Trīs personas lūdz apsūdzēt par kafijas preču zīmes viltošanu
Foto: Valsts policija

Februārī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) amatpersonas pabeigušas izmeklēšanu lietā par sabiedrībā zināma kafijas produktu preču zīmju nelikumīgu izmantošanu, zīmes viltošanu, viltotas zīmes apzinātu izmantošanu un izplatīšanu lielā apmērā. Lietas materiāli nosūtīti prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai, portāls "Delfi" uzzināja Valsts policijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Noziedzīgā nodarījuma rezultātā tiesību īpašniekam nodarīts materiālais kaitējums vairāk nekā 500 000 eiro apmērā.

Policijā informē, ka kriminālprocess sākts 2017. gada jūnijā pēc Krimināllikuma 206. panta 3. daļas. Izmeklēšanā likumsargi konstatējuši, ka noziedzīgajam nodarījumam bija starptautisks raksturs – saražoto produkciju bija plānots eksportēt uz Lielbritāniju un citām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Latvijā kafijas tirdzniecība nebija paredzēta.

Izmeklēšanā ENAP policistiem bija izveidojusies cieša sadarbība ar kolēģiem no citām ES valstīm, kurās vienlaicīgi arī tika veikta virkne starptautisko izmeklēšanas darbību.

Izmeklēšanā veiktas vairākas kratīšanas Rīgas reģionā un izņemti vairāki datu nesēji, kafijas iepakojumi, bundžas, zīmola uzlīmes, paliktņi un cita veida produkcija, kas bija paredzēta kafijas fasēšanai un reklamēšanai.

Tāpat tika konstatēts liels daudzums dokumentācijas par kafijas produkcijas realizāciju ilgākā laika periodā.

Aizdomās par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu tika aizturēti divi Latvijas pilsoņi. Vēlāk izmeklēšanas laikā likumsargi noskaidrojuši, ka noziegums tika veikts organizētā grupā un tajā iesaistīta vēl viena persona.

Veicot neatliekamās izmeklēšanas darbības, tostarp vairākas kratīšanas un speciālās izmeklēšanas darbības, ENAP amatpersonas pārtraukušas noziedzīgo nodarījumu sagatavošanas brīdī, kad aizturētās personas vienojušās ar pircēju par jaunas kafijas partijas pārdošanas darījuma nosacījumiem.

Sākotnēji vienam no organizētās grupas dalībniekiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet pārējiem – drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu.

Pierādījumi par minēto personu saistību ar inkriminētajām noziedzīgajām darbībām nostiprināti, un februārī krimināllieta nodota Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Krimināllikuma 206. panta 3. daļa paredz kriminālatbildību par preču zīmes, preču vai pakalpojumu citādas atšķirības zīmes vai dizainparauga nelikumīgu izmantošanu, zīmes viltošanu vai viltotas zīmes apzinātu izmantošanu vai izplatīšanu, ja tas izdarīts lielā apmērā vai organizētā grupā.

Minētās personas par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās

Valsts policijā uzsver, ka ENAP arī turpmāk veiks Latvijas interneta segmenta monitoringu ar mērķi identificēt viltoto preču piedāvājumus. Tāpat likumsargi atgādina – tā kā viltoto pārtikas produktu ražotāji un izplatītāji neiegulda lielus līdzekļus viltota produkta izstrādē un ražošanā, kā arī neievēro ražotāja noteiktos augstos standartus un kvalitātes prasības ražošanā, nav zināma to izcelsme un ietekme uz patērētāja veselību. Uzdodot viltotus produktus par zināmu ražotāju produktiem, tiek radīti materiālie zaudējumi ne tikai oriģinālo produktu ražotājiem, bet arī patērētājiem.

Tāpat viltotie produkti visbiežāk tiek pārdoti nelegālā veidā, nemaksājot valstī noteiktus nodokļus un nodevas, tādējādi radot zaudējumus attiecīgās valsts ekonomikai.

Valsts policija arī turpmāk aicina iedzīvotājus ziņot par interneta vietnēm un profiliem, ar kuru starpniecību, iespējams, tiek piedāvātas viltotas preces. Ziņot ērti iespējams rakstot uz e-pastu enap@vp.gov.lv vai mobilajā aplikācijā “Mana drošība”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

ENAP Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form