Policija 35 kriminālprocesos vērtē likvidējamās 'ABLV Bank' klientu darījumus
Foto: F64

Valsts policijas (VP) lietvedībā ir 35 kriminālprocesi, kuros tā izmeklē iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu likvidējamās "ABLV Bank" klientu darījumos, apliecināja VP preses pārstāve Elīna Sprudzāne.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau ziņots, ka pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas ("FinCEN") paziņojuma, kurā norādīts uz bankas iespējamo iesaisti korupcijā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) pērn februārī sāka pārbaudi, kas pagājušā gada vasarā pārtapa kriminālprocesā par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā.

Sprudzāne apliecināja, ka šajā lietā notiek aktīva sadarbība ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu un citām Latvijas tiesībsargājošām iestādēm.

"Papildus tam ENAP 1. nodaļas lietvedībā ir 35 kriminālprocesi par dažādiem laika periodiem, kuros izmeklēšana tiek veikta par iespējamo noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un kur tiek vērtēti "ABLV Bank" klientu darījumi," norādīja Sprudzāne.

"ABLV Bank" likvidators Arvīds Kostomārovs norādīja, ka ierosinātie kriminālprocesi liecina par nu jau likvidējamās bankas labo sadarbību ar Kontroles dienestu un Finanšu kapitāla un tirgus komisiju, kā arī valsts vēlmi arvien vairāk veltīt pūles šādu noziegumu izmeklēšanā.

"Kontekstā ar informāciju par 35 procesiem, jāatzīmē, ka 2018. gada februārī bankai bija vairāk nekā 22 000 klientu, kuri ik dienu veica tūkstošiem darījumu. Ņemot vērā, ka to vidū bija arī klienti paaugstināta riska kategorijā, bankā 16% darbinieku strādāja atbilstības jomā. Izmantojot automatizētas sistēmas un veicot iekšējas izmeklēšanas aizdomīgu darījumu identificēšanai, gan dažādus ārējus auditus, tika sagatavoti ziņojumi, uz kuru pamata pēc tam var tikt lemts par kriminālprocesu ierosināšanu," teica Kostomārovs.

Viņš uzsvēra, ka tā ir "jebkuras kredītiestādes ikdiena – rūpīgi sekot līdzi klientu darījumiem un ziņot, ja tiek saskatītas kādas aizdomīgas pazīmes. Turklāt, kā iepriekš ziņots, banka pēdējos gados īstenoja ļoti plašus risku pārvaldīšanas pasākumus, tai skaitā pēdējo gadu laikā atsakoties no īpaši riskantiem klientiem, kopumā klientu skaitu samazinot par aptuveni piektdaļu".

Jau ziņots, ka "FinCEN" pērn februāra vidū paziņoja, ka plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

"FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī bija teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

Pēc šiem paziņojumiem "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē 26. februārī nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padome 2018. gada 12. jūnijā atļāva "ABLV Bank" sākt pieteikto pašlikvidācijas procesu. Eiropas Centrālā banka "ABLV Bank" izsniegto licenci ir anulējusi.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pēc "FinCEN" ziņojuma publiskošanas paziņoja, ka sācis pārbaudi par šajā paziņojumā minēto informāciju, ka "ABLV Bank" vadība izmantojusi kukuļdošanu. Tāpat KNAB pēc pašas "ABLV Bank" iesnieguma sācis kriminālprocesu, lai gan bankas vadība iepriekš kategoriski noliegusi kukuļu došanu.

Tikmēr augusta beigās kļuva zināms, ka VP pēc "ABLV Bank" iesnieguma pērn augustā sākusi kriminālprocesu par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu par situāciju Latvijas finanšu sektorā. Banka iesniegumā policijai lūdza izmeklēt nepatiesu ziņu izplatīšanu par banku un Latvijas finanšu sistēmu. Šis kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 194. panta pirmās daļas - par juridiskās personas finanšu instrumentu laišanu apgrozībā, pirms juridiskā persona uzsākusi darbību vai bez likumā noteiktās finanšu instrumentu reģistrācijas, vai apzināti nepatiesas informācijas sniegšanu par finanšu instrumentu laišanu publiskā apgrozībā.

Policija iepriekš paziņoja, ka iesniegumā minēti vairāki fakti, kurus bez kriminālprocesa sākšanas nav iespējams pārbaudīt. Šī lieta sākta par faktu, nevis konkrētām personām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

ABLV Bank ASV Eiropas Centrālā banka ENAP Finanšu ministrija Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) KNAB Ziemeļkoreja Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form