200 miljonu NBS auto iepirkums: ministra padomnieks lobējis pretendentu, vēsta LTV
Foto: Publicitātes foto

Latvijas armija plāno iegādāties pilnpiedziņas taktiskos 4x4 transportlīdzekļus, lai uzlabotu karavīru pārvietošanās drošību un spējas. Darījumu bija plānots slēgt uz 10 gadiem un apjoms bija visai iespaidīgs – ap 200 miljoniem eiro. Tomēr, pārbaudot divu pretendentu sūdzības, Iepirkumu uzraudzības birojs līguma slēgšanu ir apturējis, lai novērstu pārkāpumus un tad vēlreiz izvērtētu pretendentu pieteikumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas Televīzijas raidījums "de facto"svētdien vēsta, ka izpētījis – aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa (ZZS) ārštata padomnieks sākotnēji lobējis viena pretendenta ienākšanu Latvijā, turklāt ar ideju par kopuzņēmuma veidošanu, un arī jau vēlāk, konkursa norises laikā, interesējies par iespējām mainīt izvēlētās iepirkuma procedūras gaitu.

Pirms aptuveni trim gadiem aizsardzības ministra ārštata padomnieks Ģirts Kalniņš mēģināja savest kopā Dienvidāfrikas militāro preču ražotāju "Paramount Group" un Latvijas aizsardzības jomas un arī valdības pārstāvjus, vēsta raidījums.

Kalniņš apliecinājis, ka interese bijusi panākt ražotnes atvēršanu Latvijā. Turklāt viena no idejām bijusi arī par kopuzņēmumu, kurā tiktu ieguldīta arī valsts budžeta nauda. Līdzīgi kompānija iegājusi Kazahstānā.

"Sākotnējās pārrunas, kuras es vedu šajā sakarā, iekļāva ne tikai šī šāda segmenta tehniku. Šis piedāvājums bija krietni plašāks, pa vairākām grupām, tai skaitā zeme, gaiss, ūdens. Un šāds komplekss piedāvājums ar hipotētisku iespējamību, ka to varētu ražot Latvijā, man likās pietiekami pievilcīgs, lai izpētītu to tuvāk," raidījumam stāstīja Kalniņš.

Organizēts tika nozares speciālistu brauciens uz Dienvidāfriku, apmeklējot rūpnīcas ražotni. Saskaņā ar publiski pieejamu informāciju, "Paramount Group" automobiļus lieto vairākas Āfrikas un Āzijas valstis, bet to nav Eiropas valstu armijās.

Aizsardzības nozare neizskatīja ideju par kopīgu biznesu ar "Paramount Group." Un arī armijai vajadzīgo taktisko transportlīdzekļu atrašanai tā izvēlējās rīkot sarunu procedūru, lai iegūtu labāko piedāvājumu no iespējami lielāka piegādātāju loka. Un neveicot investīcijas pašiem, vēsta raidījums.

Kalniņš raidījumam neslēpa, ka viņa skatījumā izvēlētais konkursa ceļš ir neizdevīgāks nekā sākotnējais piedāvājums.

Raidījums atgādina, ka 2017. gada vasarā izsludinātajā sarunu procedūrā pieteicās 12 pretendenti, otrajā kārtā tika seši, bet piedāvājumus iesniedza četras kompānijas – "Paramount Group" no Dienvidāfrikas ("Marauder LAV"), "SISU Auto AB" no Somijas, ("GTP 4x4"), "AM General" no ASV ("HMMWV") un Otokar no Turcijas ("Cobra").

Ministra padomnieka Kalniņa, kurš raidījumam nenoliedza, ka lobējis vienas kompānijas intereses, iepirkuma komisijā nebija. Taču viņam ir cita privilēģija – piederība aizsardzības ministra birojam dod piekļuvi arī informācijai par iepirkumiem, ziņo raidījums.

Uz jautājumu, vai nav bijušas šaubas par Kalniņa neitralitāti, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) atbildējis, sakot, ka viņam "šaubas var būt par jebko, bet šinī gadījumā es uzticos Iepirkumu komisijai, kas ir ļoti daudzus, ļoti sarežģītus iepirkumus veikusi. Man nav šaubas par tiem cilvēkiem, kas ir veikuši šo procesu."

Pērn maijā bruņoto spēku speciālisti Alūksnē veica praktisku testēšanu visu četru kompāniju automobiļiem. Kopā ar automašīnām tika vērtētas to izmaksas, kā arī pretendentu piedāvājums – kā nodrošināt automašīnu pieejamību, tostarp remontus, ja, piemēram, nav iespējamas pārrobežu piegāde, atzīmē raidījums.

