109 dienas un jauna valdība. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: LETA

Saeima trešdien ārkārtas sēdē atbalstījusi Krišjāņa Kariņa (JV) izveidoto Ministru kabinetu. Valdības apstiprināšanas gaitai varēja sakot portālā "Delfi" video un teksta tiešraidē.

"Par" valdību balsoja 61 deputāts no "Jaunās Vienotības", "Attīstībai/Par!", Jaunās konservatīvās partijas (JKP), "KPV LV" un Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA). "Pret" balsoja 39 deputāti – visi "Saskaņas" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, kā arī pieci parlamentārieši no "KPV LV": Aldis Gobzems, Linda Liepiņa, Didzis Šmits, Karina Sprūde un Iveta Benhena-Bēkena.

Saeimas ārkārtas sēde, kurā norisinājās balsojums par uzticības izteikšanu Kariņa izveidotajam Ministru kabinetam, sākās pulksten 12. Sēde ilga līdz teju pulksten 16.

Saeima lemj par uzticības izteikšanu Kariņa valdībai
Pēc teju sešpadsmit nedēļu gara valdības veidošanas procesa tam pielikts punkts. Saeima trešdien ārkārtas sēdē apstiprinājusi Krišjāņa Kariņa (JV) izveidoto Ministru kabinetu. "Par" valdību balsoja 61 deputāts no "Jaunās Vienotības", "Attīstībai/Par!", Jaunās konservatīvās partijas (JKP), "KPV LV" un Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA). "Pret" balsoja 39 deputāti – visi "Saskaņas" un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, kā arī pieci parlamentārieši no "KPV LV": Aldis Gobzems, Linda Liepiņa, Didzis Šmits, Karina Sprūde un Iveta Benhena-Bēkena.
Teksta tiešraide ir slēgta.
Kariņš atzīst, ka nekavējoties jāsāk darbs pie jauna VID vadītāja apstiprināšanas.
Jautāts, cik ilgu mūžu paredz savai valdībai, Kariņš atzīst, ka to neviens nezina. "Dzīvosim uz priekšu un redzēsim," uzsver premjers.
Kariņš atgādina, ka tie deputāti, kuri nav balsojuši "par" valdību, netiek uzskatīti par koalīcijas sastāvdaļu.
Premjers Kariņš savā pirmajā preses konferencē pasakās deputātiem par sev izrādīto atbalstu. Viņš ir pārliecināts, ka šī koalīcija būs rīcībspējīga. Kariņš arī atzinīgus vārdus velta medijiem, kuri aktīvi sekoja līdzi valdības veidošanas procesam.
Šis ir Latvijas valsts 40.Ministru kabinets.
Tribīnē kāpj deputāts Ivars Zariņš (S), kurš kritizē valdības deklarācijā iekļautos punktus.
https://twitter.com/edgarsj/status/1088068294727385089
Deputāts Sergejs Dolgopolovs (S) Kariņa valdību raksturo kā vāju. Viņš novēl visiem būt apzinīgiem un atbildīgiem.
Tribīnē kāpj Gobzems un atklāj, kā sācies viņa un Kaimiņa konflikts. "Šī ir Meroni valdība," pauda politiķis.
https://twitter.com/ievis/status/1088065253533978624
https://twitter.com/Sildniks/status/1088064243944034304
"Reira kungs, kamēr jūs būsiet dzīvs, jūs būsiet komunists!" uzsauc Kaimiņš. Viņš priecīgs, ka komunistu īpatsvars šajā Saeimas sasaukumā ir mazāks nekā 12. Saeimā.
Deputāts Kaimiņš atzīst, ka "mēs esam nokļuvuši neapskaužamā situācijā".
Tribīnē kāpj Artuss Kaimiņš ("KPV LV"). Sagaidāms, ka viņš varētu dot "prettriecienu" Aldim Gobzemam ("KPV LV"). Gobzems iepriekš savu partijas biedru nodēvēja par zaudētāju un "bijušo cīņu biedru".
https://twitter.com/kuuminsh_/status/1088060285380935680
Deputāts Ivans Ribakovs (S) apgalvo, ka nevar atbalstīt šo valdību, kuras deklarācijā nav iekļauti priekšvēlēšanu laikā izvirzītie solījumi.
https://twitter.com/Jauna_Vienotiba/status/1088058720720953344
Deputāts Igors Pimenovs (S) kritizē Kariņa valdības deklarāciju, sevišķi uzsverot, ka "Latvijai vajag jaunu ekonomikas izaugsmes vīziju."
ZZS būs konstruktīva opozīcija, uzstāj Valainis un novēl jaunajai valdībai veiksmi.
Deputāts Viktors Valainis (ZZS) norāda, ka Kariņa valdības deklarācija ir uzrakstīta, skatoties no Rīgas skatpunkta. Dokuments paredz, ka Rīgai būs ziedu laiki, taču reģioniem šāds laiks ies secen. Viņu valdības deklarācijā arī uztrauc, ka tajā ir saskatāmas privatizācijas pazīmes.
Šmits atvainojas aizejošajam premjerministram Mārim Kučinskim (ZZS) par iepriekš pausto kritiku.
Deputāts Didzis Šmits ("KPV LV") aicina iztēloties cilvēkus, vai kādreiz kāda iela būs nosaukta Solvitas Āboltiņas vai Aigara Kalvīša vārdā, kā tas ir, piemēram, ar Jāni Čaksti. "Sarkasms šeit ir nosacīts," viņš bilst.
