latu (204,895 miljoni eiro), tostarp Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda finansējums būtu 100 miljoni latu (142,288 miljoni eiro), bet PV līdzfinansējums ‒ 44 miljoni latu (62,607 miljoni eiro). Konkursā par vilcienu piegādi uzvarēja CAF, taču ar to noslēgtajā līgumā bija jāveic grozījumi, lai nezaudētu ES līdzfinansējumu 100 miljonu latu (142,288 miljonu eiro) apmērā jauno vilcienu iepirkumā. Vienošanās ar CAF par līguma izmaiņām netika panākta un CAF vērsās Stokholmas Tirdzniecības palātas Mediācijas institūtā, lūdzot sākt mediācijas procesu. Tas beidzās bez vienošanās starp pusēm.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Nils Freivalds Pasažieru vilciens Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form