Āboltiņa 'prezidenta vēlēšanu padomi' veidos tikai pēc prezidenta ievēlēšanas
Foto: LETA

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) nolēmusi Valsts prezidenta vēlēšanu sabiedrisko padomi izveidot rudenī, jau pēc tam, kad Saeima ievēlēs nākamo Valsts prezidentu.

Āboltiņa šādu lēmumu pamatoja ar to, ka pašlaik radās bažas par padomes darba politizēšanu. Gan politiķi, gan sabiedrības pārstāvji, kurus viņa uzrunājusi darbam padomē, pauduši bažas, ka tik īsā laikā pirms vasaras sākumā paredzētajām prezidenta vēlēšanām, padome būs pārāk politizēta un tajā runās par konkrētiem kandidātiem. Ābotliņa uzsvēra, ka padomei nav un nevar būt šāds juridisks mērķis.

Padomes mērķis būtu vērtēt procesu un padarīt to atklātāku un demokrātiskāku, klāstīja Saeimas priekšsēdētāja. Viņa gan norādīja, ka aicinājusi "Vienotību" jau šajās prezidenta vēlēšanās padarīt šo procesu pēc iespējas atklātāku un jau ātrāk darīt zināmus kandidātus, jo iespēja sabiedrībai izteikt viedokli nāk par labu gan kandidātam, gan valstij.

Āboltiņa arī publiski pateicās visiem, kas bija piekrituši padomē strādāt, un pauda cerību, ka šie cilvēki gribēs to darīt arī rudenī, jo šis temats būs aktuāls gan tad, kad Latvijā būs ievēlēts prezidents, gan pēc četriem gadiem, kad tas atkal būs dienas kārtībā.

Āboltiņa atzina, ka viņas priekšlikumā veidot padomi varēja saskatīt politisku pieskaņu, jo viņa pārstāv konkrētu politisku spēku - "Vienotību", tomēr iniciatīvu veidot padomi viņa izteica kā Saeimas priekšsēdētāja. Āboltiņa vēlējās pie viena galda izveidot diskusiju vietu "visiem politiskiem spēkiem un visām ieinteresētajām personām".

Viņa pauda gandarījumu, ka diskusijas rezultātā "cilvēki par to runā" un arī nevalstiskās organizācijas ir paudušas interesi par procesu.

Runājot par pašreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera iespējām atkārtoti ieņemt šo amatu, Āboltiņa norādīja – prezidentu, kas ir valsts simbols, var aicināt atkārtoti kandidēt, ja ir pārliecība, ka viņam ir 51 deputāta atbalsts Saeimā. Āboltiņai šobrīd tādas pārliecības neesot.

Viņa konkrēti neatbildēja, vai viņai ir pārliecība par 33 "Vienotības" frakcijas balsīm, vien norādot, ka "Vienotības" frakcijā, pārrunājot Zatlera darbību, tā novērtēta pozitīvi.
Iepriekš Āboltiņa bija paziņojusi, ka "tikai ar atklātām diskusijām un vienotu izpratni par vērtējuma kritērijiem iespējams izraudzīties izcilu, sabiedrības uzticību pelnījušu prezidentu", tāpēc viņa cerēja izveidot prezidenta vēlēšanu sabiedrisko padomi, kurai "būs par to jādiskutē un jāmeklē iespējami uzlabojumi valsts galvas ievēlēšanas kārtībā".

Savukārt koalīcijā ietilpstošā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) sākotnēji paudusi pārsteigumu par šādu iniciatīvu, norādot, ka koalīcija bija vienojusies tuvākajā laikā izvirzīt kopīgu kandidātu valsts pirmās amatpersonas amatam.

Zatlera prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 7.jūlijā, un tas nozīmē, ka prezidenta vēlēšanām paredzētā Saeimas sēde tiks sasaukta ne vēlāk par 8.jūniju. Valsts prezidenta ievēlēšanas likumā noteikts, ka Saeimas sēdi prezidenta ievēlēšanai ir jāsasauc ne vēlāk kā 30 dienas pirms esošā prezidenta pilnvaru laika beigām.

Comment Form