Drošības policija (DP) par cilvēku audu un orgānu nelikumīgu izņemšanu to izmantošanai medicīnā lūdz sākt kriminālvajāšanu pret Valsts tiesu medicīnisko ekspertīžu centra (VTMEC) vadītāju Veltu Volksoni un vēl diviem centra darbiniekiem, informēja Latgales tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Aleksandrs Sorokins.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Viņš norādīja, ka DP lūdz prokuratūru pret Volksoni, Oļegu Smirnovu un Grigoriju Vabolu ierosinātās lietas ietvaros sākt kriminālvajāšanu par mirušu cilvēku audu nelikumīgu izņemšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgos nolūkos un valsts amatpersonas bezatbildību.

Pati ekspertīžu centra vadītāja Volksone pauda, ka neko nezina par lūgumu uzsākt kriminālvajāšanu pret viņas vadītā centra darbiniekiem. "Es neko tamlīdzīgu nezinu. Pati policijā esmu bijusi tikai vienu reizi - martā, kad sniedzu liecības. Pēc tam policija tikai prasīja dažādu informāciju, " viņa pauda.

Desmit dienu laikā prokuratūra lems par iespējamu apsūdzību uzrādīšanu.

Lieta 3.martā ierosināta pēc tam, kad Rēzeknes pilsētas un rajona Tiesu medicīnas nodaļā atklāja mirušu cilvēku audu nelikumīgu izņemšanu tālākai nosūtīšanai Vācijas uzņēmumam "Tutogen Medical GmbH", informēja DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse.

Izmeklēšanas laikā DP noskaidroja, ka audi izņemti un sūtījumi organizēti, pamatojoties uz 1994.gada janvārī starp Tiesu medicīnas centru un Vācijas uzņēmumu "Byodinamics International GmbH", kā arī 1999.gada 1.aprīlī starp VTMEC un to pašu Vācijas uzņēmumu, tikai ar citu nosaukumu - Tutogen Medical GmbH", noslēgto līgumu par nedzīvu donoru (mirušu cilvēku) audu iegūšanu un transportēšanu uz minēto uzņēmumu pārstrādei. Līgumos norādīts, ka no ziedotiem cilvēku audiem Vācijas uzņēmums šos audus pārstrādā transplantātos to tālākai izmantošanai medicīniskajā ķirurģijā.

Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka minēto līgumu ietvaros VTMEC uz Vāciju nosūtījusi nedzīvu donoru (mirušu cilvēku) audus, noformējot to kā izvešanu uz laiku. Pavisam laika posmā no 1995.gada līdz krimināllietas ierosināšanas brīdim noskaidroti 18 šādi sūtījumi.

DP arī noskaidrojusi, ka nosūtītie audi izņemti Rēzeknes pilsētas un rajona Tiesu medicīnas nodaļā Rēzeknē, 18. novembra ielā 41a, un VTMEC Rīgā, Hipokrāta ielā 2. Konstatēts, ka nosūtīšanai uz Vāciju audi izņemti kopumā no vairākiem simtiem mirušu cilvēku.

Krimināllietā faktiski noskaidrots, ka audi no mirušajiem izņemti un nosūtīti uz Vāciju komerciālos nolūkos, par to Latvijā saņemot grāmatvedības dokumentos nefiksētu apmaksu, tādējādi pārkāpjot likumu par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā, kas aizliedz šādu audu nosūtīšanu un izmantošanu komercdarījumos.

Izmeklēšanā konstatēts, ka no Vācijas par šiem darījumiem ir saņemti vairāki simti tūkstoši latu, kas pārskaitīti uz viena VTMEC darbinieka kontu kādā no Latvijas komercbankām. Daļa no šīs naudas summas izmaksāta ekspertiem.

Rēzeknes Tiesu medicīnas centra vadītājs Oļegs Smirnovs iepriekš apgalvoja, ka cilvēku audi izņemti likumīgi. Viņš arī apgalvoja, ka izņemtie kauli un audi sūtīti Tiesu medicīnas ekspertīzes centram. Centra vadītāja Velta Volksone šo informāciju noliedza.

Šī ir pirmā pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas par šāda veida likumpārkāpumu ierosinātā krimināllieta.

Saskaņā ar likumu par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā katram rīcībspējīgam cilvēkam savas dzīves laikā ir tiesības izlemt, ko varēs darīt ar viņa ķermeni pēc nāves. Cilvēks var rakstiski atļaut vai aizliegt pēc savas nāves izdarīt patologanatomisko izmeklēšanu (sekciju), kā arī izņemt no ķermeņa audus vai orgānus.

Likums noteic, ka cilvēka griba ir jāievēro, ja vien tā nav pretrunā ar Latvijā spēkā esošajiem likumiem. Ja persona vēlas aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, tā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā vēršas ar iesniegumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus nedrīkst izmantot pret viņa dzīves laikā izteikto gribu.

Gadījumos, kad tā nav izteikta, miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus drīkst izmantot, ja pret to neiebilst neviens no bērniem, vecākiem, brāļiem, māsām vai laulātajiem.

Krimināllikums par šo likumpārkāpumu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, atņemot tiesības nodarboties ar ārstniecību uz laiku līdz pieciem gadiem.

Par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgos nolūkos krimināllikums paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, bet par valsts amatpersonas bezatbildību - brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form