Adamovičs atkāpies no 'Latgales partijas' vadītāja amata
Foto: LETA

Ludzā "Latgales partijas" kongresā Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (JV) atteicies no turpmākas šīs partijas vadīšanas valdes priekšsēdētāja amatā, vēsta Latvijas Radio.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Adamoviča vietu ieņems Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Lāčplēsis. Savukārt par līdzpriekšsēdētāju izvēlēta bijusī Ludzas novada domes priekšsēdētāja, tagad Kaunatas vidusskolas direktore, Alīna Gendele.

Lēmumu turpināt darbu reģionālās partijas valdē, bet ne valdes vadībā Saeimas deputāts pamatoja ar nepieciešamību "varas grožus" nodot vietējiem politiķiem, kas kandidēs pašvaldību vēlēšanās, kā arī neskaidro nākotni pret viņu uzsāktās kriminālvajāšanas dēļ.

"Kā mēs redzam, daudzi ar mums grib draudzēties, bet tai pašā laikā, daudzi mūs grib gremdēt. Es gribu arī pateikt paldies kolēģiem Saeimā, jo saskaros ar ļoti atbalstošu attieksmi. Un arī "Jaunās Vienotības" frakcijai, kur nemaz necēla jautājumu par manu aiziešanu vai deputāta mandāta nolikšanu. Es tiešām uzskatu, ka neesmu šos pārkāpumus tādā traktējumā, kā tie tiek pasniegti, izdarījis. Esmu gatavs sadarboties ar prokuratūru, un vajadzības gadījumā aizstāvēt savu pozīciju arī tiesā," norādīja Adamovičs.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien piekrita kriminālvajāšanas sākšanai pret 13. Saeimas deputātu Adamoviču par, iespējams, veiktu krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu.

Ģenerālprokuratūra lūdza Adamoviču izdot kriminālvajāšanai saistībā ar trim Krimināllikuma pantiem, proti, krāpšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dienesta viltojumu.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka teica, ka prokurors Ando Skalbe tuvākajā laikā plāno pieņemt lēmumu par apsūdzības celšanu Adamovičam, taču konkrēts termiņš nav noteikts.

Adamovičs debatēs norādīja, ka ir gatavs sadarboties un sniegt skaidrojumus ģenerālprokuratūrai un, ja nepieciešams, aizstāvēt savu viedokli tiesā. Deputāts uzsvēra, ka nav ļaunprātīgi vai ar viltu izmantojis deputātu kompensācijas, ko piešķirt deputātiem, kuri dzīvo ārpus Rīgas. Politiķis norādīja, ka pats balsos par savu izdošanu un aicina arī kolēģus balsot par.

Sēdē Adamoviču aizstāvēja pie frakcijām nepiederošie opozīcijas deputāti, mudinot balsot pret izdošanu.

Par Adamoviča izdošanu nobalsoja 70 deputāti, četri parlamentārieši bija pret to, savukārt vēl viens politiķis balsojumā atturējās.

Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora pienākumu izpildītājs Ando Skalbe iepriekš pauda, ka šim kriminālprocesam ir arī preventīva nozīme attiecībā uz citiem deputātiem, liekot atkārtoti saprast, ka šādas rīcības nav pieļaujamas. Viņaprāt, ar vienkāršu aizrādījumu Adamovičam mērķis sasniegts netiktu, turklāt Adamovičs neesot vienīgais, kura saņemto kompensāciju pamatotība tiek vērtēta.

Adamoviča advokāte Ieva Garanča stāstīja, ka kriminālprocess ir sākts saistībā ar transporta un dzīvojamo telpu īres kompensācijām. Deputātam KNAB inkriminē vairāku tūkstošu eiro lielas dzīvojamo telpu īres un aptuveni 83 eiro lielas transporta izdevumu kompensācijas izkrāpšanu. Prokurora pienākumu izpildītājs Ando Skalbe šodien Saeimas komisijā precizēja, ka kopējais zaudējums Saeimas budžetam veido virs 3000 eiro.

Aizstāvība uzskata, ka Adamoviča gadījumā ir runa par normatīvā regulējuma interpretācijām. "Deputātam ir tiesības uz dzīvojamās telpas kompensāciju, taču nevienā regulējumā nav pateikts, cik ilgs laiks amatpersonai mājoklī jāpavada. Jautājums ir par biežumu, proti, cik daudz un ilgstoši deputātam jāatrodas dzīvoklī, par kura īri viņš saņem kompensāciju," norādīja advokāte.

Attiecībā uz transporta izdevumiem ir divi čeki, par kuriem KNAB ir pretenzijas. Deputāts gan konstatējis, ka vienā gadījumā viņš ir kļūdījies, tāpēc čeks ir anulēts un kompensāciju viņš valstij atmaksājis. Savukārt otrā gadījumā, deputāts un aizstāvība nenoliedz degvielas uzpildīšanu Adamovičam nepiederošā automašīnā, taču Adamovičs ar šo spēkratu bija devies darba pienākumos, līdz ar to likumpārkāpumu nav pieļāvis, tomēr arī šajā gadījumā viņš summu atmaksājis valsts budžetā, skaidroja advokāte. Deputāts sev nepiederošā auto degvielu uzpildījis, jo viņa personīgajam transportlīdzeklim tobrīd bija tehniskas problēmas.

Krimināllikums par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā paredz brīvības atņemšanu līdz četriem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Par dienesta viltojumu, ja tās izdarīts mantkārīgā nolūkā var piemērot brīvības atņemšanu līdz četriem gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt par krāpšanu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, piespiedu darbu, vai naudas sodu.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli, par piekrišanu kriminālvajāšanas sākšanai pret Saeimas locekli parlaments lemj pēc Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas ziņojuma. Šajā laikā prokuratūrai un tiesai ir tiesības piemērot attiecīgajam Saeimas loceklim visus kriminālprocesuālajos likumos noteiktos piespiedu līdzekļus.

Ja Saeima piekrīt izdot deputātu kriminālvajāšanai, viņš var pilnvērtīgi turpināt darbu Saeimā, gan piedaloties Saeimas un komisijas sēdēs, gan arī tajās balsojot un saņemot pilnu atlīdzību par deputāta pienākumu izpildi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Jaunā Vienotība Daugavpils Ģenerālprokuratūra Jānis Lāčplēsis KNAB Latgale Latvijas Radio Ludza Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form