Saistībā ar Ojāra Grinberga iecelšanu Ventspils brīvostas valdes locekļa amatā Ventpils domē pazuduši vairāki dokumenti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
To otrdien Kuldīgas rajona tiesā, kas izskata krimināllietu par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kurā apsūdzēts Ventspils mērs Aivars Lembergs, apsūdzības runā norādīja prokurors Māris Leja.

Leja uzsvēra, ka atsevišķos gadījumos ir notikusi dokumentu falsifikācija un mainīti lēmumu izdošanas datumi, tos pieskaņojot ierosinātajai lietai. Prokurors sacīja, ka saistībā ar Grinberga lietu pazudusi viņa iesniegtā Ministru kabineta lēmuma kopija un iesniegtais lēmuma projekts par iecelšanu darbā Ventspils brīvostas valdē.

Prokurors pauda šaubas, ka Ventspils domē ir tik slikti organizēta dokumentu aprite, un norādīja, ka dokumentu pazušana nav nejaušība un notikusi ar Lemberga ziņu.

Prokurors uzsvēra, ka Ministru kabinets, izdodot rīkojumu par Grinberga iecelšanu valdes locekļa amatā, ir rīkojies savas kompetences ietvaros un nav pamatots Lemberga apgalvojums, ka viņš nav atbildīgais par Ministru kabineta lēmuma izpildi.

Prokurors norādīja, ka Lembergs ļaunprātīgi izmantojis savu dienesta stāvokli, lai nepieļautu sev netīkamas personas iecelšanu amatā, un apsūdzētā arguments, ka viņš vēlējies sakārtot valsts pārvaldi, prasot pievienot dokumentus un apšaubot dokumentu parakstītāju paraksta tiesības, nav pamatots.

Leja arī sacīja, ka Ventspilī vērojama tendence domes amatpersonām ierobežot savā teritorijā valsts likumu ievērošanu.

Prokurora apsūdzības runa sagatavota uz 95 A4 formāta lapām un tā, visticamāk, otrdien vēl netiks pabeigta.

Kā ziņots, Lembergs uz tiesas sēdi Kuldīgā konvojēts no Rīgas Matīsa cietuma, kur viņš ievietots, jo tā dēvētajā Ventspils amatpersonu lietā viņam piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums.

Kuldīgas rajona tiesā izskatāmajā lietā Lembergam celta apsūdzība pēc Krimināllikuma (KL) 318.panta 2.daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un pēc KL 298.panta 2.daļas par apzināti nepatiesu ziņojumu.

Apsūdzība uzskata, ka, būdams valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu amatu, Lembergs ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli un ar likumu "Par pašvaldībām" piešķirtās tiesības. Prokuratūras ieskatā viņš rīkojies pretēji valsts interesēm, apzināti un mērķtiecīgi nav pildījis valdības rīkojumu par Grinberga iecelšanu Ventspils ostas valdes locekļa amatā, aizbildinoties ar daudziem nepamatotiem formāliem iemesliem.

Norādīts arī uz Ventspils domes rīkoto "Ojāru Grinbergu konkursu". Lembergs esot izdevis rīkojumu veidot konkursa komisiju un piedalījies lēmuma pieņemšanā par konkursa rīkošanu.

Neizmantojot likumā "Par pašvaldībām" paredzētās pašvaldības priekšsēdētāja tiesības neparakstīt domes lēmumu un nodot to atkārtotai izskatīšanai, Lembergs, pēc prokuratūras domām, ļaunprātīgi izmantojis dienesta pilnvaras, būtiski apdraudējis valsts intereses ekonomikā, kaitējis pārvaldības kārtībai un aizskāris fiziskās personas - Grinberga - likumīgās intereses un tiesības, kā arī nodarījis materiālu kaitējumu.

Kriminālprocesā noziedzīga nodarījuma pazīmes konstatētas arī Lemberga darbībās 2005.gada 28.novembrī, Ģenerālprokuratūrai apzināti sniedzot nepatiesu ziņojumu par sevišķi smaga noziedzīga nodarījuma mēģinājumu nolūkā panākt kriminālprocesa sākšanu pret Grinbergu un toreizējo ekonomikas ministru Krišjāni Kariņu (JL).

KL 318.panta 2.daļa paredz, ka par vainīgu atzītu personu soda ar brīvības atņemšanu līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 150 minimālajām mēnešalgām. Papildus var atņemt tiesības ieņemt noteiktus amatus no viena līdz pieciem gadiem.

KL 298.pants paredz sodu ar brīvības atņemšanu līdz vienam gadam vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 50 minimālajām mēnešalgām.

Lembergs noraida izvirzītās apsūdzības. Viņš uzskata, ka tās izvirzītas politisku motīvu dēļ.

Jau ziņots, ka citā kriminālprocesā 14.martā Lembergs apsūdzēts par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas atmazgāšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS "Latvijas kuģniecība".

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pēc prokuratūras lūguma Lembergam kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Patlaban Lembergs ievietots Matīsa cietumā.

Ventspils domes priekšsēdētājs uzskata, ka viņa aizturēšana ir mēģinājums viņu morāli salauzt. Pēc Lemberga domām, pirmais izrēķināšanās mēģinājums ir tiesas process Kuldīgā, kur "godīga sacensība starp prokuroru un apsūdzēto, proti, mani, šobrīd tiek aizstāta ar manis morāli psiholoģisku salaušanu, liegumu līdzvērtīgi gatavoties tiesas sēdēm un domājošiem cilvēkiem saprotamu un acīmredzamu tiesas ietekmēšanu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form