
Neatstāt pēdas: biologs Juris Smaļinskis atklāj, kā pareizi doties dabā
Dzīvesstila pieredzes apmaiņas projekta "Es daru tā!" vadītāja aktrise un kostīmu māksliniece Madara Botmane tiekas ar biologu Juri Smaļinski, kura īpašā lieta ir iešana dabā – tā, lai neatstātu aiz sevis pēdas.
Kā atklāj Juris – viņa aicinājums ir ceļošana, un ļoti lielu daļu no sava darba un arī brīvā laika viņš pavada dabā: "Ko es daru dabā? Staigāju – gan īsas distances, gan garākas, braucu ar riteni. Šoziem bija fantastiska ziema – daudz slēpoju. Izmantoju visas iespējas, ko Latvijā mums daba sniedz."
Viena no neizbēgamām lietām, dodoties dabā, ir dabisko vajadzību kārtošana, kas var krietni vien pabojāt ainavu. Juris iesaka līdzi ņemt mazu lāpstiņu, lai izraktu sev mazu bedrīti. Ja lāpstiņas nav, itin labi var izlīdzēties arī ar kādu sprunguli vai ko citu, kas turpat mežā atrodams.
Uz Madaras vaicājumu par dabas liegumiem un to saistību ar kaitniecību videi, Juris atsaka: "Es pieturētos pie uzskata, ka ir vietas, kas jāatstāj dabai, un kur mēs tomēr neejam. Piemēram, dabas rezervāti. Tie ir zinātnei, bet nav apmeklējumam. Mums ir trīs ezeri Latvijā, kur ir ezerrieksts – ļoti reta augu suga, saglabājusies no Atlantiskā perioda pirms četriem tūkstošiem gadu, tāpēc nevajadzētu tur speciāli braukt ar laivu vai mēģināt viņu kasīt ārā."
Iepazīstieties ar video stāstu varoņu noderīgajiem ieteikumiem! Tie noteikti noderēs arī jums, lai draudzīgi sadzīvotu ar apkārtējo vidi.