Ušakova elektroniskā pasta uzlaušanas lietā aizturēto Jākobsonu nepaturēs apcietinājumā
Foto: stock.xchng

Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) elektroniskā pasta uzlaušanas lietā aizturēto portāla "kompromat.lv" pārstāvi Leonīdu Jākobsonu nepaturēs apcietinājumā, informēja Jākobsona advokāts Andris Baumanis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņš skaidroja, ka sestdien Jākobsonu cietumā sākuši nopratināt bez advokāta klātbūtnes. Baumanis pieļāva iespēju, ka tas darīts, lai izvairītos no publicitātes.

Advokāts skaidroja, ka klienta atbrīvošanu viņš vērtē pozitīvi, taču uzsvēra, ka neesot skaidrs, kāpēc Jākobsona izvēle bijusi liecināt bez viņa klātbūtnes un izteica iespējamību, ka klients pierunāts.

Valsts policijas preses pārstāve Sintija Virse apliecināja, ka Jākobsonam minētajā kriminālprocesā ir piemērots aizdomās turētā statuss.

Kā ziņots, Valsts policija (VP) sestdien lēma par tālākām procesuālajām darbībām attiecībā uz Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) elektroniskā pasta uzlaušanas lietā aizturēto portāla "kompromat.lv" pārstāvi Leonīdu Jākobsonu, iepriekš informēja Baumanis.

Sestdien pēcpusdienā apritēja 48 stundas, kopš "kompromat.lv" pārstāvis tika aizturēts. Kriminālprocesa likumā teikts, ka procesa virzītājam, kas šajā gadījumā ir policija, ne vēlāk kā 48 stundu laikā jāizlemj par aizturētā atzīšanu par aizdomās turēto vai apsūdzēto un par drošības līdzekļa piemērošanu. "Mums jābūt kaujas gatavībā," piektdien atzina advokāts.

Baumanis norādīja, ka pagaidām viņa rīcībā nav lēmuma par klienta atzīšanu par aizdomās turēto, kas varētu liecināt, ka šāds statuss Jākobsonam nav piemērots.

Pats publicists joprojām uzskata, ka aizturēšanas mērķis ir viņu morāli un fiziski ietekmēt, tomēr nekādu pierādījumu tam nav, tie ir tikai pieļāvumi, sacīja advokāts.

Tikmēr starptautiskās žurnālistu organizācijas "Reportieri bez robežām" līdzstrādnieks Baltijā publicists Imants Liepiņš informēja, ka organizācija stingri nosoda Jākobsona aizturēšanu un pieprasa viņu nekavējoties atbrīvot.

"Ir nepieļaujami, ka Eiropas Savienības dalībvalstī kāds var tikt apcietināts par informācijas publicēšanu medijos. Turklāt, konfiscējot žurnālista datorus, datu nesējus un serverus, var tikt apdraudēti žurnālista informācijas avoti, radot spiedienu uz žurnālistu un tādā veidā cenšoties panākt, lai viņš atklāj, kā ieguvis informāciju," organizācijas "Reportieri bez robežām" galvenās mītnes Parīzē izplatīto paziņojumu citēja Liepiņš.

Kā ziņots, izmeklējot kriminālprocesu par Ušakova e-pasta uzlaušanu, VP ceturtdien veica kratīšanu portāla "kompromat.lv" pārstāvja Jākobsona dzīvesvietā Rīgā. Kratīšanas laikā tika izņemti vairāki datu nesēji un divi datori. Policisti Jākobsonu uz 48 stundām aizturēja.

Jākobsona advokāts Baumanis pastāstīja, ka minētais kriminālprocess ir sākts par tāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas paredzēts Krimināllikuma 144.panta 1.daļā - par personas korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas noslēpuma tīšu pārkāpšanu, kā arī par tādas informācijas un programmu noslēpuma tīšu pārkāpšanu, kas paredzētas lietošanai saistībā ar datu elektronisko apstrādi. Vēlāk to apstiprināja arī VP preses pārstāve Sintija Virse.

Minētajā Krimināllikuma pantā paredzētā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 50 minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Kriminālprocesu policija sāka 23.novembrī pēc Ušakova iesnieguma saņemšanas. Galvaspilsētas mērs iesniegumā lūdza izmeklēt informācijas noplūdi no viņa e-pasta. Ušakovs iepriekš norādīja, ka "ir acīmredzams vismaz viens noziegums - uzlauzts e-pasts. Iespējams, var runāt arī par otru noziegumu - informācija, kas tiek publicēta, ir kompilācija no īstām vēstulēm un viltotām". Viņš pauda cerību, ka policija būs spējīga atrast cilvēkus, kuri varēja atļauties tā rīkoties.

Kā ziņots, portālā "kompromat.lv" tika publicētas Ušakova 2008.gada e-pasta vēstules, kas tika sūtītas toreizējam Krievijas vēstniecības padomniekam Aleksandram Hapilovam. Ušakovs tobrīd bija 9.Saeimas deputāts, savukārt Hapilovs strādāja par Krievijas vēstniecības padomnieku, taču 2009.gadā viņš pameta darbu Latvijā.

Portāls "kompromat.lv", kura rīcībā nonākusi Ušakova un Hapilova sarakste, ir vērsies Ģenerālprokuratūrā, lai tiktu izvērtēts, vai šī sarakste neliecina par Ušakova nelikumīgu darbību. Kopumā portāla rīcībā nonākuši "tūkstošiem e-pastu", un tajos esot arī informācija par "Saskaņas centra" reklāmas kampaņām un par to, kurš un par kādiem līdzekļiem tās rīkojis, kā arī cita informācija.

Pēc šo vēstuļu publicēšanas portāls "kompromat.lv" kļuva par hakeru uzbrukuma upuriem. Par to portāla veidotāji vērsās policijā. Policija turpretim apliecināja, ka iesniegums ir saņemts un tas tiekot vērtēts.

Jākobsonam jau pirms vairākiem gadiem bija konflikts ar Ekonomikas policijas pārvaldi (EPP), kuras paspārnē izveidotā Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa tagad izmeklē viņa lietu. Pēc Jākobsona sūdzības, ka divi EPP darbinieki - Germans Čistjakovs un Viktors Montiks - mēģinājuši uzkūdīt kādu uzņēmēju ar viņu izrēķināties, policistiem tika piemērots disciplinārsods - piezīme. Jākobsons norādīja, ka šāda iecere saistīta ar kritiku, kuru "kompromat.lv" savulaik publicēja par EPP toreizējo priekšnieku Ivanu Roščenkovu.

Savukārt Montiks, kura vadītā nodaļa nodarbojas ar cīņu pret nelikumīgu akcizēto preču apriti, pagājušajā mēnesī tika atbrīvots no pienākumu pildīšanas saistībā ar aizdomām par kontrabandas piesegšanu. Iespējamo noziegumu konstatēja Valsts ieņēmumu dienests un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Grāmatā "Cits ķēķis: zem likumīgā jumta" aprakstīts Jūrmalas prokurores kukuļņemšanas lietā apsūdzētā uzņēmēja Borisa Rjazanska iesniegums Saeimas Nacionālās drošības komisijai, kurā cita starpā minēts, ka, "vadoties no dažādiem tiešiem un netiešiem pierādījumiem", esot jāsecina, ka portāla "kompromat.lv" pārstāvji "iespējams, izpilda nelikumīgus KNAB lūgumus par atsevišķu valsts amatpersonu nomelnošanu, kā arī nepatiesu ziņu izplatīšanu par fiziskajām personām".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form