1991.gada barikādes – viena no valstiskās neatkarības svarīgākajām ceļa zīmēm, atzīst Mūrniece
Foto: Saeimas administrācija

"1991.gada janvāra barikādes ir viena no mūsu valstiskās neatkarības svarīgākajām ceļa zīmēm. Tās visskaidrāk apliecināja tautas gribu izbeigt padomju okupāciju un atjaunot savu valsti," sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA), sestdien, 20.janvārī, parlamentā uzrunājot žurnālistus, kuri 1991.gada trauksmainajās dienās informēja sabiedrību par vēsturiskajiem notikumiem Latvijā.

No Latvijas vēstures viedokļa raugoties, barikādes bija arī viens no mūsu sabiedrības pagrieziena punktiem, jo apliecināja cilvēku uzdrīkstēšanos, drosmi un saliedētību. Barikāžu laikā mēs kļuvām izlēmīgi, pazuda bailes. Un, ja pazūd bailes, vairs nekas nevar stāvēt ceļā mērķa sasniegšanai, par Mūrnieces teikto informēja Saeimas Preses dienestā.

Saeimas priekšsēdētāja aicināja arī nākotnē saglabāt vēsturiskos notikumus tautas apziņā un nodot atmiņu stāstus jaunākajām paaudzēm. Mūrniece pauda prieku, ka barikāžu laika atmiņu ugunskura iedegšanā Doma laukumā piedalījās arī jaunsargi.

Kā akcentēja Saeimas priekšsēdētāja, barikāžu notikumos svarīgs bija ikkatrs to dalībnieks, taču īpaša loma bija žurnālistiem – viņi bija tie, kas tricināja padomju režīma stutes.

Mediju pārstāvji šajā laikā padomju varai bija visbīstamākie, jo viņu dēļ noziedzīgais režīms nevarēja noslēpt patiesību ne savā valstī, ne pārējā pasaulē. Tieši tādēļ režīms žurnālistus nesaudzēja, un mediju pārstāvji bija arī bojāgājušo rindās.

Mūrniece pateicās barikāžu laika mediju pārstāvjiem par pašaizliedzīgo darbu, kas ļāva visai pasaulei uzzināt par notikumiem Latvijā.

Kā spilgtu barikāžu laika liecību Saeimas priekšsēdētāja izcēla Saeimas izdevumu "Janvāra hronika", kurā apkopotas tā laika likumdevēja – Augstākās padomes – preses relīzes, kuras barikāžu laikā izplatīja ārvalstu medijiem. Šo grāmatu kopā ar izdevumu "Augusta hronika" Mūrniece kā dāvinājumu pasniegusi Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas valsts simtgades gada atklāšanas pasākumā papildinot Tautas grāmatu plauktu.

Svinīgs pasākums neatkarības cīnītājiem, kuri tolaik strādāja televīzijā, radio un laikrakstos, katra gada janvārī ir viena no parlamenta tradīcijām, kas iedibināta 8.Saeimas laikā.

Barikāžu dienas ir laiks, kas saistās ar varonību, ar mūsu identitātes veidošanos. Tas ir laiks, no kura dalībniekiem varam mācīties drosmi, neatlaidību un vienotību. Tas bija laiks, kad nostāties plecu pie pleca un stāvēt par savu ticību brīvībai un idejai par neatkarīgu valsti, sestdien teica Valsts prezidents Raimonds Vējonis, uzrunājot klātesošos pie ugunskura Doma laukumā, pasākumā par godu Barikāžu aizstāvju atceres dienai.

Valsts prezidents uzsvēra, ka šīs vērtības ir joprojām svarīgas, jo arī šodien ir jāizcīna cīņas par Latvijas nākotni. "Ja tad mēs stāvējām kā nesatricināms mūris, būvējām īstas betona un metāla barikādes ap mums svarīgo, tad šajos 27 gados mēs esam uzbūvējuši cita veida barikādes. Aizspriedumi, neticība, pasīvums un egoisms – tie ir daži no šķēršļiem, kas mums traucē attīstīties, traucē iet uz priekšu," teica Vējonis.

Viņš novēlēja ar kopīgiem spēkiem nojaukt šīs jaunās barikādes, lai Latvija varētu zelt un plaukt.

Valsts prezidents izteica pateicību visiem 1991. gada janvāra barikāžu dalībniekiem, kā arī izteica gandarījumu, ka barikāžu atceres pasākumos piedalās arī jaunā paaudze, kas neļauj aizmirst tā laika notikumus.

Jau vēstīts, ka sestdien 1991. gada barikāžu piemiņas pasākumā Doma laukumā pulcējās aptuveni 100 cilvēku.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Ināra Mūrniece Latvijas vēsture Saeima
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form