SADARBĪBĀ AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDU



Foto: Kadrs no video


Pasīvā māja: Uldis Benhens un viņa neparastais nams bez radiatoriem


Aktrise un kostīmu māksliniece Madara Botmane dzīvesstila pieredzes apmaiņas projekta "Es daru tā!" ietvaros tiekas ar Uldi Benhenu, kurš ikdienā vada uzņēmumu, kas ražo ūdens apkures radiatorus, savukārt pats mitinās neparastā mājā – bez radiatoriem.

Lai uzbūvētu pasīvo māju, jāievēro pieci pamatprincipi: jābūt blīvai konstrukcijai, siltumizolācijai, logiem ar ļoti labu siltumpretestību, ventilācijai ar rekuperāciju un mājai jābūt brīvai no termo tiltiņiem. Ulda gadījumā šādas pasīvās mājas uzbūvēšana izmaksājusi par 15-20% dārgāk nekā tradicionāli celts nams, taču ilgtermiņā tas atmaksājas, jo vienīgie maksājumi ir par atkritumu izvešanu, elektrību un malku. 

Tā kā lieli mīnusi parasti ir kopā ar spilgtu sauli, tāpēc, piemēram, 15 grādu salā pasīvā māja ir jākurina vien reizi divās trīs dienās. "Sliktākais laiks ir slapjdraņķis, kad visu laiku ir nomācies un saulītes nav vispār. Tad viens klēpītis katru dienu vai katru otro dienu tiek izkurināts." Vidēji izmaksas par malku, dzīvojot pasīvā mājā, gadā veido 100 eiro. 

Savukārt Īslandē pasīvās mājas "radiniecē" – jurtā – septiņus gadus ļoti ērti mitinās četru cilvēku ģimene. 

Iepazīstieties ar video stāstu varoņu noderīgajiem ieteikumiem! Tie noteikti noderēs arī jums, lai draudzīgi sadzīvotu ar apkārtējo vidi.

Lasi vēl

Projekta "ES DARU TĀ!" veidotāji:

Projekta komanda:
Scenāriju autori – Sandijs Semjonovs, Gundars Rēders, Madara Botmane, Kristīne Pleša, režisors – Dainis Kļava, mākslinieks – Kristaps Epners, animācijas - Kristaps Neimanis, vides eksperts – Jānis Brizga, izpildproducente – Laima Kacena, producenti – Uldis Cekulis, Kristīne Pleša
Sabiedriskās attiecības un digitālā komunikācija – Baltic Communication Partners

DELFI komanda:
Redaktores – Kristīne Melne un Sabīne Košeļeva, dizains – Oskars Dreģis, izstrāde – Kārlis Simanovičs, projektu vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere

Projekts "ES DARU TĀ!" sagatavots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.