Saistība ar apkrāptās sirmgalves lietu no amata atstādina notāri Muciņu
Foto: LETA

Saistībā ar apkrāptās sirmgalves lietu tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) ir atstādinājis no amata notāri Ingu Muciņu, informēja tieslietu ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lēmums par viņas atstādināšanu ir spēkā, kamēr attiecībā uz viņu likumīgā spēkā nebūs stājies galīgais nolēmums kriminālprocesā, bet lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā izpildi.

Kriminālvajāšanas uzsākšana pret zvērinātu notāri pēc konkrētiem Krimināllikuma pantiem nav savienojama ar tiesu sistēmai piederīgas personas amata darbību veikšanu laikā, kamēr turpinās kriminālprocess, lēmumu pamatojis Bordāns.

Lēmums pieņemts pēc pieprasītās informācijas saņemšanas no Rīgas tiesas apgabala prokuratūras. Par to ir informēta Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) un Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja (RAT). Uz Muciņas atstādināšanas laiku viņas pienākumus uzdots veikt notārei Antai Maldupei-Krūmiņai. Ne vēlāk kā līdz 29. aprīlim jānotiek grāmatu, lietu, aktu un glabājamo vērtību pārņemšanai, klātesot LZNP un RAT pārstāvjiem. Savukārt zvērināta notāra zīmogs ir nododams glabāšanā tieslietu ministram.

Bordāns norāda, ka zvērinātam notāram kā tiesu sistēmai piederīgai amatpersonai ir izvirzīts ne tikai augsts profesionalitātes standarts amata pienākumu izpildē, bet arī priekšzīmīgas uzvedības un reputācijas prasības. Atbilstoši Latvijas Zvērinātu notāru Ētikas kodeksa 2. punktam zvērināts notārs uzvedas tā, lai tiktu vairota sabiedrības uzticība Latvijas notariāta sistēmai un valsts tiesu varai.

Notariāta likuma 10. pantā noteikti gadījumi, kad personas nedrīkst kļūt par zvērinātiem notāriem. Tostarp par zvērinātu notāru nedrīkst būt personas, kuras kriminālprocesā par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu atzītas par aizdomās turētajiem vai apsūdzētajiem. Līdz ar to arī notāra amata pienākumu pildīšana laikā, kad viņš atzīts par aizdomās turēto vai apsūdzēto kriminālprocesā, var radīt šaubas par notāra reputāciju un atbilstību ieņemamajam amatam.

Bordāns uzskata, ka notāra atstādināšana no amata darbību veikšanas uz laiku līdz galīgam nolēmumam ir atbilstīga un samērīga ar sabiedrības interesēm.

Jau vēstīts, ka Rīgas tiesas apgabala prokuratūra ir cēlusi apsūdzības tiesu izpildītājam Rolandam Veinbergam un vēl trīs personām lietā par iespējamu īpašuma izkrāpšanu.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Valsts policija. Šī iestāde nesen paziņojumā presei rakstīja, ka janvārī tika sākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, izmantojot viltoto vienkāršo vekseli un vēršot bezstrīdu vekseļa piespiedu izpildi piedziņas lietā uz 1932.gadā dzimušās sievietes naudas līdzekļiem - 28 000 eiro apmērā, kas palika no nekustamā īpašuma atsavināšanas izsolē.

Kriminālprocesā notika aktīva un efektīva izmeklēšana, kā rezultātā vairākām personām inkriminēts noziegums. Vairākām no personām sākotnēji tika piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis - apcietinājums. Jau rakstīts, ka viena no šīm personām ir kāda Kristina Lucenko.

Policijas izmeklēšanā noskaidrots, ka minētā personu grupa identiskā veidā, izmantojot viltotu vienkāršo vekseli un pēc tam vēršot bezstrīdus vekseļa piespiedu izpildi piedziņas lietā, ir apkrāpusi arī 1962.gadā dzimušu vīrieti, kurš noziedzīgo darbību rezultātā ir zaudējis savu nekustamo īpašumu, informēja Valsts policijā.

