Ceturtdien Vidzemes apgabaltiesa diviem nepilngadīgajiem par vienaudža noslepkavošanu Cēsu nepilngadīgo audzināšanas iestādē piesprieda 11 gadu un viena mēneša cietumsodu ar policijas kontroli uz vienu gadu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Tiesa nolēma papildsodu - mantas konfiskāciju - nepiemērot.

Prokurors Agris Silavs aģentūrai LETA sacīja, ka spriedumu vērtē kā pamatotu, taču viņš likumā noteiktajā laikā vērtēs, vai ir nepieciešams iesniegt protestu.

Tiesājamo advokāte Ilga Samsone norādīja, ka viņai nav iemesla spriedumu pārsūdzēt, jo tas ir pamatots, objektīvs un taisnīgs, vērtējot puišu nodarīto noziegumu. Viņi turklāt atzinuši savu vainu.

Spriedumu iespējams pārsūdzēt desmit dienu laikā.

Jau ziņots, ka prokurors apsūdzētajiem 1988. un 1987.gadā dzimušiem jauniešiem lūdza piemērot 13 gadu cietumsodu ar policijas kontroli uz trim gadiem un mantas konfiskāciju. Par slepkavību prokurors prasīja piemērot 12 gadu cietumsodu un vēl gadu par iepriekš izdarītajiem noziegumiem, par ko abi jaunieši jau izcieta sodu nepilngadīgo pāraudzināšanas iestādē.

Sods būs jāizcieš Cēsu nepilngadīgo audzināšanas iestādē.

Abu apsūdzēto advokāte tiesu debatēs lūdza piemērot mazāku sodu par to, kādu prasīja prokurors, norādot, ka tiesājamie ilgus gadus atradušies valsts apgādībā un nav izjutuši ģimenes siltumu. Tiesājamo pasaules uztveri un uzvedību ietekmējusi arī atrašanās slēgtā vidē - ieslodzījuma vietā nepilngadīgajiem. Abiem arī atzīta ierobežota pieskaitāmība.

Prokurors tiesā atzina, ka nogalināšanas iemesls, visticamāk, bijis tas, ka upuris bija kļuvis par traucēkli, jo viņa ziņojumu dēļ iestādes darbiniekiem vairāki audzēkņi bija saņēmuši disciplinārsodus. Šādu atziņu izteica arī viens no tiesājamajiem, kurš piebilda -"ja viņš paliktu dzīvs, turpinātu visiem krist uz nerviem".

Pēdējā vārdā viens no tiesājamajiem atzina, ka nogalināt vienaudzi "nebija laba doma".

Jau ziņots, ka tiesājamie savu vainu ir pilnībā atzinuši.

Prokurors apsūdzības rakstā norādījis, ka slepkavības iemesls bijušas "naidīgas personiskās attiecības" starp tiesājamajiem un noslepkavoto. Kā savās liecībās atzina tiesājamie, 1989.gadā dzimušu puisi viņi nolēma nogalināt, jo viņš iepriekš sūdzējies policistiem par pārējiem audzēkņiem, stundās nevietā "plātījis muti", nav ievērojis personisko higiēnu. Par šiem nodarījumiem viņš agrāk vairākkārt ticis piekauts, arī mātei vēstulēs viņš rakstījis, ka iestādē regulāri tiek sists.

Puiši žņauguši ar sporta jakai izvilktu dubultā saliktu auklu un diviem flomāsteriem, kas iestiprināti auklas galos.

Nogalinātā māte tiesā liecināja, ka dēls bijis nervozs, bailīgs, viņam bijušas problēmas ar urīna nesaturēšanu, kā dēļ lietojis medikamentus. Cēsu audzināšanas iestādē viņš nonācis par zagšanu.

Jau ziņots, ka abiem tiesājamajiem apsūdzības celtas pēc Krimināllikuma 117.panta 10., 11. un 12.punkta par slepkavību pastiprinošos apstākļos, ja to izdarījusi personu grupa vai persona, kas ievietota aizturēto turēšanas, iepriekšējā apcietinājuma vai ieslodzījuma vietā, un ja noslepkavots nepilngadīgais. Par šo nodarījumu var piemērot mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no desmit līdz divdesmit gadiem un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem, konfiscējot mantu.

LETA jau ziņoja, ka Cēsu nepilngadīgo audzināšanas iestādē divi jaunieši nogalināja savu vienaudzi - 1989.gadā dzimušu puisi. Kā pusaudžu konflikta iemesls tika minēta noslepkavotā "slapināšana gultā". Abi nakts vidū ap plkst.2 nolēma nogalināt savu istabas biedru. Jaunietis pamodināts un uzaicināts iet kopā uzpīpēt uz mazgāšanās telpu.

Pēc kopīgās smēķēšanas viens no jauniešiem apmetis upurim ap kaklu un savilcis iepriekš sagatavoto cilpu. Auklas savilkšanas brīdī flomāsteri salūzuši un nosmērējuši puiša rokas. Tā kā ar pirmo mēģinājumu nodoms nav izdevies, otrs slepkavības iniciators piepalīdzējis auklu savilkt, līdz jaunieti nožņaudza.

Jaunieša līķi mazgāšanās telpā ieslodzījuma vietas darbinieki atrada ap plkst.5.30.

Viens no noziegumu paveikušajiem jauniešiem tiesāts četras reizes, arī par laupīšanu. Viņš uzaudzis bērnunamā Jēkabpilī. Otrs jaunietis tiesāts divas reizes par laupīšanu un huligānismu. Viņš audzis bērnunamā Jelgavā.

Noslepkavotais jaunietis bija tiesāts divas reizes, arī par laupīšanu. Viņš nācis no Ogres.

Istabā, kurā jaunieši dzīvoja, uzturas 22 nepilngadīgie.

Pēdējo reizi Cēsu nepilngadīgo audzināšanas iestādē slepkavība notikusi 70.gados.

Saistībā ar notikušo no amata atbrīvots Cēsu nepilngadīgo audzināšanas iestādes virsnieks, kurš dienā, kad iestādē tika nogalināts audzēknis, bija atbildīgs par kārtības uzturēšanu. Iestādes vadītājam izteikts rājiens un noteikts pienākums īstenot organizatoriskus pasākumus, lai šādi atgadījumi turpmāk vairs neatkārtotos.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form