Akceptē 0,1% 'mājokļa nodokli' un 1,5% nodokli zemei
Foto: stock.xchng

Valdība piektdienas ārkārtas sēdē akceptēja "mājokļa nodokļa" ieviešanu 0,1% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības, kā arī zemes nodokļa palielināšanu līdz 1,5%, inženiertehnisko būvju aplikšanu ar nodokļiem un citas izmaiņas, kas kopumā nākamgad palielināšot nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumus par 29 miljoniem latu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paredzēts, ka no nākamā gada ar nekustamā īpašuma nodokli apliks arī dzīvojamās mājas, kā arī inženiertehniskās būves, kuras kopš 2007.gada vairs nebija nodokļa objekts.

Zemei un saimnieciskā darbībā izmantojamām ēkām, kā arī inženiertehniskajām būvēm nodokļa likmi palielinās no 1% līdz 1,5% no kadastrālās vērtības, saglabājot 25% nodokļa pieauguma "griestus" līdz 2010.gada beigām. Savukārt neapstrādātai lauksaimniecības zemei nodokļa likme būs 3% no kadastrālās vērtības.

Individuālām dzīvojamām mājām, dzīvokļu īpašumiem bez zemes domājamās daļas un daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas vai nedzīvojamās ēkas daļai, kuras funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, nodokļa likme būs 0,1 procents no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.

Nodokļu maksātājiem būs noteikts minimālais maksājums – pieci lati, ja aprēķinātais nodoklis būs mazāks par pieciem latiem.

Piemērojot 0,1% likmi nodokļa pieaugums Rīgā par vidējas kadastrālās vērtības 75 kvadrātmetru lielu dzīvokli varētu būt 28 lati gadā, bet Ludzas novadā par tādas pašas platības dzīvokli būs jāmaksā minimālais nodokļa maksājums 5 lati gadā, jo aprēķinātais nodoklis būs 1,25 lati.

Savukārt par vidējas kadastrālās vērtības 150 kvadrātmetru dzīvojamo māju Rīgā nodokļa pieaugums varētu būt 40 lati, bet Ludzas novadā arī par šādu māju nodokļa apmērs nepārsniegs noteikto minimālo nodokļa maksājumu 5 lati gadā.

Nodokļa ieņēmumu kopējais pieaugums varētu būt 29,7 miljoni latu.

Ņemot vērā, ka 2010.gadā paredzams kadastrālās vērtības samazinājums vidēji par apmēram 30%, nodokļa likmes paaugstināšana zemei un saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām līdz 1,5%, papildus dos budžetā 13 miljonus latu.

Savukārt minimālā nodokļa maksājuma noteikšana 5 latu apmērā dos papildus ieņēmumus apmēram vienu miljonu latu.

Nodokļa likmes palielināšana neapstrādātai lauksaimniecības zemei varētu palielināt nodokļa ieņēmumus par 2,5 miljoniem latu. Inženiertehnisko būvju aplikšana ar nodokli varētu dot papildus 6,7 miljonus latu. Savukārt nodoklis dzīvojamai platībai papildus dos 6,5 miljonus latu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form