https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1088052232057163776
"Es uzskatu, ka Kariņa kungs nav īstajā vietā. Ejiet uz Eiropas Parlamentu un nemaisiet te gaisu," paziņo Ādamsons.
Arī parlamentārietis Jānis Ādamsons (S) metas pelt jauno koalīciju. Viņš atgādina potenciālo ministru iepriekš paveikto, kā arī kuros amatos tie jau pabijuši. Ādamsons kā daudzu Saeimas sasaukumu deputāts atsaucas uz virkni seniem notikumu.
Deputāts Vitālijs Orlovs (S) apkopojis jaunās koalīcijas partiju pirmsvēlēšanu solījumus, kuri neparādās Kariņa valdības deklarācijā.
Parlamentāriete Evija Papule (S) norāda, ka potenciālo ministru vidū maz to, kurus saukt par jauniem politikā. Viņa kritizē jaunās valdības deklarāciju.
Inga Goldberga (S) var skatīties uz valdības deklarāciju kā sabiedrības pārstāve, uz kuru arī attieksies tajā rakstītais. Galvenais iemesls, kāpēc viņa nevarēs balsot par šo valdību ir tās veidošanas process, kas, viņasprāt, pauž necieņu.
Atsākas 13. Saeimas ārkārtas sēde. Tajā deputāti lemj par uzticības izteikšanu Kariņa valdībai.
Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) izsludina ārkārtas sēdes pārtraukumu. Tas ilgs 30 minūtes.
"Ar labiem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli," ar šo citātu Cilevičs paziņo, ka neatbalstīs Kariņa valdību.
Borisam Cilevičam (S) īpašu vilšanos sagādā partijas, kuras sevi sauc par liberālām.
https://twitter.com/viensvienigais/status/1088033638363598849
https://twitter.com/Ankeniite/status/1088033431844458499
Deputāts Gobzems savu partijas biedru Artusu Kaimiņu nodēvē par "bijušo cīņu biedru". Tas zālē izsauc ovācijas. Mirkli vēlāk Kaimiņš uzsauc: "Davaj, īsāk!"
Gobzems iepazīstina Kariņu ar "reālpolitiku". Proti, jauno valdību vadīs "Vienotības" pārstāvis Artis Kampars un partijas "Latvijas attīstībai" pārstāvis Edgars Jaunups.
Vairāk par Kariņa uzrunu Saeimas deputātiem var lasīt šeit: https://www.delfi.lv/news/national/politics/karins-saskaldita-saeima-ir-tiess-veletaju-atspulgs.d?id=50765805
Deputāts Aldis Gobzems ("KPV LV"), kurš jau iepriekš informējis, ka nebalsos par Kariņa valdību, velta Kariņam pārfrāzētu Klāva Elsberga dzejoli. Viņš asi vēršas pret jauno valdību.
Kā risinājumu viņš piedāvā, uzticēt valdības veidošanu tai partijai, kura vēlēšanās guvusi lielāko vēlētāju atbalstu.
13. Saeimas vēlēšanu rezultātus Agešins traktē kā iedzīvotāju protesta kampaņu. "Ja tik bezatbildīgi turpināsiet, kolēģi, tad atbalsts nepalielināsies," viņš brīdina, papildinot, ka tad šī valdība nebūs ilgtermiņa pasākums.
Agešins netic, ka labējo politiķu galvenais mērķis būs nabadzības mazināšana. "Problēmas ignorēšana neliecina par profesionalitāti," viņš apgalvo.
https://twitter.com/IndarsMelzobs/status/1088030348468989953
Trešdienas rītā jaunās koalīcijas pārstāvji parakstīja sadarbības līgumu. Vairāk par to šeit: https://www.delfi.lv/news/national/politics/uzzina-karina-valdibas-sadarbibas-ligums.d?id=50763227
Valērijs Agešins (S) apgalvo, ka vēlēšanu rezultāti liecina par vēlētāju vairākuma izteikto neuzticību pašreizējās valdības vairākumam, kurā valdība darbojas pretēji Latvijas pilsoņu vairākuma interesēm.
"Šī nav jaunā politika. Šī ir politika, kas liek vēl vairāk vilties," uzsver Stepaņenko. "Jaunās vecās politikas veidotāji vienkārši izdekorē skatlogu." Politiķe atklāj, ka neatbalstīs Kariņa valdību.
Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko norāda: "Kamēr buksēja valdības sarunas ar KPV frakciju, kādu pavisam neilgu laiku dažu cilvēku prātos es tiku uzskatīta par to 51. glābēja balstiņu, kas varētu palīdzēt Kariņa kungam izveidot valdību."
Jaunās konservatīvās partijas priekšsēdētājs Jānis Bordāns valdības tapšanas procesu apzīmē ar latviešu sakāmvārdu "kas lēni nāk, tas labi nāk", sakot, ka "mūs nākotnē gaida izmērāmi lielumi un padarāmi darbi."
Krauze paziņo, ka ZZS Kariņa valdību nevar atbalstīt.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) priekšsēdētājs Armands Krauze steidz paredzēt, ka jau drīz "Kariņa kunga valdība būs vēsture". Viņš atgādina, ka virkne topošās koalīcijas politiķu pirms vēlēšanām solījusi lietas, ko nesteidz īstenot.
Savu uzrunu Pavļuts noslēdz ar vēlējumu: "Saki valdībai – par!"
