Ambulatoros pakalpojumus Latvijā neierobežos
Foto: Pixabay

Valdība otrdien, 29. decembrī, tomēr vēl nevērtēs nepieciešamību uz laiku ierobežot ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, medijiem pirmdien atklāja Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Janka sacīja, ka ministrijā šis jautājums ir izskatīts un izdiskutēts ar nozari, tomēr, ņemot vērā Covid-19 rādītājus, izplatību un to, ko šo pakalpojumu ierobežošana dotu pacientiem, pagaidām ir pieņemts lēmums neierobežot ambulatoros pakalpojumus un nevirzīt izskatīšanai valdības sēdē otrdien, 29. decembrī.

Tomēr VM plāno iesniegt grozījumus, kas paredz stingrāku epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu ārstniecības iestādēs, lai samazinātu iespēju inficēties medicīnas darbiniekiem.

"Plānots virzīt prasības par plūsmām, pakalpojumu laika pagarināšanu, ievērojot visu individuālās aizsardzības lietošanu un dezinfekcijas līdzekļu lietošanu," papildināja Janka.

"Tika izskatīti tādi apsvērumi, ka, nesaņemot savlaicīgu veselības aprūpes pakalpojumu, jo ir ierobežoti stacionārie pakalpojumi, liela daļa no šiem pakalpojumiem pāriet uz ambulatoro sektoru. Lai pacientiem nebūtu tā, ka viņi nevar saņemt šos pakalpojumus, tika pieņemts lēmums ambulatoros pakalpojumus šobrīd neierobežot, bet sekot līdzi saslimstības rādītājiem," norādīja Janka, piebilstot, ka gan ambulatorām, gan stacionārām ārstniecības iestādēm būs uzlikts pienākums ļoti strikti ievērot epidemioloģiskās drošības prasības, lai mediķi inficētos mazāk.

Viens no apstākļiem, kura dēl ministrijā varētu atgriezties pie šī jautājuma izskatīšanas, ir saslimstības pieaugums, kā arī tas, vai stacionārās ārstniecības iestādes tiek galā ar pakalpojumu sniegšanu pacientiem. Kā norādīja Janka, trešais rādītājs būtu – ja praktiski vairs nebūtu iespējams pārprofilēt gultas. "Šobrīd mēs to vēl varam un nevienam pacientam netiek atteikta ne Covid saslimšanas ārstēšana, ne kāda cita nepieciešamā neatliekamā vai ambulatorā palīdzība," uzsvēra Janka.

Tāpat, atbildot uz portāla "Delfi" jautājumu, Janka uzsvēra: "Lai samazinātos saslimstības rādītāji, visiem jāievēro valdības noteiktie ierobežojumi, jo šeit ir pilnīgi skaidrs, ja mēs neievērosim ierobežojumus, mums nepalīdzēs ne stacionāru kapacitāte, ne arī ārstniecības personāls. Brīdī, ja saslimstība pieaugs vēl vairāk, tas vairs nebūs kontrolējami."

"Mums ir svarīgi, lai mēs neinficētu savus mediķus. Ja mūs vairs nebūs, kas ārstē, tad arī būs diezgan bēdīgi, tāpēc ierobežojumu ievērošana ir pats pirmais un svarīgākais, un tas ir jāievēro ne tikai veikalos, bet arī ārstniecības iestādēs, sabiedriskajā transportā," akcentēja Janka.

Jau vēstīts, ka veselības ministre Ilze Viņķele (AP) pirmdienas rītā LTV raidījumā "Rīta panorāma" atklāja, ka VM vērtē iespēju rosināt valdībai Latvijā uz laiku ierobežot ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, ņemot vērā veselības aprūpes sistēmas pārslodzi stacionēto Covid-19 pacientu skaita dēļ.

Viņķele pieļāva, ka ambulatorie pakalpojumi varētu tikt ierobežoti no nākamā gada sākuma uz noteiktu laiku.

Tāpat viņa papildināja, ka par divām nedēļām varētu tikt pagarināts plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanas termiņš, kas šobrīd ir noteikts no 23. decembra līdz nākamā gada 4. janvārim.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 infekcijas izplatīšanos un pieaugošo veselības nozares pārslodzes risku, valdība atkārtoti izsludinājusi ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim.

Tās laikā noteikti stingri pulcēšanās un citi ierobežojumi, lai stabilizētu situāciju un novērstu strauju Covid-19 izplatību. Tāpat līdz 11. janvārim nedrīkst notikt publiski pasākumi klātienē. Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Stingras prasības ārkārtējās situācijas laikā ir arī sabiedriskās ēdināšanas vietām, kā arī tirdzniecības centriem.

Arī Latvijas veselības aprūpes jomā 10. decembrī tika izsludināta ārkārtas situācija.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) pirmdien, 21. decembrī, paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās.

26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar 9750 farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 devām.

Pirmdien, 28. decembrī, Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ilze Viņķele Veselības aprūpe Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form