Saldū iereibis vīrietis pa dzīvokļa logu šaudās ar gāzes ieroci
Foto: Shutterstock

Šonedēļ Valsts policija Saldū izbrauca uz izsaukumu, kur liecinieki informējuši par kādu vīrieti, kurš raida šāvienus no sava dzīvokļa loga ielas virzienā, portālam "Delfi" pastāstīja Valsts policijā.

26. novembrī ap pulksten 11.15 Valsts policijā saņemta informācija par to, ka Saldū, Striķu ielā, ir dzirdami šāvieniem līdzīgi trokšņi. Reaģējot uz saņemto informāciju, policisti ieradušies notikuma vietā un sastapuši aculieciniekus, kuri apgalvojuši, ka vīrietis no mājas loga šāvis uz ielas pusi.

Ierodoties vīrieša dzīvesvietā no kuras šauts, konstatēts, ka vīrietis ir alkohola reibumā. Vīrietis uzrādīja gāzes ieroci, ar kuru izdarīti šāvieni.

Policija noskaidrojusi, ka viņš kopā ar draugu lietojis alkoholiskos dzērienus un izdomājis pielietot gāzes ieroci, raidot vairākus bezmērķīgus šāvienus ielas virzienā. Alkohola pārbaudē vīrieša izelpā konstatētas 1,48 promiles.

Vīrietis ar savām darbībām ir pārkāpis vairākus Ieroču aprites likuma pantus. Saskaņā ar ieroču aprites likumu fiziskajām personām ir aizliegts iegādāties, nēsāt, pārvadāt, izmantot un pielietot šaujamieročus, gāzes ieročus un signālieročus, pneimatiskos ieročus, straikbola ieročus, peintbola ieročus, lāzertaga ierīces, dezaktivētus ieročus, esot alkohola ietekmē, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 0,5 promiles, kā arī narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Tāpat likums nosaka, ka personām ir tiesības Latvijā no ieroču komersanta, kas saņēmis attiecīgu speciālo atļauju ieroču realizēšanai, vai no citas personas iegādāties Valsts policijā reģistrētus un pašaizsardzībai klasificētus "E" kategorijas gāzes ieročus un signālieročus. Piecu darbdienu laikā pēc attiecīgā ieroča iegādes persona to pārreģistrē Valsts policijā vai pārreģistrācijai izmanto Iekšlietu ministrijas Informācijas centra sniegto elektronisko pakalpojumu.

Likums nosaka, ka fiziskajai personai ir tiesības izvilkt ieroci no speciālās kabatas un sagatavot to šaušanai, ja ir pamats uzskatīt, ka konkrētajā situācijā iestāsies vai ir iestājušies šajā likumā noteiktie E kategorijas pašaizsardzībai klasificētu gāzes ieroču un signālieroču izmantošanas vai pielietošanas nosacījumi.

Persona drīkst pielietot šaujamieroci kā galējo līdzekli vai pašaizsardzībai klasificētu "E" kategorijas gāzes ieroci un signālieroci, lai aizsargātu sevi vai citas personas no uzbrukuma, kas reāli apdraud dzīvību vai veselību, novērstu nelikumīgu mēģinājumu vardarbīgi atņemt šaujamieroci, aizturētu personu, kura pārsteigta nozieguma izdarīšanas brīdī un izrāda pretošanos. Tāpat ieroci iespējams pielietot, lai padarītu nekaitīgu dzīvnieku, kas apdraud cilvēka dzīvību, veselību vai mantu.

Vīrietim ir noformēts administratīvā pārkāpuma protokols par gāzes pistoles aprites noteikumu pārkāpšanu. Par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 35 eiro līdz 350 eiro, konfiscējot ieroci, munīciju un šo priekšmetu sastāvdaļas.

Savukārt vīrieša dzīvesbiedrei, uz kuru šis ierocis reģistrēts, arī ir paredzēts sods par to, ka uz viņas vārda reģistrētais gāzes ierocis nonācis nepiederošas personas rokās. Saskaņā ar ieroču aprites likumu, personas, glabājot un pārvadājot gāzes ieroci un signālieroci, nodrošina tādus apstākļus, kas nepieļauj nejaušu ieroča un munīcijas nokļūšanu nepiederošu personu rokās. Šobrīd par šo pārkāpumu Valsts policijā sākta administratīvā lietvedība.

Šobrīd gāzes ierocis ir konfiscēts

Valsts policija atgādina, ka Ieroču aprites likums nosaka kārtību, kā reģistrēt, uzglabāt un pielietot ieročus. Ieroču īpašniekiem, lai izvairītos no liekām problēmām un neapdraudētu citus, šis likums būtu jāpārzina. Šādas situācijas un iedzīvotāju biedēšana un apdraudēšana nav pieļaujama, un Valsts policija izvērtē katras personas darbības un atbildību, norāda likumsargi.

Tags

Valsts policija

Comment Form