Šajā darbā svarīgi ir elpot. Kad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brīvprātīgie dodas palīgā uz Covid-19 analīžu veikšanas teltīm, arī viņi ir pilnā aizsargtērpā – kombinezonā, ar cimdiem, masku, brillēm vai aizsargstiklu, kas nedaudz apgrūtina tik ierasto svaiga gaisa uzņemšanu plaušās. Portāla "Delfi" aptaujātie brīvprātīgie atzīst, ka grūtības ir visur, bet pie tām var pielāgoties, jo šoreiz svarīgāk ir būt tur un sniegt savu artavu cīņā pret jaunā koronavīrusa izraisītās saslimšanas Covid-19 izplatību Latvijā.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.

Ņemot vērā lielo NMPD darbinieku noslodzi, palīgā tiek aicināti brīvprātīgie – medicīnas studenti. Šobrīd NMPD palīdz jau vairāk nekā 40 brīvprātīgie. Lielākā daļa no viņiem ir medicīnas studenti no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) medicīnas jomas fakultātēm, Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes, kā arī no Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes, portālam "Delfi" norādīja NMPD pārstāve Arita Freimane.

Freimane informēja, ka studenti galvenokārt palīdz mobilajās Covid-19 analīžu veikšanas teltīs, nodrošinot darbu ar dokumentiem un palīdzot pacientiem aizpildīt reģistrācijas anketas pirms analīžu veikšanas. Savukārt 15 topošie mediķi nodrošina darbu zvanu centrā (8303), reģistrējot pacientus Covid-19 analīžu veikšanai.

Portāls "Delfi" sarunājās ar trim NMPD brīvprātīgajiem, kuriem šī bija pirmā pieredze darbā dienestā.

"Tas ir mans pienākums – palīdzēt"

LU Medicīnas fakultātes ārstniecības 3. kursa students Maksims Jakovenko atcerējās pēc Zolitūdes traģēdijas televīzijā redzēto interviju ar ārstu, kurš stāstīja, ka daudzi ārsti, redzot ziņās, kas ir noticis, paši pēc savas iniciatīvas savās brīvajās dienās ieradās slimnīcā, lai palīdzētu. "Toreiz tas man likās iedvesmojoši un iekrita atmiņā," norāda Maksims, piebilstot, ka ir medicīnas students un arī viņam doties palīgā šajā situācijā "likās tīri dabiski".

Daniils Žukovs ir RSU Medicīnas fakultātes 4. kursa students. Puisis vēlas savu nākotni medicīnā saistīt ar jomu, kuras uzmanības centrā ir cilvēka centrālā vai perifērā nervu sistēma. Tagad viņš domā par neiroloģiju, bet iepriekš ir bijušas domas arī par psihiatriju. Saistībā ar šā brīža situāciju jaunietis sācis vairāk interesēties arī par infekcijas saslimšanām.

Daniils pievienojās NMPD brīvprātīgo komandai, jo nevarēja šajā situācijā vienkārši palikt mājās. "Kad notiek kaut kas tāds, es vienkārši nevaru palikt mājās, zinot, ka medicīnas sistēma Latvijā un visā pasaulē tagad ir nenormāli noslogota, tāpēc es nevaru vienkārši sēdēt mājās un vilcināties," intervijā ar portālu "Delfi" savu apņēmību pauda puisis.

"Cilvēkiem nav izpratnes: ja kādam no ģimenes locekļiem ir apstiprināts Covid-19, viņiem visiem ir jāpaliek mājās uz divām nedēļām, ir nepieciešama izolācija. Runājot ar cilvēkiem, es dažreiz šaubos, vai viņi to saprot, bet mēs visiem to skaidrojam." Daniils Žukovs, NMPD brīvprātīgais

Palīdzēt citiem RSU 6. kursa medicīnas studente Marika uzskata par savu pienākumu. "Kad internetā parādījās piedāvājums, man pat nebija divu domu – jāiet palīgā, es taču esmu topošā ārste, es to uzskatu par savu pienākumu," atklāja meitene.

"Man arī tiešām patīk, man nav nekādu iebildumu, tas ir interesanti, jo man liekas muļķīgi slēpties situācijā, kad cilvēkiem var noderēt mana palīdzība," sarunā ar portālu "Delfi" teica Marika, kura plāno savas turpmākās gaitas medicīnā saistīt ar ķirurģijas nozari.