Nevienlīdzības mazināšana ir prioritāte visā valdības darbā, uzsver Pavļuts.
"Valdība, kuru šodien izveidosim, ir labākā, kuru varējām šobrīd izveidot," uzskata Pavļuts, piebilstot, ka visi esam mācījušies pieņemt, ka ne viss no vecā ir izmetams un ne viss no jaunā ir derīgs.
Pavļuts uzsver, ka deputātu "galvenais parāds ir Latvijas sabiedrības priekšā".
"Man šodien ir svētku diena," viņš saka, jo ir pārliecināts, ka šī būs tā diena, kad valdība tiks apstiprināta.
Nākošais tribīnē kāpj frakcijas "Attīstībai/Par!" pārstāvis Daniels Pavļuts.
Nacionālās apvienības vadītājs Dzintars aicina balsot "par" jauno valdību un dot Kariņam iespēju kā premjeram sevi pierādīt.
Dzintars uzskata, ka vairāku Zaļo un zemnieku savienības politiķu atstāšana opozīcijā ir zaudējums.
Tribīnē kāpj Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņš atzīst, ja valdību šodien apstiprinās, tad varēs teikt, ka tā ir dzimusi ilgāk nekā 15 nedēļas. Ja iepriekšējām premjeram bija jāžonglē ar trim bumbiņām, tad jaunajam tas būs jau jādara ar piecām. "Viegli nebūs," atzīst Dzintars. Viņš atgādina, ka opozīcija jaunajai valdībai būs spēcīga. Vienlaikus politiķis ir pārliecināts, ka jaunā valdība būs stabila.
"Visa jūsu komisija ir viena fiktīva laulība," komentē Dombrovskis un kritizē valdības deklarācijā iekļautos punktus.
"Jūsu valdības deklarācijā nevar atrast vismaz 90% no priekšvēlēšanu laikā paustajiem solījumiem," apgalvo Dombrovskis.
Vjačeslavs Dombrovskis (S) uzsāk politiķu debates.
Kariņš aicina Saeimu balsot par valdību šādā sastāvā: Ministru prezidenta amata kandidāts Arturs Krišjānis Kariņš (JV);Ministru prezidenta biedrs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (A/P);Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP);ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV);ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro ("KPV LV");finanšu ministrs Jānis Reirs (JV);iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV");izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP);kultūras ministre Dace Melbārde (NA);labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV");vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (A/P);satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP);veselības ministre Ilze Viņķele (A/P);zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).
Kariņš uzskaita politiķu kopīgi izstrādātajos sadarbības dokumentos iekļautās valdības galvenās prioritātes - finanšu sistēmas sakārtošanu, valsts drošības un tiesiskuma stiprināšanu, administratīvi teritoriālās reformas īstenošanu, veselības aprūpes sistēmas un izglītības sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanu, obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanu, tautsaimniecības konkurētspējas, produktivitātes un investīciju apjoma paaugstināšanu, kā arī demogrāfiskās situācijas uzlabošanu.
https://twitter.com/KirilsSolovjovs/status/1088015807538491394
https://twitter.com/inesevoika/status/1088016321714028544
Vairāk par Kariņa valdības iecerēto darbu var lasīt deklarācijā. https://www.delfi.lv/news/national/politics/uzzina-deklaracija-par-karina-vaditas-valdibas-iecereto-darbibu.d?id=50762985
Kariņš pauž gandarījumu, ka politiķi ir iemācījušies runāt par kopīgiem mērķiem un darbiem, jo ievēlētie politiķi ir sapratuši, ka viens nav karotājs. Tāpat premjera amata kandidāts izsaka cerību, ka politiķi ir mācījušies no līdzšinējām kļūdām. Kariņš atgādina, ka viņa valdība strādās citādāk. Koalīcija ir gatava uzklausīt jebkuru opozīcijas priekšlikumu pēc būtības. "Mēs strādāsim kopā, mēs ieklausīsimies viens otrā," uzsver premjera amata kandidāts.
Sākās 13. Saeimas ārkārtas sēde. Tribīnē kāpj pats Kariņš. Viņš atgādina, ka ir pagājušas piecpadsmit nedēļas kopš vēlēšanām. Kariņš atzīst, ka ir jūt pagodinājumu kāpt tribīnē kā Valsts prezidenta nominēts premjera amata kandidāts. Savā uzrunā premjera amata kandidāts uzsver, ka ir jānodrošina tiesiskums valstī, kā arī jāsamazina nevienlīdzība.
Pulksten 12 sāksies Saeimas ārkārtas sēde, kurā būs balsojums par uzticības izteikšanu Krišjāņa Kariņa (JV) izveidotajam Ministru kabinetam.