Pērn augustā notika gala izvērtējums, lai izvēlētos prasībām atbilstošākos transportlīdzekļus. Novembra sākumā komisija nolēma par uzvarētāju atzīt "SISU Auto".

Taču, kamēr Iepirkumu komisija darīja savu darbu, ministra padomnieks paralēli meklēja iespējas pārtraukt iegādes procedūru, vēsta "de facto". .

Piemēram, par šo konsultējies ar advokātu biroju, kas Iepirkuma komisijai sniedz juridisko atbalstu. Birojs nosūtījis rēķinu komisijai, bet vēlāk rēķins anulēts. "Vienkārši viņi mazliet pārprata - manas vainas pēc, ka es esmu atnācis konkursa ietvaros, bet tas tā nebija," situāciju raidījumam skaidroja Kalniņš.

Vēl viens pierādījums padomnieka vēlmei iejaukties iepirkuma norisēs, esot fakts, ka pērn rudenī viņš apmeklēja Iepirkumu uzraudzības biroju (IUB), lai saņemtu konsultācijas saistībā ar tieši šo iepirkumu, atzīmē "de facto".

IUB vadītājai Dacei Gailei daudz detaļu par pašu iepirkumu nav atklājis, norādot uz slepenību. "Bet jautājums bija par to, vai sarunu procedūrā, piemēram, pārbaudot piedāvājumus, vai var būt arī kaut kādas izmaiņas prasībās, ko drīkst darīt vai nedrīkst darīt šajā sarunu procedūrā. Un, ja jūs jautājat par pārtraukšanu, jā, jautājums ir bijis arī par to, vai ir iespēja iesāktu iepirkuma procedūru, pārtraukt un kādos gadījumos."

Iepirkumā visvairāk punktu saņēma "SISU Auto Ab" (Somija). Viņu piedāvātā cena bija 181 466 218 miljons eiro. Otrajā vietā palika "AM General LLC" (ASV) ar cenu 104 427 221 miljoni un trešajā - "Otokar" (Turcija) ar 152 353 756 miljoniem. Speciālistu vērtējumā vismazāk punktu saņēma "Paramount Group" (Dienvidāfrika). Turklāt tā piedāvāja visaugstāko darījuma cenu -– 235 530 872 eiro, vēsta "de facto".

"de facto" Kalniņam uzdeva jautājumu, vai viņš neredz interešu konfliktu, ja viņš kā ministra biroja darbinieks lobē vienu konkrētu firmu.

Viņš radījumam atbildēja: "Tiešā veidā, sākoties konkursam, es vairs nelobēju, jo, kā jau es teicu, šis sākotnējais piedāvājums bija pavisam savādāks. Tika pieņemts lēmums viņu ignorēt un iet uz mazliet savādāku versiju. Līdz ar to tur arī beidzās šīs lobēšanas, jo, kā es teicu, es neesmu Iepirkuma komisijā un principā manas iespējas ir ierobežotas kaut ko tur ietekmēt."

Pēc "SISU Auto" paziņošanas par uzvarētāju, divi no pretendentiem – "AM General" un "Paramount Group" apstrīdēja konkursa rezultātus. IUB daļu no sūdzības atzina par pamatotu un šonedēļ aizliedza slēgt līgumu. Tagad trīs mēnešu laikā jānovērš trūkumi un piedāvājumi jāizvērtē atkārtoti.

Raidījums atzīmē, ka ekspertu slēdziens ļauj secināt, ka iepirkuma nolikums bijis samudžināts, norises laikā pārāk brīvi mainīti vērtēšanas kritēriji.

"de facto" norāda, ka raidījumam zināms, ka "Paramount Group" jau uzreiz pēc konkursa noslēguma sagatavojusi alternatīvu sadarbības piedāvājumu. Un decembrī to iesniegusi Latvijas aizsardzības atašejam ASV, lūdzot to nodot tālāk Aizsardzības ministrijai.

Ģirts Kalniņš par aizsardzības ministra padomnieku kļuva pirms astoņiem gadiem – Arta Pabrika laikā, kurš tolaik pārstāvēja "Sabiedrību citai politikai".

Šīs politiskās grupas viens no līderiem Gatis Kokins ir Kalniņa biznesa partneris. Kalniņš, kurš Pabrikam sniedzis tikai juridiskos padomus, vēlāk darbu turpinājis gan pie Raimonda Vējoņa, gan arī Raimonda Bergmaņa, atzīmē "de facto".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Aizsardzības ministrija Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) Latvijas Televīzija LTV Raimonds Bergmanis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form