Februārī Bordāns no amata atstādinājis zvērinātu tiesu izpildītāju Veinbergu. Šāds lēmums pieņemts pēc pieprasītās informācijas saņemšanas no Valsts policijas.

Bordāns iepriekš rakstīja, ka esot rosinājis visaptverošu pārbaudi, lai vērtētu visu iesaistīto amatpersonu atbildību - gan tiesu izpildītāja, gan notāres rīcību. Tāpat ministrija sadarbojas ar iesniedzējas pārstāvēm, lai operatīvi risinātu jautājumu par zaudētā īpašuma un naudas atgūšanu.

Iepriekš TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka pirms astoņiem gadiem seniorie Eleonorai Ļaksai radušās pirmās saistības pret "Rīgas namu pārvaldnieku" (RNP), taču tās izdevies nokārtot. Pēdējos gados pasliktinoties veselībai, viņai radās pārvietošanās grūtības un vientuļā sirmgalve arvien retāk izgāja no mājām un aizmirsusi regulāri apmaksāt komunālos rēķinus. RNP par parādiem pirms diviem gadiem vērsās tiesā.

Parāda summa kopumā bijusi nedaudz virs 1000 eiro. Spriedums bijis par labu RNP, un sprieduma izpilde nonāca pie zvērināta tiesu izpildītāja Veinberga.

Lai gan viņam ir tiesības pārbaudīt parādnieces kontus, kurā piedziņas brīdī bija ap 8000 eiro, tiesu izpildītājs nenoņēma naudu no konta, bet izlika izsolē sirmgalves vienīgo mājokli.

Pensionāres dzīvokli pārdeva publiskā izsolē par 30 700 eiro. Sedzot Ļaksas parādu pret RNP, atlikušo summu tiesu izpildītājam vajadzēja aizskaitīt uz pensionāres kontu, taču tā nenotika, akcentē raidījums.

Attāla radiniece - māsas mazmeita, uzkopjot pensionāres dzīvokli, atradusi vairākus dokumentus, tostarp vekseli. Tajā rakstīts, ka aprīlī, divus mēnešus pēc izsoles apstiprināšanas tiesā, pensionāre no kādas 30 gadus vecas Kristinas Lucenko aizņēmusies 28 000 eiro. Summu ir identiska tai, kas palika pāri no dzīvokļa pārdošanas, un ko tiesu izpildītājam vajadzēja pārskaitīt pensionārei, norāda "Nekā personīga"

Vekselis it kā izdots Imantā, laikā, kad sirmgalve vairs viena nevarēja iziet no mājas. Kā norāda raidījums, bez smalkām paraksta ekspertīzēm var redzēt, ka uz vekseļa nav parakstījusies Ļaksa, bet viņas parakstu kāds nemākulīgi centies atdarināt.

Luceno jau divas nedēļas pēc it kā vekseļa izdošanas pieprasījusi naudu atdot, vēršoties pie notāres Ingas Muciņas un tad tiesā. Lieta atkal nonākusi pie tiesu izpildītāja Veinberga. Neviena no amatpersonām neesot pārbaudījusi, vai vekselis nav viltots, un 28 000 eiro Veinbergs jau pārskaitījis uz Lucenko kontu Lielbritānijā, vēstīja raidījums.

Ļaksas pārstāve raidījumam norādīja, ka zvērināta notāra rīcība ir diezgan aizdomīga, jo viņš apzināti aizturējis izmaksu uz parādnieces kontu un, izmantojot Lucenko ne Latvijā reģistrēto kontu, līdzekļi aizskaitīti trešajai personai.

Rezultātā dažu mēnešu laikā sirmgalve palikusi ne tikai bez dzīvokļa, bet arī bez naudas, par kuru varētu iegādāties citu mitekli vai segt vismaz pansionāta izmaksas, akcentēja "Nekā personīga".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Koncertzāle "Latvija" Jānis Bordāns Rīgas apgabaltiesa TV3
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form