Pārsteidz cilvēku loģika

Vairāki brīvprātīgie ir izmēģinājuši roku abās vietās, kur NMPD nepieciešama palīdzība, – gan zvanu centrā, gan Covid-19 analīžu veikšanas teltīs. Darba laiks ir no pulksten 9 līdz 18, taču darba noslodze katru dienu var atšķirties. Daniils atceras – kad pirmoreiz bija palīgā teltī, dienas laikā tika reģistrēti apmēram 80–90 cilvēki. "Bija sajūta, ka tu visu laiku strādā, cilvēki tikai nāk un nāk, laiks pagāja ātri," atceras puisis. Savukārt otrajā dienā cilvēku bija uz pusi mazāk.

Arī Maksims sākumā bija pieteicies palīdzēt analīžu teltī, bet, tā kā to vēlējās lielākā daļa brīvprātīgo, viņš nolēma "izkāpt no savas komforta zonas" un izmēģināt spēkus zvanu centrā.

Maksimam likās ļoti noderīga iespēja uzdot jautājumus citiem kolēģiem arī darba laikā. "Nav tādas sajūtas, ka esi viens iepretim zvanītājam. Blakus vienmēr ir zinoši kolēģi, uz kuriem var paļauties un kuriem pajautāt, jo situācijas dažreiz ir tiešām komplicētas," atklāja puisis. "No pulksten 9 sāk zvanīt, tu pacel klausuli un saki: "NMPD analīžu reģistrs, lūdzu." Tā arī tā diena paiet darbā."

Arī Marika norāda, ka liels pluss darbā zvanu centrā ir iespēja sarunu uz brīdi pārtraukt – un vienmēr blakus būs kāds, kas palīdzēs, ja nezini, ko atbildēt.

"Kas mani fascinēja, kad biju teltī, – cilvēks, kurš, manā izpratnē, bija slims un varētu būt potenciālais nēsātājs, atbrauca ar taksometru nodot analīzes. Pēc tam analīzes ņēmām arī taksometra šoferim, visu taksometru izpūtām ar dezinfekcijas līdzekli, teicām, lai vēlāk dezinficē vēlreiz un pats ievēro karantīnu. Nezinu, vai viņš to ievēroja." Marika, NMPD brīvprātīgā

Savukārt Daniilu pārsteidza cilvēku loģika dažādās situācijās. Piemēram, uz analīžu telti vienā mašīnā atbrauca vairāki cilvēki, kas visi vēlējās veikt analīzes, bet Covid-19 atbilstoša simptomātika bija tikai vienam no viņiem. "Cilvēkiem nav izpratnes: ja kādam no ģimenes locekļiem ir apstiprināts Covid-19, viņiem visiem ir jāpaliek mājās uz divām nedēļām, ir nepieciešama izolācija. Runājot ar cilvēkiem, es dažreiz šaubos, vai viņi to saprot, bet mēs visiem to skaidrojam," situāciju aprakstīja brīvprātīgais Daniils.

Tāpat viņu pārsteiguši arī gadījumi, kad atnāk cilvēki, kuriem saslimšanas simptomi bija parādījušies jau pirms divām trim nedēļām, – viņi visu šo laiku strādāja, komunicēja ar cilvēkiem un tikai tad, kad simptomu vairs nebija, atnāca uztaisīt analīzes. "Tas nenotiek bieži – viens vai divi tādi gadījumi bija, bet tāpat bija pārsteigums, kāpēc cilvēks tā dara," nesapratni pauda Daniils.

Vai šiem cilvēkiem analīzes bija pozitīvas, brīvprātīgais nevar pateikt, jo teltīs tiek tikai ņemti paraugi un sūtīti uz laboratoriju – visi šie dati ir aizsargāti. Paši darbinieki nezina, kuri no testētajiem cilvēkiem bija Covid-19 pozitīvi.

Analīžu teltīs un zvanu centrā – kā NMPD brīvprātīgie palīdz ierobežot Covid-19
Foto: Publicitātes foto

Savu pieredzi analīžu ņemšanas teltī portālam "Delfi" atklāja arī Marika. "Kas mani fascinēja, kad biju teltī, – cilvēks, kurš, manā izpratnē, bija slims un varētu būt potenciālais nēsātājs, atbrauca ar taksometru nodot analīzes. Pēc tam analīzes ņēmām arī taksometra šoferim, visu taksometru izpūtām ar dezinfekcijas līdzekli, teicām, lai vēlāk dezinficē vēlreiz un pats ievēro karantīnu. Nezinu, vai viņš to ievēroja," atklāja Marika.

Kopējo cilvēku noskaņojumu Daniils nevarēja raksturot, jo "viss atkarīgs no cilvēka". Viņam nācies redzēt gan cilvēkus, kuriem bija gandrīz vai panika un kuri bija ļoti satraukti par visu notiekošo, gan ļoti mierīgus cilvēkus un pat tādus, kas jokoja.

