Foto: F64

Pirmdien, 30.novembrī, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centru visā Latvijā ieslēdza trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu Valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas darbību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību, konstatējot divu sirēnu darbības traucējumus, portāls "Delfi" uzzināja dienestā.

VUGD norādīja, ka no šodien pārbaudītajām 162 trauksmes sirēnām, manuāli tika ieslēgtas četras trauksmes sirēnas, divas nenostrādāja, bet divām konstatēti rotācijas mehānisma bojājumi. Par visiem konstatētajiem traucējumiem, VUGD informēs Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas atbild par trauksmes sirēnu uzturēšanu.

"Trauksmes sirēnas ir paredzētas iedzīvotāju brīdināšanai gadījumos, kad notikusi dabas vai tehnogēna katastrofa, vai arī pastāv tās draudi. Ir būtiski regulāri pārbaudīt trauksmes sirēnas, lai, ja būtu nepieciešams tās izmantot reālā situācijā, tas nostrādātu bez aizķeršanās" norādīja VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks pulkvedis Ivars Nakurts.

  • Rīgā un Rīgas reģionā no 54 pārbaudītajām sirēnām, nostrādāja visas, no kurām manuāli tika ieslēgtas divas;
  • No 29 Kurzemē izvietotajām trauksmes sirēnām, divas tika iedarbinātas manuāli, bet divas nenostrādāja;
  • Zemgalē no 23 pārbaudītajām sirēnām, automātiski nostrādāja visas sirēnas;
  • Latgalē no 29 pārbaudītajām sirēnām, automātiski nostrādāja visas sirēnas;
  • Vidzemē no 27 pārbaudītajām sirēnām, nostrādāja visas, no kurām vienu ieslēdza manuāli.

Šodien VUGD 112 Zvanu centri saņēma 30 zvanus no iedzīvotājiem, kuri nebija ieguvuši informāciju par notiekošo trauksmes sirēnu darbības pārbaudi vai arī ziņoja par to, ka nedzird sirēnas. Līdztekus sirēnu pārbaudes laikā tika pārbaudīta sadarbība ar plašsaziņas līdzekļiem (TV un radio), ar kuriem VUGD ir noslēgts līgums par informācijas pārraidīšanu.

Iepriekšējā trauksmes sirēnu pārbaudē pērn novembrī, no pārbaudītajām 164 trauksmes sirēnām, manuāli tika ieslēgta 141 trauksmes sirēna, bet astoņas nenostrādāja un 24 nebija iespējams palaist arī manuāli.

Latvijā izvietotās 164 trauksmes sirēnas nenodrošina to dzirdamību visā Latvijas teritorijā, bet iedzīvotājiem nav jāsatraucas par to, ka viņi nesaņems informāciju par apdraudējumu vai katastrofu, atzīmēja VUGD. Paralēli trauksmes sirēnu iedarbināšanai, lai informētu par izveidojušos situāciju, ārkārtas situācijās operatīvie dienesti izmantos arī citus apziņošanas līdzekļus – paziņojumu nodošanu caur operatīvo transportlīdzekļu skaļruņiem, iedzīvotāju dzīvesvietu apsekošanu u.c. VUGD atgādina, ka iedzīvotājiem izdzirdot trauksmes sirēnas, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību.

Papildus VUGD informēja, ka sadarbībā ar mobilo sakaru operatoriem tiek īstenots pētījums par valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas pilnveidošanu Latvijā, lai apdraudējuma situācijās varētu informēt iedzīvotājus, izmantojot mobilo sakaru tīkla pakalpojumus (iedzīvotājiem saņemot informāciju uz mobilajiem telefoniem). Pētījuma mērķis ir apzināt iespējamās tehnoloģijas, veikt to salīdzinājumu un izstrādāt prasības un tehnisko specifikāciju Latvijā atbilstošākās sistēmas ieviešanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!