Saeima šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Alternatīvā dienesta likumā, kas paredz alternatīvā dienesta ilguma saīsināšanu no diviem līdz vienam gadam.
Personām, kuras ieguvušas augstāko izglītību, alternatīvā dienesta ilgums ir 18 mēneši.
Savukārt saskaņā ar Obligātā militārā dienesta likumu obligātā aktīvā militārā dienesta ilgums ir 12 mēneši.
ANO Cilvēktiesību komiteja 2003.gada 6.novembra secinājumos norādījusi, ka alternatīvā dienesta izpildes termiņš ir garāks par obligātā militārā dienesta izpildes termiņu un līdz ar to tas neatbilst Starptautiskā pakta par pilsoniskajām un politiskajām tiesībām 18.panta prasībām. ANO Cilvēktiesību komiteja secināja, ka atšķirīgu alternatīvā dienesta un obligātā militārā dienesta izpildes termiņu pastāvēšana ir diskriminējoša.
Ministrija informē, ka alternatīvais dienests pastāvēs līdz 2007.gadam, kad tiek plānota pilnīga pāreja uz profesionālo militāro dienestu.
Saīsinoties alternatīvā dienesta izpildes laikam, persona vienu gadu ātrāk varēs iesaistīties darba tiesiskajās attiecībās.
Līdz ar šo grozījumu pieņemšanu tiek prognozēts budžeta izdevumu samazinājums.
Pašlaik izmaksas vienam alternatīvajā dienestā dienējošajam ir Ls 2000 divu gadu periodā. Pēc normatīvā akta pieņemšanas izmaksas vienam alternatīvajā dienestā dienējošajam būs Ls 1040. Tādējādi prognozējama izdevumu samazināšanās, uz vienu dienējošo ietaupot Ls 960, ja divas reizes nepalielināsies kopējais alternatīvajā dienestā dienējošo skaits, norāda AM.