SADARBĪBĀ AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDU


Foto: Kadrs no video

Video: Drēbnieces Kristīnes Kalējas rokās nevajadzīgs apģērbs iegūst otru dzīvi


Aktrise un kostīmu māksliniece Madara Botmane dzīvesstila pieredzes apmaiņas projekta "Es daru tā!" ietvaros ciemojas drēbnieces Kristīnes Kalējas omulīgajā pagrabiņā-darbnīcā, kur viņa no nevajadzīga apģērba rada jaunus un oriģinālus tērpus.

Kristīne dzīvo un strādā pilsētas centrā, un, kā stāsta pati – dzīvo ļoti zaļi un videi draudzīgi, jo pārvietojas kājām un šķiro atkritumus. Arī savā profesijā viņa pielieto "zaļus paņēmienus" – proti, rada jaunus tērpus no jau esošiem, taču nevienam nevajadzīgiem vai vairs neizmantojamiem apģērba gabaliem, kurus pārsvarā cilvēki viņai saziedo. Kristīne garantē – divu vienādu tērpu nav. 

Otras dzīves sniegšana apģērbam ir ļoti svarīga, jo tekstila izstrādājumi uzskatāmi par vienu no grūtāk pārstrādājamiem produktiem – tie sastāv no ļoti dažādām šķiedrām, kuras nav iespējams mehāniski atdalīt. Un pat dabīgā kokvilna dabā sadalās veselus 200 gadus, veicinot siltumnīcas efekta veidošanos. 

"Ir ļoti daudz apģērbu, kuru materiāls ir tiešām kvalitatīvs, taču tiek vienkārši izmests mēslainē, kur gadiem stāvēs un nesadalīsies, jo nav kokvilna. Taču to ļoti lieliski var iestrādāt citos apģērbos, sakombinējot," stāsta drēbniece, aicinot neizmest morāli novecojušās vai par mazu kļuvušās drēbes, bet gan nodot tās speciālistiem, tādējādi pagarinot resursu mūžu un vērtību.

Iepazīstieties ar video stāstu varoņu noderīgajiem ieteikumiem! Tie noteikti noderēs arī jums, lai draudzīgi sadzīvotu ar apkārtējo vidi.

Projekta "ES DARU TĀ!" veidotāji:

Projekta komanda:
Scenāriju autori – Sandijs Semjonovs, Gundars Rēders, Madara Botmane, režisors – Dainis Kļava, mākslinieks – Kristaps Epners, vides eksperts – Jānis Brizga, izpildproducente – Laima Kacena, producents – Uldis Cekulis
Sabiedriskās attiecības un digitālā komunikācija – Baltic Communication Partners

DELFI komanda:
Redaktores – Kristīne Melne un Sabīne Košeļeva, dizains – Oskars Dreģis, izstrāde – Kārlis Simanovičs, projektu vadītāja – Anta Akantjeva-Ummere

Projekts "ES DARU TĀ!" sagatavots ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.