Foto: Pixabay

Šī gada rudenī Valsts policija (VP) aizturēja personu grupu – četrus Latvijas valstspiederīgos, kuri saistīti ar ārpus Eiropas Savienības (ES) bāzētu telefonkrāpnieku grupējumu, un kuri legalizējuši noziedzīgi iegūtus līdzekļus, portālu "Delfi" informēja VP pārstāve Gita Gžibovska.

Diviem aizturētajiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, savukārt pārējiem – ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Kopumā telefonkrāpšanu rezultātā šogad iedzīvotājiem ir nodarīti zaudējumi vairāk nekā 6 miljonu eiro apmērā un jau iepriekš ziņots, ka šīs krāpšanas tiek organizētas un izdarītas lielākoties no ārvalstīm. Arī šajā gadījumā zvanu centrs atradās ārpus Latvijas. Policija aicina iedzīvotājus saglabāt piesardzību un nevienam neatklāt savu bankas kontu piekļuves datus.

VP tika uzsākti vairāki kriminālprocesi, kas kvalificēti pēc Krimināllikuma 177. panta otrās daļas – par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, kā arī šī paša likuma 195. panta otrās daļas – par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Policijas rīcībā esošā informācija liecināja, ka nenoskaidrotas personas, uzdodoties par vienas no Latvijas banku darbiniekiem un apgalvojot, ka viņu banku kontos tiek veikti aizdomīgi darījumi, prasījuši nekavējoties nosaukt kartes numuru, PIN kodu un citu sensitīvu informāciju, lai it kā anulētu darījumu. Tādējādi noziedznieki piekļuva cilvēku banku kontiem, izkrāpjot naudu, ko pēc tam legalizēja.

Šīs lietas ietvaros policija, veicot komplicētu operatīvo pasākumu un kriminālprocesuālo darbību kompleksu, identificēja četras 1986., 1988., 1993. un 2004. gadā dzimušas personas, Latvijas valstspiederīgos, kas saistīti ar ārpus ES bāzētu telefonkrāpnieku grupējumu un, kas nodarbojušies ar izkrāptās naudas legalizēšanu. Šobrīd policijai ir informācija par diviem Latvijas iedzīvotājiem, kuri cietuši no šīs organizētās grupas darbībām un kurām kopumā izkrāpti 4000 eiro. Taču, visticamāk, patiesais cietušo skaits varētu būt lielāks.

Šīs grupas locekļiem bija sadalītas lomas – kāds no viņiem šo noziegumu organizējis, savukārt cits meklējis, kurus bankas kontus izmantot šo noziedzīgumu realizēšanai, bet vēl kāds izņēmis izkrāpto naudu. Policija piemin, ka viens no aizturētajiem jau iepriekš ir sodīts par mantiskiem noziegumiem, kas gan nav saistīti ar krāpšanu.

Veicot aktīvu izmeklēšanu, kopumā veiktas kratīšanas deviņos īpašumos, kas saistīti ar aizturētajām personām. Kratīšanu rezultātā izņemti vairāki noziedzīgo nodarījumu izdarīšanas rīki – tostarp telefoni, portatīvie datori un citi datu nesēji, kā arī viens šaujamierocim līdzīgs priekšmets un vairākas uz citu personu vārdiem izsniegtas banku kartes.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka noziedzīgā ceļā iegūtie naudas līdzekļi tika legalizēti pārskaitot tos uz 2001. un 2002. gadā dzimušu personu kontiem. Šo naudu minētās personas izņēma no bankomātiem, un par atlīdzību izkrāpto naudu nodeva noziedznieku rokās. VP piemin, ka šādas darbības tika kvalificētas pēc Krimināllikuma 195. panta otrās daļas.

Šobrīd VP turpina aktīvi sadarboties ar Latvijas Komercbankām, Finanšu nozares asociāciju un ES tiesībsargājošām iestādēm, nolūkā pārtraukt un veiksmīgi izmeklēt šo starptautiskās krāpšanas fenomenu.

Valsts policija atgādina, ka krāpnieki uzdarbojas viļņveidīgi, kā arī izmanto dažādas metodes, tāpēc jābūt piesardzīgiem, komunicējot pa telefonu ar svešiem cilvēkiem. Veicot valstī šī gadā izdarīto telefonkrāpšanu analīzi, pēc šī fenomena ir apzināti vismaz 790 Valsts policijā uzsāktie kriminālprocesi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!