Kariņa veidotās valdības galvenās prioritātes būs finanšu sistēmas sakārtošana, valsts drošības stiprināšana, tiesiskuma stiprināšana, administratīvi teritoriālās reformas īstenošana, veselības aprūpes sistēmas un izglītības sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošana, obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atcelšana, tautsaimniecības konkurētspējas, produktivitātes un investīciju apjoma paaugstināšana, kā arī demogrāfiskās situācijas uzlabošana. To paredz politiķu kopīgi izstrādātie sadarbības dokumenti.

Plānots, ka Kariņa valdību bez "Jaunās Vienotības" veidos arī Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA), Jaunā konservatīvā partija (JKP), "KPV LV" un partiju apvienība "Attīstībai/Par!".

Kariņa valdībā darbu turpinās četri ministri no iepriekšējā Ministru kabineta, līdzšinējos amatus saglabās divi ministri, savukārt divi ministri vadīs citas ministrijas.

"Jaunā Vienotība" bez Ministru prezidenta amata uzņemsies atbildību par Finanšu ministriju un Ārlietu ministriju. Finanšu ministrs būs Jānis Reirs (JV), savukārt ārlietu – Edgars Rinkēvičs (JV).

Partija "KPV LV" uzņemsies rūpes par Iekšlietu ministriju, Ekonomikas ministriju un Labklājības ministriju, savukārt Jaunā konservatīvā partija – par Tieslietu ministriju, Satiksmes ministriju un Izglītības un zinātnes ministriju.

Iekšlietu ministrs būs Sandis Ģirģens ("KPV LV"), ekonomikas – Ralfs Nemiro ("KPV LV"), labklājības – Ramona Petraviča ("KPV LV"), tieslietu – Jānis Bordāns (JKP), satiksmes – Tālis Linkaits (JKP), izglītības un zinātnes – Ilga Šuplinska (JKP).

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" atbildēs par Aizsardzības ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Veselības ministriju. Aizsardzības ministrs būs Artis Pabriks (A/P), par reģioniem atbildēs Juris Pūce (A/P), bet veselības ministre būs Ilze Viņķele (A/P).

Savukārt NA atbildēs par Kultūras ministriju un Zemkopības ministriju. Kultūras ministres amatā turpinās būt Dace Melbārde (NA), savukārt zemkopības ministra amatu ieņems Kaspars Gerhards (NA).

Valdības veidošanas sarunas kopumā ilga aptuveni sešpadsmit nedēļas.

Neilgi pēc 13. Saeimas deputātu mandātu apstiprināšanas Valsts prezidents kā premjera amata kandidātu nominēja JKP līderi Jāni Bordānu, taču viņa centieni izveidot valdību nebija sekmīgi. Arī "KPV LV" līdera Alda Gobzema, kuru prezidents nominēja 26. novembrī, centieni nevainagojās panākumiem. Kā trešo premjera amata kandidātu Vējonis nominēja Kariņu.

Source

www.DELFI.lv

Tags

13. Saeima Jaunā Vienotība
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form