Mācības brīvprātīgajam darbam netraucē

Visi trīs intervētie brīvprātīgie ir studenti, taču neviens nesūdzējās, ka nevarētu brīvprātīgo darbu apvienot ar studijām.

"Stradiņa universitāte izlēma, ka 6. kursam viss semestris ir ieskaitīts, jāraksta diplomdarbs un jāgatavojas valsts eksāmenam, tādējādi neko kavēt nenākas. Pagaidām laika visam pietiek," norādīja topošā ķirurģe Marika.

Saistībā ar ārkārtējo situāciju arī studiju grafiks ir mainījies, līdz ar to ir arī vairāk brīvā laika un tas nav jātērē, piemēram, braucot uz universitāti, situācijas plusus raksturoja LU 3. kursa students Maksims. "Lielu daļu darbu var veikt mājās pie datora un nosūtīt, tāpēc var atrast laiku arī brīvprātīgajam darbam, turklāt darbs zvanu centrā ir ļoti elastīgs, jo tu pats pasaki datumus, kuros tiec un vari palīdzēt," teica Maksims.

Arī Daniils norādīja, ka visu izdodas veiksmīgi apvienot, jo galvenais ir laika plānošana.

Paši saslimt nebaidās

Daniils uzskata, ka problēmsituācijās ir divi iespējamie rīcības scenāriji – nedarīt neko un pārdzīvot vai arī darīt kaut ko un risināt problēmu. "Mani motivē tas, ka es varu darīt kaut ko saistībā ar šo situāciju, es varu iet un palīdzēt, tas man arī palīdz tik daudz nepārdzīvot," atklāja puisis.

Pats saslimt Daniils nebaidās, jo, pēc viņa domām, "teltis tagad ir viena no drošākajām vietām Latvijā, jo tur viss nepārtraukti tiek dezinficēts". Risks, protams, pastāv vienmēr, bet tas ir samazināts. Arī no saslimšanas Daniils nebaidās, jo uzskata, ka viņam slimība noritētu viegli. Vienīgais, par ko viņš varētu satraukties, ir vecāki.

"Darbojoties un pieņemot zvanus, bija iespēja strādāt ar dispečeriem ar stāžu, un tiešām – visu cieņu! Tā komunikācijas spēja, spēja uzklausīt un, ja nepieciešams, arī nomierināt, pašiem saglabājot mieru, un brīžam pat absurdās situācijās izvēlēties pareizos un īstos vārdus man likās tiešām apbrīnojama." Maksims Jakovenko, NMPD brīvprātīgais

Risks saslimt pašai, atrodoties notikumu epicentrā, Mariku vienu brīdi uztrauca, jo viņa strādā slimnīcā kardioloģijas nodaļā: "Nedod Dievs, aplipināšu kādu no saviem pacientiem!" Bet, kad ieģērbies kostīmā un ievēro visus aizsardzības līdzekļus, risks ir minimāls, pārliecināta meitene.

Sadarbība ar pieredzējušiem kolēģiem – pozitīva

Sadarbību ar citiem NMPD kolēģiem jaunieši raksturo kā ļoti pozitīvu. Uz darbu zvanu centrā Maksims tagad skatās pavisam citām acīm: "Darbojoties un pieņemot zvanus, bija iespēja strādāt ar dispečeriem ar stāžu, un tiešām – visu cieņu! Tā komunikācijas spēja, spēja uzklausīt un, ja nepieciešams, arī nomierināt, pašiem saglabājot mieru, un brīžam pat absurdās situācijās izvēlēties pareizos un īstos vārdus man likās tiešām apbrīnojama."

"Man liekas, ka mediķi ikdienā arī bez ārkārtas situācijas jau ir pārslogoti, darbojas un strādā daudzās maiņās. Šobrīd, kad ir tāda situācija, ka pacientu plūsma un nepieciešamība pēc cilvēkresursiem medicīnā ir pieaugusi, mēs kā brīvprātīgie varam iesaistīties, lai veiktu tos darbus, kuros varam palīdzēt, tādā veidā atvieglojot darbu mediķiem," pārliecināts NMPD brīvprātīgais Maksims.

"Mazgāsim rokas, uzvedīsimies godīgi, ievērosim piesardzības pasākumus – un būs labi," telefonsarunas noslēgumā noteica NMPD brīvprātīgā Marika.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties DELFI plus abonementu:
  • Ik mēnesi vairāk nekā 80 rakstu un video materiālu
  • Analītisko rakstu sērijas un stāstniecības projekti
  • DELFI bez komercreklāmas
  • Videolekcijas un apjomīgs rakstu arhīvs
Abonē DELFI plus
par 2,99 eiro uz 4 nedēļām:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Latvijas Universitāte Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests NMPD Rīgas Stradiņa universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form