Vai īslaicīgās aizturēšanas vietā jānodrošina dvielis un spilvens – vērtēs ST
Foto: Shutterstock

Satversmes tiesa (ST) ierosinājusi lieta par normām, kas neparedz personu, kas atrodas īslaicīgās aizturēšanas vietā, nodrošināšanu ar dvieli un spilvenu, portālu "Delfi" informēja ST pārstāve Zanda Meinarte.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lieta ierosināta pēc Administratīvās rajona tiesas pieteikuma. Administratīvās rajona tiesas izskatīšanā ir administratīvā lieta par Valsts policijas faktiskās rīcības, nenodrošinot personai normatīvajos aktos paredzētos sadzīves apstākļus īslaicīgās aizturēšanas vietā, atzīšanu par prettiesisku un nemantiskā kaitējuma atlīdzinājumu.

Pieteicējs šajā administratīvajā lietā ir persona, kas 2019. gadā vairākkārt atradusies īslaicīgās aizturēšanas vietā.

Būdams neapmierināts ar sadzīves apstākļiem īslaicīgās aizturēšanas vietā, viņš vērsies Valsts policijā, lūdzot atlīdzināt nemantisko kaitējumu, kas nodarīts neizsniedzot viņam spilvenu un dvieli.

Valsts policija iesniegumu noraidīja, norādot, ka uzturēšanās apstākļi īslaicīgās aizturēšanas vietā esot atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Ņemot vērā Administratīvās rajona tiesas pieteikumu, ST otrdien ierosinājusi lietu "Par Aizturēto personu turēšanas kārtības likuma 7. panta ceturtās daļas 2. punkta un Ministru kabineta 2006. gada 10. janvāra noteikumu Nr. 38 "Noteikumi par īslaicīgās aizturēšanas vietā ievietoto personu uztura, mazgāšanas un personīgās higiēnas līdzekļu nodrošinājuma normām" 4. pielikuma atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 95. panta otrajam teikumam".

Kā skaidro tiesā, aizturēto personu turēšanas kārtības likums nosaka, ka katru aizturēto nodrošina ar gultas piederumiem, proti, matraci un segu. Savukārt Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka aizturētā persona tiek nodrošināta ar vienu zobu suku, zobu pastu, tualetes papīru, šķidrajām tualetes ziepēm un, ja nepieciešams, ar higiēniskajām paketēm. Vienlaikus Satversmes 95. panta otrais teikums noteic: "Spīdzināšana, citāda cietsirdīga vai cieņu pazemojoša izturēšanās pret cilvēku ir aizliegta."

Administratīvā rajona tiesa gan ir norādījusi, ka no apstrīdētā regulējuma neizriet pienākums īslaicīgās aizturēšanas vietā nodrošināt aizturētajam spilvenu un dvieli.

Tas neatbilstot Satversmes 95. panta otrajam teikumam.

Ierosinot lietu, ST ir aicinājusi Saeimu un Ministru kabinetu līdz 13. decembrim iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2022. gada 12. marts.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Satversme Satversmes tiesa Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form