VID atklāj naudas 'atmazgāšanu' caur 80 uzņēmumiem – metāllūžņu tirgoņiem
Foto: VID

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde, veicot 28 kratīšanas, par aizdomās turētām atzīstot četras personas, pagājušajā nedēļā apturējusi noziedzīga grupējuma darbību, kas, izvairoties no nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus, valsts budžetam nodarījis 1, 7 miljonu eiro zaudējumus. Noziedzīgā grupējuma darbības shēmā iesaistīti aptuveni 80 uzņēmumi, kuru pamatnodarbošanās ir metāllūžņu pirkšana un pārdošana.

Divām aizdomās turētām personām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums, portāls "Delfi" uzzināja VID.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas „klients" savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki 19.martā veica 28 kratīšanas Liepājā, Jelgavā, Jaunmārupē un Rīgā; tajā skaitā divu uzņēmumu juridiskajās adresēs, 16 iesaistīto personu dzīvesvietās un 10 automašīnās.

Kratīšanu laikā tika izņemta skaidra nauda 18 500 eiro apmērā, datori, uzņēmumu dokumenti, zīmogi, kodu kalkulatori un citi svarīgi lietiskie pierādījumi. Vienā no kratīšanai pakļautajām vietām atradās seifs, kuru klātesošās personas atteicās atvērt, tādēļ tā atvēršanai tika pieaicināts speciālists.

Seifā atradās naudas līdzekļi 1 500 eiro apmērā un citi ar noziedzīga nodarījuma izdarīšanu saistīti dokumenti un priekšmeti.

Kriminālprocesa ietvaros četras personas tika aizturētas un atzītas par aizdomās turētām, divām no tām Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa piemēroja drošības līdzekli - apcietinājumu, bet abām pārējām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti  drošības līdzekļi.

Trim no aizdomās turētām personām ir krimināla pagātne. Viena no apcietinājumā esošām personām ir iepriekš atzīta par aizdomās turēto kādā no VID Finanšu policijas pārvaldes lietvedībā esošiem kriminālprocesiem, kas 2012.gadā tika nodots Jelgavas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai saskaņā ar Krimināllikuma 218.panta 2.daļu[3] un šobrīd kriminālprocess atrodas iztiesāšanas stadijā Jelgavas tiesā.

2014.gada 5.februārī uzsāktajā kriminālprocesā šobrīd turpinās sākotnējās un neatliekamās izmeklēšanas darbības.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Tags

Finanšu policija PVN VID

Comment Form