Miķelsons un Livanovičs nekomentē 'Latvenergo' amatpersonu lietas nodošanu prokuratūrai
Foto: DELFI

Bijušais AS "Latvenergo" vadītājs Kārlis Miķelsons un "Latvenergo" kukuļošanas lietā iesaistītais konsultants Andrejs Livanovičs nekomentē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūgumu Ģenerālprokuratūrai saukt pie kriminālatbildības 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu AS "Latvenergo" realizētajos Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) un Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas projektos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Miķelsons sacīja, ka par KNAB vēršanos Ģenerālprokuratūrā neesot dzirdējis un attiecās sniegt sīkākus komentārus par minētajām apsūdzībām. Patlaban Miķelsons atrodoties ārpus Latvijas un valstī plāno atgriezties mēneša beigās.

Arī Livanovičs, kura vārds figurē starp aizdomās turamajiem "Latvenergo" amatpersonu kukuļošanas lietā, attiecās komentēt KNAB paziņojumu, uzsverot, ka viņš pagaidām neesot apsūdzēts nekādos nodarījumos. "Ja KNAB faktus pasniedz kā vispār zināmus un notikušus, tad tā ir propaganda, taču es nevēlos iesaistīties propagandas karā," teica Livanovičs.

KNAB krimināllietas materiālus nodevis ģenerālprokuratūrai. Par kukuļņemšanu KNAB izmeklētājs rosina uzsākt kriminālvajāšanu pret četrām bijušajām "Latvenergo" amatpersonām, pret divām no tām - arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Par kukuļdošanu ierosināts saukt pie atbildības četrus ārvalstu komercuzņēmumu pilnvarotos pārstāvjus, savukārt par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu - astoņas personas, vienu no arī par starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti. Savukārt par starpniecības kukuļošanā atbalstīšanu KNAB rosina saukt pie atbildības vienu personu.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks šodien paziņoja, ka nu jau bijušās AS "Latvenergo" amatpersonas par vairāku projektu īstenošanu kukuļos ir saņēmušas ap astoņiem miljoniem eiro (5,6 miljoniem latu), taču vēl 11 miljonu eiro (7,7 miljonu latu) liels kukulis netika nodots, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētāji uzņēmumu amatpersonas aizturēja.

Iepriekš KNAB "Latvenergo" amatpersonu lietā par aizdomās turētām atzina 17 personas, tostarp sešas amatpersonas. Viņu vidū ir arī bijušais "Latvenergo" prezidents Miķelsons, kurš tika aizturēts 2010.gada jūnijā, bet tā paša gada augustā tika atbrīvots no apcietinājuma pret 50 000 latu drošības naudu. Šajā lietā bez Miķelsona tika aizturēti arī viņa vietnieks Aigars Meļko, kā arī AS "Sadales tīkls" valdes priekšsēdētājs Ivars Liuziniks un viņa vietnieks Andrejs Stalažs.

2010.gada jūlijā saistībā ar tā dēvēto "Latvenergo" lietu tika aizturēts Daugavpils uzņēmējs Mihails Paladijs un uzlikts arests viņam piederošajiem 100% SIA "Būvenergoserviss" kapitāldaļu. Šis uzņēmums iepriekš saņēmis dažādus "Latvenergo" pasūtījumus.

Starp aizdomās turētajiem ir arī konsultants Livanovičs, kuram piederošā firma SIA "Energy Consulting" darbojās kā Šveices uzņēmuma "AF Colenco" aģents. "AF Colenco" ir "Latvenergo" īstenotā vairāku simtu miljonu latu vērtā TEC-2 rekonstrukcijas projekta konsultants. Šveices uzņēmums projektā darbojas kopš tā pirmsākumiem pirms astoņiem gadiem. "AF Colenco" filiāle Latvijā reģistrēta Livanoviču ģimenes privātmājā Mārupē.

Kriminālprocesu KNAB ierosinājis par "Latvenergo" amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam, kad Livanovičam pilnībā piederošā "Energy Consulting", pēc aģentūras LETA aprēķiniem, kopumā nopelnīja teju trīs miljonus latu.

Rekordpeļņu - 1,81 miljonu latu - "Energy Consulting" guva 2007.gadā, un tas esot bijis iespējams, pateicoties vairākiem ar ārvalstu energokompānijām noslēgtiem līgumiem. Tieši šajā gadā Livanoviča vadītā SIA "AGZ" no Meļko meitas Kristiānas par 230 000 latu nopirka 90 kvadrātmetrus lielu divstāvu īpašumu rindu māju projektā Upesciema ielā, Berģos, par ko divus gadus iepriekš K.Meļko bija samaksājusi 45 000 latu, izpētīja aģentūra LETA.

Savukārt no Miķelsona "AGZ" mātesuzņēmums "Isengar", kas reģistrēts Igaunijā, 2007.gadā par 571 200 eiro (401 440 latiem) nopirka daļu no īpašuma "Jāsiņi" Engures novada Abragciemā - 0,952 hektārus zemes pie jūras ar dzīvojamo māju un četrām palīgceltnēm. Miķelsons to 2002.gadā bija iegādājies par 21 140 latiem.

KNAB bijušo "Latvenergo" šefu Miķelsonu, viņa vietnieku Meļko un Livanoviču tur aizdomās par naudas atmazgāšanu, "izmantojot Latvijā un ārvalstīs reģistrētus uzņēmumus un veicot darījumus ar nekustamajiem īpašumiem". Livanovičs iepriekš Latvijā pārstāvējis arī citus ārvalstu uzņēmumus, kas bijuši iesaistīti darījumos ar "Latvenergo".

No 2006.gada novembra līdz 2009.gada novembrim Livanovičs bija arī SIA "Būvenergoserviss" valdes loceklis.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ģenerālprokuratūra Jaroslavs Streļčenoks Kārlis Miķelsons KNAB Latvenergo amatpersonu lieta
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form