Par zēnu seksuālu izmantošanu apsūdzētajam cietumniekam prokuratūra pieprasa piecu gadu brīvības atņemšanu
Foto: DELFI

Bijušo cietumnieku, kurš apsūdzēts par divu zēnu seksuālu izmantošanu, būtu jāsoda ar piecu gadu reālu brīvības atņemšanu, nosakot viņam policijas kontroli uz trim gadiem, šodien Rīgas apgabaltiesā notikušajās tiesas debatēs pauda prokurore Viktorija Šumska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Turpretim advokāte Vaida Davidsone, kura aizstāv apsūdzētā intereses, Rīgas apgabaltiesai savu klientu lūdza pilnībā attaisnot. Viņa apstiprināja, ka vīrietis neatzīst viņam celto apsūdzību.

Nākamā tiesas sēde šajā lietā plānota 9.augustā plkst.10, kad apsūdzētajam tiks dots pēdējais vārds, informēja tiesā.

Kā ziņots, tiesa šo krimināllietu sāka skatīt 11.janvārī, kad apsūdzētais norādīja, ka savu vainu viņš kategoriski noliedz.

Kā toreiz pastāstīja Davidsone, kriminālprocesā par cietušo gan atzīta tikai viena persona, jo otrs puisis no šī statusa atteicies. Pirmajā tiesas sēdē viņš nopratināts kā liecinieks un sacījis, ka intīmās attiecībās ar apsūdzēto saistījies labprātīgi.

Kā ziņots, prokuratūrā bijušajam cietumniekam uzrādīta apsūdzība pēc diviem Krimināllikuma (KL) pantiem. Vīrietis tiek apsūdzēts pēc KL 160.panta 2.daļas - par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu ar nepilngadīgo, ja šīs darbības veiktas atkārtoti vai personu grupā, kā arī pēc KL 162.panta 1.daļas - par netiklu darbību veikšanu ar nepilngadīgo pret viņa gribu, ja šīs darbības veikusi pilngadīga persona.

Valsts policijas (VP) Rīgas reģiona pārvaldes (RRP) Kriminālpolicija šo lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtīja pagājušā gada oktobra beigās, bet jau 5.novembrī tā tika nodota tiesai.

Uz tiesas sola par minētajām apsūdzībām nonācis 1974.gadā dzimis, agrāk par mantiskiem noziegumiem tiesāts vīrietis bez noteiktas dzīves un darba vietas.

Prokurores Šumskas lietvedībā nesen atradās arī cita analoga lieta, kurā apsūdzības uzrādītas no amata atstādinātajam luterāņu mācītājam Agrim Pāvilam Lēvaldam un bijušajam bērnu slimnīcas apsargam Oskaram Štameram. Visi trīs cilvēki tika aizturēti ar dažu dienu starpību, bet lieta pret cietumnieku tika izdalīta atsevišķi.

Šodien Rīgas apgabaltiesa Lēvaldu un Štameru atzina par vainīgiem viņiem celtajās apsūdzībās. Lēvaldu pirmās instances tiesa sodīja ar četru gadu cietumsodu un policijas kontroli uz diviem gadiem, bet Štameru - ar brīvības atņemšanu uz četriem gadiem un sešiem mēnešiem, nosakot policijas kontroli uz trim gadiem. Šo spriedumu gan vēl varēs pārsūdzēt apelācijas kārtībā.

Kā ziņots, VP pērn aprīlī paziņoja, ka ir noskaidrojusi un aizdomās par pedofiliju aizturējusi trīs vīriešus - mācītāju, bērnu slimnīcas apsargu un bijušo cietumnieku. Viņi par saviem upuriem izvēlējušies nepilngadīgus zēnus, starp kuriem bijuši arī bērni ar garīgās attīstības traucējumiem.

Aizturētie vīrieši izmantojuši savu upuru bezpalīdzīgo stāvokli, pirms seksuālās izmantošanas lielāko daļu cietušo zēnu piedzirdot vai draudot viņiem ar fizisku spēku.

Sākotnējo informāciju par iespējamu bērnu seksuālu izmantošanu VP RRP Kriminālpolicijas pārvalde saņēma 2009.gada oktobrī no kāda Latvijas bērnunama, kura darbiniekiem bija radušās aizdomas, ka viens no audzēkņiem ticis seksuāli izmantots. Toreiz, pamatojoties uz saņemto informāciju, tika sākts kriminālprocess par nepilngadīgu personu pavešanu netiklībā.

Izmeklēšanas gaitā 2009.gada 24.novembrī Rīgā tika aizturēta viena persona - 1953.gadā dzimis, agrāk netiesāts vīrietis, kurš strādāja par apsargu bērnu slimnīcā Rīgā. Dienu vēlāk Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa aizturētajam kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu.

Turpmākajā izmeklēšanā un darbā ar apcietināto tika noskaidrots, ka viņš zēnus seksuāli izmantojis jau vairākus gadus. Noskaidrojās arī, ka viņam bijuši divi līdzzinātāji. Visi trīs "domubiedri" apvienojušies grupā un veikuši savas prettiesiskās darbības.

Turpinot izmeklēšanu šajā lietā, tika noskaidrots un 2010.gada 22.aprīlī Latgales pusē aizturēts arī 1962.gadā dzimis, agrāk netiesāts mācītājs. Nākamajā dienā pēc aizturēšanas ar Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesas lēmumu mācītājs tika apcietināts.

Savukārt vēl dažas dienas vēlāk Rīgā tika aizturēts arī trešais šīs noziedzīgās grupas dalībnieks - 1974.gadā dzimis, agrāk par mantiskiem noziegumiem tiesāts vīrietis bez noteiktas dzīves un darba vietas.

Kā īsi pēc aizturēšanas pastāstīja VP RRP preses pārstāvis Toms Sadovskis, policija bija noskaidrojusi vairākus cietušos, starp tiem - arī personas, kuras minētās noziedzīgās grupas dalībnieki bija seksuāli izmantojuši pirms vairākiem gadiem un kuras pašlaik jau sasniegušas pilngadību. Starp cietušajiem ir arī nepilngadīgas personas ar garīgās attīstības traucējumiem - pedofili ļaunprātīgi izmantojuši viņu bezpalīdzīgo stāvokli, lai apmierinātu savas seksuālās tieksmes, norādīja policija.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form