Tiesa atzīst par prettiesisku VID rīcību, neatmaksājot PVN pārmaksas
Foto: LETA

Administratīvā apgabaltiesa šodien atzina par prettiesisku Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu neatmaksāt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) daļu Daugavpils uzņēmumam "Mednis", informēja apgabaltiesas priekšsēdētājas palīdze Līga Trubiņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tāpat VID ir uzlikts par pienākumu atlīdzināt "Mednim" tā samaksāto valsts nodevu 20 latu apmērā.

Spriedumu viena mēneša laikā no sprieduma sastādīšanas dienas var pārsūdzēt Augstākās tiesas (AT) Senāta Administratīvo lietu departamentā.

AT Senāts pērnā gada nogalē lietu nosūtīja atkārtotai izskatīšanai uz apgabaltiesu, jo tā iepriekš uzņēmuma pieteikumu noraidīja. Tāpat rīkojās arī Administratīvā rajona tiesa pirmajā instancē.

Strīds starp abām pusēm aizsākās pēc tam, kad "Mednis" iesniedza pieprasījumu VID Latgales reģionālajā iestādē par 2081 lata PVN pārmaksas atmaksu par 2007.gada novembri. VID atteica atmaksāt 1455 latus.

Šis lēmums tika apstrīdēts VID ģenerāldirektoram, kas 2008.gada 22.aprīlī atzina, ka periodā, kurā veidojās PVN pārmaksas, "Medņa" pārmaksātā nodokļa daļa pārsniedza 18% no šajos taksācijas mēnešos veikto apliekamo darījumu kopējās vērtības. Līdz ar to VID atbilstoši Ministru kabineta 2006.gada 14.novembra noteikumiem bija tiesīgs neatmaksāt nodokļa pārmaksu.

Kā iepriekš informēja AT preses sekretāre Baiba Kataja, Senāts lietas izskatīšanas gaitā vērsās Eiropas Savienības (ES) Tiesā, lai noskaidrotu, vai dalībvalstij ir tiesības bez īpaša izvērtējuma, tikai uz matemātisku aprēķinu pamata neatmaksāt mēnesī pārmaksātā PVN daļu līdz gada deklarācijas saņemšanai.

Atbildot uz Senāta jautājumu izskatāmajā lietā, ES Tiesa norādīja, - lai arī dalībvalstīm ir leģitīma interese veikt atbilstošus pasākumus, aizsargājot savas finanšu intereses un cīnoties pret krāpšanu un nodokļu nemaksāšanu, tām vienlaikus atbilstoši samērīguma principam ir jāizmanto līdzekļi, kas vismazāk kaitē ES aktos paredzētajiem mērķiem un tādiem principiem kā PVN atskaitīšanas tiesību pamatprincips.

ES Tiesa atzina, ka ES Padomes 2006.gada 28.novembra direktīvas 183.pants ir jāinterpretē tādā veidā, ka tas dalībvalsts nodokļu administrācijai nepiešķir tiesības bez īpaša izvērtējuma, pamatojoties tikai uz matemātisku aprēķinu, taksācijas periodā pārmaksātās pievienotās vērtības nodokļa daļas atmaksu atlikt, līdz šī nodokļu administrācija ir pārbaudījusi apliekamās personas nodokļa gada deklarāciju, proti, atlikt PVN atmaksu uz laiku, kas var ilgt pat vairāk nekā gadu.

Pamatojoties uz to, Senāts apgabaltiesas spriedumu atcēla un nodeva lietu jaunai izskatīšanai.

Iepriekš Senāts lietu kopsēdē skatīja 2011.gada septembrī, un tad Senātam radās šaubas, vai Latvijas normatīvajos aktos paredzētās iestādes tiesības atlikt nodokļa pārmaksas atmaksu atbilst ES normatīvajos aktos paredzētajam iestādes pienākumam atmaksāt nodokļa pārmaksu saprātīgā termiņā. Lai gūtu skaidrību, Senāts apturēja tiesvedību lietā un uzdeva prejudiciālo jautājumu ES Tiesai.

AT Senāta Administratīvo lietu departaments toreiz konstatēja - VID, saskaitot, ka PVN nodokļa daļa pārsniedz 18% no attiecīgajā taksācijas mēnesī veikto apliekamo darījumu kopējās vērtības, faktiski nolemj pagaidīt, kad persona iesniegs nodokļa deklarāciju par taksācijas gadu, un tad izvērtēt, vai tai pienākas pārmaksātā PVN atmaksa par atsevišķu taksācijas periodu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form