Policija nodevusi prokuratūrai lietu par nelegālās televīzijas izplatīšanu Rīgā un Balvos
Foto: Shutterstock

Valsts policija (VP) janvārī pabeidza izmeklēšanu lietā par nelegālās televīzijas izplatīšanu un nodeva lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Izmeklēšanas ietvaros tika noskaidrots, ka četru personu grupa vairāku gadu garumā ar tiešu nodomu, mantkārīgā nolūkā Rīgas un Balvu iedzīvotājiem par atlīdzību nodrošināja piekļuvi televīzijas saturam bez retranslācijas atļaujas, portālu "Delfi" informēja VP pārstāve Ance Rozīte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Likumsargi, turpinot aktīvi apkarot nelegālās TV izplatīšanu Latvijas teritorijā un veicot informācijas pārbaudi, bija identificējusi personas, kuras savam klientu lokam nodrošināja nelegālas televīzijas pakalpojumu sniegšanu Rīgas un Balvu teritorijā. Noziedznieki, izplatot nelegālo TV saturu, izmantoja tehnoloģisko risinājumu, kas pazīstams kā "CardSharing". Tā ir audiovizuāla satura izplatīšanas forma, kas tiek īstenota, koplietojot raidorganizāciju veidotā televīzijas signāla dekodēšanas karti. Tās laikā autentisko dekodēšanas karšu kodi tiek izplatīti neierobežotam interneta lietotāju skaitam, tādējādi radot iespēju uztverto televīzijas signālu atkodēt.

Par minēto faktu tika uzsākts kriminālprocess, kura ietvaros tika noskaidrots, ka televīzijas programmas nelikumīgi retranslē organizēta grupa. Grupa izmantoja uzņēmuma infrastruktūru, kas nodarbojas ar legālu interneta pakalpojumu sniegšanu un savas noziedzīgās darbības veica šī uzņēmuma interesēs.

Veicot virkni operatīvās darbības un izmeklēšanas pasākumus, Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki ieguva pierādījumus, lai atzītu par aizdomās turētajiem četras personas, kas iepriekš nebija sodītas: juridiskās personas valdes locekļus, 1983. gadā un 1971. gadā dzimušus vīriešus, un vēl divas personas, kuru pienākumos bija dažādu darbu veikšana uzņēmuma labā, tas ir, 1978. gadā dzimušu vīrieti, kuram bija bezdarbnieka statuss, un 1979. gadā dzimušu vīrieti, kura pamata darbs bija citā uzņēmumā. Personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, papildus nosakot aizliegumu nodarboties ar televīzijas programmu izplatīšanu.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka iesaistītās personas nebija reģistrētas publiski pieejamajā kabeļoperatoru reģistrā un pakalpojuma pēc pieprasījuma reģistrā, kas atrodas Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) interneta, kur tiek reģistrētas personas, kurām ir tiesības nodarboties ar televīzijas retranslāciju. Tāpat neviena no minētajām personām nebija reģistrētas "Mavise" datu bāzē, kurā ir reģistrēti ES un EEZ valstu televīzijas pakalpojuma sniedzēji, kas atrodas Eiropas Audiovizuālās observatorijas interneta vietnē.

Tādejādi, laika posmā no 2016. gada novembra līdz 2019. gada septembrim, ar tiešu nodomu, mantkārīgā nolūkā, organizētā grupa piedāvāja uzņēmuma klientu lokam, retranslējot bez licences sabiedrībā populārus televīzijas kanālus, pārkāpjot audiovizuālā satura īpašnieku blakustiesības un ar savām darbībām radot būtisku kaitējumu. Klienti par sniegtajiem pakalpojumiem veica norēķinus gan skaidrā naudā, gan uz noteiktiem norēķinu kontiem.

Izmeklēšanas laikā tika iegūts nepieciešamo pierādījumu kopums, kas norādīja uz minēto personu lomu izmeklējamā noziedzīgā nodarījumā, kā rezultātā 2021. gada janvārī, kriminālprocess tika nodots Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai – kriminālvajāšanas uzsākšanai pret organizētās grupas dalībniekiem un piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanai juridiskajai personai, kuras interesēs izdarīts noziedzīgais nodarījums, pēc Krimināllikuma 148. panta trešās daļas – par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā, vai par šā panta pirmajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu, ja to izdarījusi organizēta grupa, vai par piespiešanu ar vardarbību, draudiem vai šantāžu atteikties no autorības, vai par līdzautorības uzspiešanu, ja tā izdarīta ar vardarbību, draudiem vai šantāžu.

Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa norāda, ka arī turpmāk veiks pastiprinātu Latvijas interneta segmenta monitoringu, lai identificētu juridiskās un fiziskās personas, kā arī interneta resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audiovizuālo saturu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa NEPLP Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam