Par zādzībām no Latgales lūgšanu namiem apsūdzētais nokļuvis cietumā Lietuvā
Foto: LETA

Viens no apsūdzētajiem krimināllietā par zādzībām no lūgšanu namiem Latgalē par kādu citu pastrādātu likumpārkāpumu ievietots cietumā Lietuvā, informē Latgales apgabaltiesā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz ar to ir radušās problēmas ar šī apsūdzētā konvojēšanu uz tiesas sēdēm Latvijā, kas savukārt ir apgrūtinājis minētās lietas iztiesāšanu. Patlaban tiek meklēta izeja no radušās situācijas un lietas izskatīšanas datums Latgales apgabaltiesā pagaidām nav noteikts.

Jau vēstīts, ka pēc trūkumu novēršanas krimināllieta par zādzībām no lūgšanu namiem Latgalē tika nosūtīta atpakaļ Latgales apgabaltiesai izskatīšanai apelācijas kārtībā.

Sakarā ar pirmās instances tiesas spriedumu šajā lietā tika saņemtas divas apelācijas sūdzības un apelācijas protests. Vienu apelācijas sūdzību iesniedza cietusī puse, viena tika saņemta no apsūdzētā pārstāvja, savukārt apelācijas protestu iesniedza prokurors.

Jau vēstīts, ka minētajā krimināllietā pagājušā gada janvārī Balvu rajona tiesa trim vīriešiem piesprieda reālu cietumsodu uz pāris gadiem, bet ceturtais apsūdzētais kā sodu saņēma nosacītu brīvības atņemšanu.

Vienam no vīriešiem tiesa piespriedusi cietumsodu uz diviem gadiem un trīs mēnešiem ar policijas kontroli uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem. Otram piespriests cietumsods uz diviem gadiem un trīs mēnešiem ar policijas kontroli uz tikpat ilgu laiku. Trešajam arī piespriests divu gadu un trīs mēnešu cietumsods ar policijas kontroli uz trim mēnešiem. Savukārt ceturtajam apsūdzētajam piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz diviem gadiem un diviem mēnešiem, nosakot divarpus gadus ilgu pārbaudes laiku.

Visi trīs apsūdzētie, kuriem piespriests reāls cietumsods, jau atrodas apcietinājumā.

Kā ziņots, pēc Krimināllikuma 175. panta 4. daļas - par zādzību, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, - šajā lietā tika apsūdzētas četras personas - 1970. gadā dzimis Lietuvas pilsonis un trīs 1976., 1977. un 1978. gadā dzimuši Latvijas pilsoņi.

2012. gadā Latgalē strauji palielinājās noziedzīgo nodarījumu skaits, kas saistīti ar reliģisku priekšmetu zādzībām no lūgšanu namiem. Šie noziegumi izraisījuši plašu sabiedrisko rezonansi, pamatotu iedzīvotāju uztraukumu, kā arī lielu masu informācijas līdzekļu interesi.

Kopumā no 2010. gada līdz 2012. gada oktobrim reģistrēta 41 zādzība no vecticībnieku lūgšanu namiem un pareizticīgo baznīcām. 2010. gadā tika sākti septiņi, 2011. gadā - seši, bet 2012. gadā - jau 28 kriminālprocesi, no tiem divi par mēģinājumu izdarīt zādzību. Pavisam 2012. gadā Latgalē tika apzagti 23 dievnami. Zādzību rezultātā no vecticībnieku lūgšanu namiem un pareizticīgo baznīcām kopumā tika nozagts 141 reliģiska rakstura priekšmets.

Lai pārtrauktu šo noziegumu vilni, kopumā operatīvo pasākumu un izmeklēšanas darbību veikšanā tikušas iesaistītas 562 Valsts policijas (VP) Latgales reģiona pārvaldes un VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes amatpersonas, kā arī Lietuvas un Igaunijas tiesībsargājošo institūciju darbinieki.

Kriminālprocesu izmeklēšanas gaitā veiktas vairāk nekā 30 notikuma vietu apskates, izņemti bioloģiskie materiāli, pirkstu, apavu un automašīnas riepu nospiedumi, lauzuma pēdu nospiedumi un citi lietiskie pierādījumi, aptaujāts un nopratināts 121 liecinieks, nozīmētas 15 DNS, kā arī citas ekspertīzes.

Aizdomās par saistību ar minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem tika pārbaudītas 63 personas, kuras jau iepriekš bija nonākušas policijas redzeslokā par līdzīga rakstura noziedzīgiem nodarījumiem arī citos reģionos.

Vairākus mēnešus ilgušajā izmeklēšanā starptautiskās sadarbības rezultātā policijas darbinieki noskaidrojuši iespējamo zādzību izdarītāju. 2012. gada 9. oktobrī, veicot operatīvos meklēšanas pasākumus par reliģisko priekšmetu zādzībām Latvijas-Lietuvas pierobežā, starptautiskā operācijā tika aizturēts organizētas noziedzīgas grupas līderis, kāds 1970. gadā dzimis Lietuvas pilsonis. Divas dienas vēlāk Daugavpils tiesa aizturētajam piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu.

Izmeklēšanas gaitā aizturētā vīrieša dzīvesvietā Lietuvā tika veikta kratīšana, kuras gaitā tika izņemti dažādi reliģiska rakstura priekšmeti - svētbilžu fragmenti, vecticībnieku un pareizticīgo kalendāri, metāla priekšmeti, kas izmantojami reliģisko ceremoniju nodrošināšanai. Atrastas kratīšanā tika arī reliģisko priekšmetu sastāvdaļas - svētbilžu koka rāmju un kiotu fragmenti, kā arī materiāli un palīglīdzekļi, kas izmantojami priekšmetu pārveidošanai ar mērķi nepieļaut to identificēšanu.

Izmeklēšanas laikā Lietuvā atrastas un izņemtas arī piecas svētbildes, kuras 2012. gadā bija nozagtas no trīs Latgales lūgšanu namiem. Turpinot izmeklēšanu, noskaidroti un aizturēti vēl trīs noziedzīgas grupas dalībnieki, diviem no kuriem tiesa piemērojusi drošības līdzekli - apcietinājumu.

VP Latgales reģiona pārvaldes darbinieki sadarbībā ar kolēģiem no Lietuvas tiesībsargājošajām institūcijām savākuši pierādījumus par 11 zādzību epizodēm, kas pilnībā pierāda aizturēto personu vainu izdarītajos noziegumos.

Vērienīgā izmeklēšanas procesā policijas darbinieki atraduši un izņēmuši pavisam desmit ikonas, kas bija nozagtas no dažādām Latgales pareizticīgo baznīcām un vecticībnieku lūgšanu namiem - Ludzas novada Pildas pagastā, Balvu novada Vīksnas pagastā, Viļānu novada Viļānu pagastā, Rēzeknes novada Sakstagala pagastā un Aglonas novada Grāveru pagastā.

Atrastajām ikonām veikta kultūrvēsturisko priekšmetu ekspertīze.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Latgale Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form