Vienlaikus vairākas vietās sākusies degšana rosina domāt, ka pirmdien Saulkrastu pievārtē 40 hektārus plašais mežs aizdedzināts ļaunprātīgi. Gruzdošo priežu silu Valsts meža dienesta darbinieki dzēsīs vēl vairākas dienas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Laikraksts "Neatkarīgā Rīta Avīze' vēsta, ka Pabažu vasarnīcu ciemata iedzīvotājai Jeļenai aizvadītā diennakts pagāja nemierīgi – vēl vakar pēcpusdienā viņa dežurēja netālu no savas vasarnīcas, kur pirmdien dega mežs un purvs. Ugunsdzēsēji liesmas apslāpēja aptuveni 50 metru attālumā no viņas mājiņas. "Pirmdien pulksten 11 no rīta man zvanīja māte un teica, ka mežs deg. 17 minūšu laikā es atbraucu no Rīgas uz šejieni. Dienas vidū liesmas jau bija netālu no mājas. Tūlīt no vasarnīcas aizvedām bērnus un saucām visus iespējamos glābējus," laikrakstamstāstīja Jeļena. Tā kā pie degošā meža glābēji nav varējuši piebraukt, 15 minūšu laikā vietējie iedzīvotāji nozāģējuši 33 priedītes un izveidojuši improvizētu ceļu.

"Mūsu māja ir kalnā, tā ka uguns pavisam klāt netika. Bet kaimiņmājas saimniecei liesmas plosījās jau pie paša pagalma. Viņa šokā staigāja ar lejkannu un laikam pati nesaprata, ko dara. Vēl šodien viņa nav atguvusies," pirmdienas satraucošos notikumus atstāstīja Jeļena. Ugunsdzēsēji liesmas dzēsuši līdz pusnaktij, bet vēl visu nakti vasarnīcu ciemata iedzīvotāji nav gulējuši un pieskatījuši mežmalu, baidoties no jauna ugunsgrēka.

Otrdien Valsts meža dienests (VMD) aprēķinājis, ka ugunsgrēks Saulkrastu pievārtē izpostījis 40 hektārus meža. No tiem 3,7 hektārus priežu meža, pushektāru lielu jaunaudzi, bet pārējā teritorija ir purvs ar nīkulīgiem kociņiem. VMD speciālisti pieļauj, ka mežs aizdedzināts ļaunprātīgi. "Degšana sākās gandrīz vienlaikus trijās vietās. Ugunskuru vietas nekur nemanījām. Sākām dzēst no viena gala, kad vietējie ziņoja par degšanu nedaudz tālāk," skaidroja VMD Rīgas–Ogres virsmežniecības meža apsardzības inženieris Dzintars Rozens.

Pirmdien mežu dzēsušas četras Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un piecas VMD ekipāžas. Pirmdienas vakarā ugunsgrēks ierobežots, bet vakar mežinieki turpināja dzēst gruzdošo purvu. "Domājam, ka 70 procenti koku nokaltīs, pārējie varbūt atkal sazaļos. Purvā gan visām priedītēm ir beigas. Ja citur nesāksies jauni ugunsgrēki, šeit strādāsim vēl četras dienas, lai pilnībā nodzēstu ugunsgrēku," uzsvēra Dz. Rozens.

Izdegušais Saulkrastu mežs pieder a/s "Latvijas Valsts meži" (LVM), kas liesmu nopostītās audzes plāno atjaunot. LVM komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs atzina, ka dedzināšanas nodarītie zaudējumi vēl nav aprēķināti. Šogad valstī kopumā reģistrēti 246 meža ugunsgrēki, kuros mežs dedzis 206 hektāru platībā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form